הקורונה הצליחה במקום שבו המדינה כשלה - החייאת האקדמיה

המשבר הכלכלי שיצרה הקורונה חשף באופן ברור את הדואליות של שוק העבודה, ואת ערכה של השכלה

נוגה דגן-בוזגלו
נוגה דגן-בוזגלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטודנטים חרדים בקריה האקדמית אונו. למצולמים אין קשר לכתבה
סטודנטים חרדים בקריה האקדמית אונו. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: דן קינן

בתוך כאוס הקורונה, יש גם חדשות טובות. בחודש מאי וגם בימים האחרונים מדווחות האוניברסיטאות וחלק מהמכללות על עליה ניכרת - של 30% - בנרשמים ללימודים גבוהים. אחרי שנים של גידול מתון מאד בפונים להשכלה גבוהה וירידה בשיעור הלומדים באוניברסיטאות מדובר בבשורה של ממש והזדמנות חד־פעמית לצעד של שדרוג ההון האנושי עליו ממליצים כל המוסדות הכלכליים הבינלאומיים, כמו גם בנק ישראל, וכבר ננקט ברבות ממדינות אירופה.

בשנים האחרונות גבר הפקפוק בערך של תואר אקדמי שלווה בטענות בדבר חוסר הרלוונטיות של לימודים אקדמיים לשוק העבודה, וירידת קרנה של התפיסה שרווחה בדור הקודם לפיה "תלמד, תצליח". באופן בולט דור ה-Y הצביע ברגליים ופקפק במודל ההשכלה.

ואכן התפתחו בשוק העבודה מסלולים רבים שהם עוקפי השכלה. עם זאת, גם לפני המשבר הנתונים היו חד משמעיים: שיעור האבטלה בקרב בעלי השכלה אקדמית היה נמוך משמעותית, ושכרם, בממוצע, גבוה יותר.

המשבר הכלכלי שיצרה הקורונה חשף באופן ברור את הדואליות של שוק העבודה, ואת ערכה של השכלה, כאשר חלק ניכר מבעלי ההשכלה והמקצוע הצליחו להמשיך לעבוד, בעוד בקרב בעלי השכלה נמוכה, ובהתאם - שכר נמוך, במיוחד בענפי השירותים, שיעור הנפלטים לאבטלה גדול.

כעת, הצעירים מצביעים ברגליים. במקום לנהור לעבודות מזדמנות בשכר נמוך וחוסר בטחון תעסוקתי, הם מעדיפים להשקיע בלימודים. שיעורי ההרשמה למקצועות נדרשים ולתחומים כמו חשבונאות, מדעי המח והנדסה גדלו במאות אחוזים, לאחר שנים שהמדינה מנסה לעודד למידה של תחומים אלה בהצלחה חלקית בלבד, עשה "שוק הקורונה" את העבודה.

משמחת במיוחד העלייה בנרשמים למדעי החברה והרוח ובמיוחד לחוגים כמו פילוסופיה והיסטוריה, שבצל התפיסה הפרקטית של ההשכלה הגבוהה מצויים בסכנת הכחדה. זאת משום שלכל השכלה יש ערך, בפיתוח מיומנויות בסיסיות של קריאה, כתיבה וניתוח, מיומנויות דיגיטליות, באזרחות פעילה יותר וגם ביכולת להשתלב בתעסוקה. ועוד, לרכישת השכלה השפעה בין דורית - השכלת ההורים משליכה ישירות על סיכויי ילדיהם להצליח בלימודים.

קופסאות התקציב של הקורונה כוללות חבילת מימון להכשרות מקצועיות שהמדינה מתקשה לממש, אחרי שנים של ייבוש התחום. חשוב לא פחות להשקיע כעת ממש בהרחבת הנגישות להשכלה: תקצוב מוסדות הלימוד כך שיוכלו לקלוט מספר גדול יותר של סטודנטים, בניית מערך תמיכה - מלגות וסבסוד עמוק יותר של שכר הלימוד, או תמיכה כספית אחרת - כדי שכל המתחילים יצליחו לסיים את התואר. נדרש גם סבסוד של קורסים להשלמת ושיפור בגרויות ויצירת מסלולי קבלה עוקפי פסיכומטרי כדי לתת הזדמנות לשכבות רחבות יותר להיכנס בשערי ההשכלה הגבוהה.

הכותבת היא מנכ"ל מרכז אדוה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker