צו השעה: השלטון המקומי חייב לשלב את המגזר הפרטי בפרויקטים

על אף הפוטנציאל הרב הגלום במיזמים ציבוריים בשיתוף המגזר הפרטי (PPP), הרשויות מבצעות מספר זעום ביותר של פרויקטים מסוג זה מדי שנה ■ דווקא עכשיו זה חייב לקרות

איתי חוטר
איתי חוטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תל אביב ריקה בימי קורונה
תל אביב ריקה בימי קורונהצילום: תומר אפלבאום

התפשטות הקורונה הציבה אתגרים רבים בפני שראל, שלראשונה נאלצת להתמודד עם מגפה בסדר גודל שכזה, על כל השלכותיה.

המשבר פרץ באיבה של תקופה המאופיינת בחוסר יציבות פוליטית, לאחר מספר מערכות בחירות שהתקיימו בזו אחר זו ובהיעדר תקציב מדינה מאושר. יציבותן הפיננסית של הרשויות המקומיות, התלויות באופן ישיר ביציבות הממשלה והכנסת, וביכולתן לקדם תכניות לאומיות ומקומיות ולהקצות להן תקציבים, הושפעה באופן משמעותי ממצב זה, עוד בטרם פקדה את מדינת ישראל הקורונה.

במצב דברים זה, ובזמן שמספרם של הבלתי מועסקים במשק הולך ומאמיר ככל שהמשבר מעמיק, נדרשת הממשלה כמו גם יתר הגופים הציבוריים לייצר פתרונות תעסוקתיים, ליזום פרויקטים ולהניע את המשק.

איך עושים זאת כשהממשלה בבור תקציבי של 100 מיליארד שקל, וגם גירעונות הגופים הציבוריים האחרים מתחילים להיחשף אט אט? קידום מאסיבי של מיזמים ופרויקטים ציבוריים בשיתוף המגזר הפרטי (PPP). בכוחם של מיזמים כאלו לקדם הקמת תשתיות במרחב המוניציפאלי, לייצר מקומות עבודה חדשים, לתת מענה לצרכי הפיתוח של הרשויות המקומיות, וזאת תוך המרצת פעילות המגזר העסקי והמוסדות הפיננסיים, והפחתת ההישענות על התקציבים הממשלתיים. לפרויקטים ציבוריים בשיתוף המגזר הפרטי ישנן תועלות נוספות, כמו כריכת תחזוקת הפרויקט עם הקמתו, חלוקת סיכונים בין הגוף הציבורי והגוף העסקי ואחרים, אך נדמה כי הם מתגמדים אל מול התועלות המשקיות שיש למיזמים כאלה להציע.

ואולם, על אף הפוטנציאל הרב הגלום בשיטה, הרשויות המקומיות, בשונה מן המקובל בעולם, מבצעות מספר זעום ביותר של פרויקטים מסוג זה מדי שנה. הרשויות המקומיות, אשר מוציאות לפועל פרויקטים במיליארדי שקלים בשנה בבניה תקציבית או באשראי בנקאי, עושות זאת, על דרך של קניית שירותים מסורתית במקום לנצל את היתרונות הרבים הגלומים בשיתוף המגזר הפרטי.

למה זה קורה? צריך לומר ביושר, שפרט לחסמים הרגולטוריים, ישנם חסמים נוספים, כמו היעדר התמחות בהתקשרויות מסוג זה, הן בקרב הרשויות המקומיות, הן בקרב הרגולטורים והן בקרב היזמים והקבלנים.

התועלות המשקיות - הן התקציביות, הן בתחומי הפיתוח המוניציפאלי והן בתרומה להגדלת התעסוקה - מחייבות הגדרת יעד של הממשלה ושל הרשויות, והוא תיעדוף של ביצוע פרויקטים מסוג זה בעת הזו, ככל שזה ניתן והיכן שזה מתאים.

לצורך קידום יעד זה, נדרש להסיר את החסמים; להגביר את רמת ההתמחות בקרב השחקנים; לייצר תבניות של בחינות היתכנות כלכלית ומכרזי מדף עבור פרויקטים מסוגים שונים; לבחון אמצעים שיגבירו את ההיתכנות גם ברשויות בעלות איתנות פיננסית בינונית ונמוכה, כך שפרויקטים מסוג זה לא יהיו נחלתן של רשויות איתנות בלבד.

הכותב הוא סמנכ"ל הכלכלה במרכז השלטון המקומי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker