רשות המסים מטעה נישומים במענקי קורונה

ככל שתדרוש חזרה את הכספים בתוספת ריבית והפרשי הצמדה - מדובר בהתנהלות לא ראויה ולא תקינה מבחינה שלטונית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רשות המסים (למצולם אין קשר לנאמר)
רשות המסים (למצולם אין קשר לנאמר)צילום: ליאור מזרחי

בחודשים האחרונים, מאז ראשית משבר הקורונה, נוהגת רשות המסים לשלוח הודעות לנישומים כדי לעודד אותם להגיש בקשות למענקים, דבר שהוא בפני עצמו מבורך.

עם זאת, הרשות שולחת את ההודעות באופן גורף – גם ביחס לנישומים אשר הרשות יודעת שאינם זכאים למענקים כלל, לאור נתונים הקיימים וזמינים לרשות המסים. כך לדוגמה, בעלי עסקים שאינם זכאים למענקי קורונה קיבלו בימים האחרונים הודעות (SMS ו-Email) מטעם הרשות בנוסח הבא:

האם כבר מימשת את מלוא זכאותך למענקי הסיוע?

פרטים באזור האישי שלך באתר רשות המסים

בהמשך התהליך, בעל העסק (שאינו זכאי למענק) מקבל את ההודעה הבאה:

בבדיקה שערכנו ביום ______ סכום המענק המגיע לך עבור תקופה זו הוא _____

לדעתנו, מדובר לכל הפחות בהטעיה לא מכוונת. היה ראוי שההודעות הנשלחות, היו מנוסחות באופן שישקף נכון יותר את מצב הנישום ולא ייצור מראית עין מוחלטת לזכאות למענק. כגון: "יתכן שאת/ה זכאי/ת" או "מומלץ לבדוק אם הנך זכאי/ת" וזאת בשונה מהניסוח ממנו משתמע שקיימת זכאות למענק כפי שקיים כיום.

ירושלים בימי קורונה (אילוסטרציה, לעסק המצולם אין קשר לנאמר בידיעה)צילום: אייל טואג

היה ראוי שהודעות לא ישלחו כלל לבעלי עסקים אשר הרשות יודעת שאינם זכאים למענק. יתרה מכך, היה ראוי שרשות המסים הייתה חוסמת לחלוטין את האפשרות להגיש בקשות למענקים, מקום בו ידוע על פי נתונים הקיימים במחשבי הרשות, כי בעל העסק לא זכאי למענק.

למעשה, הרשות מעודדת ביודעין את בעלי העסקים שאינם זכאים– לפנות ולהגיש בקשות למענקים אלו. כאשר המענק הופך להלוואה ונטל על צוואר הנישומים.

נישומים שהגישו בקשות למענקים שלא לצורך, צפויים לכל הפחות להידרש להחזיר את המענק בהמשך הדרך. יתרה מכך, קיימות סברות לפיהן רשות המסים תדרוש לקבל חזרה את הכספים בתוספת ריבית והפרשי הצמדה – משל היה מדובר בהלוואה לכל דבר ועניין.

לדעתנו, ככל שרשות המסים אכן תדרוש את הכספים חזרה בתוספת ריבית והפרשי הצמדה, מדובר בהתנהלות לא ראויה ולא תקינה מבחינה שלטונית. הודעות הרשות דומות לפרסומות של חברות מסחריות ל"מתן הלוואה לכל מטרה", ואינן ראויות לרשות שלטונית – שלמעשה מעניקה הלוואות נושאות ריבית במסווה של מענקים.

למען הסר ספק, נציין כי איננו טוענים שהנישום שמגיש בקשה למענק אינו אחראי בעצמו לוודא אם הוא עומד או לא עומד בקריטריונים. עם זאת – אנו סבורים כי נישומים רבים במדינה הוטעו לחשוב שהם זכאים והגישו בקשות למענקים שלא לצורך בעקבות התנהלות זו של הרשות.

ביום שבו אלפי נישומים (אם לא למעלה מכך) אשר השתמשו בכספי המענקים כדי לשים אוכל על שולחנם, יידרשו להחזיר את הכספים (ובפרט בתוספת ריבית) – הדבר יביא להעצמת והחרפת המשבר הכלכלי. זאת, כאשר אותם נישומים ידרדרו כלכלית באופן דרסטי ובבת אחת , בעת שיגלו שעשרות אלפי השקלים שקיבלו כ-"מענקים" ואשר שימשו אותם כדי לצלוח את המשבר מהווים למעשה כספי הלוואה שעליהם להחזיר.

מכל האמור לעיל – טוב תעשה הרשות אם תימנע ממשלוח הודעות מטעות, ואף תחסום לחלוטין את האפשרות להגיש מענקים מקום בו ניתן לקבוע בנקל שלא קיימת זכאות להגשה.

הכותב הוא עורך דין, רואה חשבון, ומומחה למיסוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker