רק לא שטיקים: הבחירות הבאות יהיו על כלכלה וחברה

אירועי השבועות האחרונים שינו באופן דרמטי את הסוגיה המרכזית הצפויה לעמוד במרכז הבחירות הבאות ■ הנושא המדיני־ביטחוני, שכמעט תמיד הכריע כאן בחירות, נדחק לפינה

רון חולדאי
רון חולדאי
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, בני גנץ
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, בני גנץצילום: עדינה ולמן / דוברו

גם אחרי שישראל נכנסה לסגר שני וכאשר הקורונה מזנקת, נראה כי בחירות נוספות הן עניין של זמן.

אירועי השבועות האחרונים שינו באופן דרמטי את הסוגיה המרכזית הצפויה לעמוד במרכז הבחירות האלה. הנושא המדיני־ביטחוני, שכמעט תמיד הכריע כאן בחירות, נדחק לפינה. ההסכמים עם איחוד האמירויות ובחריין הסירו מעל סדר היום את נושא הסיפוח, והמשבר הכלכלי והחברתי הנלווה לקורונה יעמוד במרכז ויכתיב סדר יום פוליטי חדש. 

המשבר הכלכלי שאיתו אנחנו מתמודדים הוא כנראה הגרוע ביותר מאז מלחמת יום הכיפורים: מיתון עמוק, עם מאות אלפי מובטלים וללא אופק לשיפור בטווח הנראה לעין. הממשלה חשפה את חוסר יכולתה לנהל משבר בסדר גודל כה משמעותי. הזיגזוגים, הכניעה ללחצים פוליטיים וקבלת ההחלטות מבלי להסתמך על נתונים מקצועיים ומקיפים — כל אלה גרמו לישראל להיות המדינה הראשונה בעולם המטילה על אזרחיה סגר בפעם השנייה. מה הפלא שאמון הציבור בממשלה נמצא בשפל המדרגה.

לצד הכישלון הניהולי, נחשפה ההזנחה המתמשכת של השירותים הציבוריים שלנו. כך, עם השנים, הפכנו ממדינה שראתה לעצמה חובה לספק מערכת בריאות ציבורית ראויה, חינוך חינם לכל, וקורת גג לאזרחיה, למדינה שבה הבריאות תלויה בעושרו של החולה, החינוך מזמן אינו שוויוני וההישגים של תלמידי ישראל בהשוואה בינלאומית הם לרוב בינוניים ומטה. זוגות צעירים יכולים רק לחלום על דירה משלהם, התחבורה הציבורית מפגרת דורות אחר המערב, והשירות לאזרח — פשוט לא קיים. התוצאה: פערים חברתיים מהגדולים במדינות ה–OECD, אי־שוויון מהחמורים בכלכלות המפותחות, והיעדר סולידריות חברתית וערבות הדדית.

זה לא חייב להיות כך. בניגוד לישראל, מדינות שהצליחו יותר בהתמודדות עם המגפה הפגינו מנהיגות לאומית אחראית ושקולה, המקבלת החלטות באופן סדור ומקצועי, על סמך מידע מהימן. יתרה מכך: המדינות הללו לא הגיעו למשבר עם שירותים ציבוריים מורעבים — אלא נשענו מראש על כלכלה תחרותית, לצד מדיניות רווחה רחבה.

אלה בדיוק הנושאים שיעסיקו את אזרחי ישראל בשנים הקרובות. אנחנו עומדים בפני תקופה חדשה, שבה החלוקה המסורתית בין ימין ושמאל משתנה. כאשר אזרחי ישראל ילכו שוב לקלפי, השאלה העיקרית שיעמדו בפניה תהיה מי ינהל עבורם טוב יותר את המשבר, ומי ישקם את מערכות הבריאות, החינוך, התחבורה, הדיור והרווחה המוזנחות. מי שיבקשו את אמון הציבור יידרשו להוכיח כי הם מחויבים קודם כל לשירות האזרחים והאזרחיות, ולא לסיפוח שירד מעל הפרק. ובעיקר — הם יצטרכו להביא איתם ערכים, יושרה, ויכולות ניהול מוכחות.

אסור לאבד תקווה. חווינו בישראל משברים גדולים מהמשבר הנוכחי ויצאנו מהם מחוזקים. מנהיגות אחראית, שתדבר עם הציבור, ותראה את טובתו לנגד עיניה, תעשה זאת. המשבר הזה עשוי להתברר כמנוף לשיפור אדיר בכל תחומי החיים. הבחירות הבאות צפויות לשנות את המפה הפוליטית כפי שהכרנו אותה, ולהפוך אותה למחויבת יותר מאי פעם לשינוי כלכלי וחברתי.

הכותב הוא ראש עיריית תל אביב ומועמד אפשרי בבחירות הבאות לכנסת

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker