צריך לפצות עסקים על המלאי שאיבדו בתקופת הסגר

כינון מתווה פיצוי עבור נזקים למלאי שעמד ללא שימוש יאפשר פיצוי ראוי לעסקים הקטנים והבינוניים, שמהווים את המנוע האמיתי של הכלכלה הישראלית

אלון קרן
אלון קרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תל אביב ימי קורונה
תל אביבצילום: אייל טואג
אלון קרן
אלון קרן

כשאנו מסתובבים ברחוב, אנו רואים את השערים הסגורים ואת חלונות הראווה המוגפים של עסקים. ואולם עסקים מתמודדים עם בעיה קריטית שאינה חשופה ללקוחות: נושא המלאי, וחיי המדף הקצובים לעתים שלו.

כולנו עדים לפגיעות המצערות בנפש כתוצאה מנגיף קורונה, וכן להיקפי הנזקים הכלכליים העצומים של הנגיף שעדיין מתגלים, בזמן שכלכלות ענק כמו ארצות הברית וגרמניה נכנסות למיתון — ואחריהן מדינות נוספות. ההשפעות המיידיות על הכלכלה, ובפרט על העסקים הקטנים והבינוניים, מדוברות בתקשורת מאז השלבים הראשוניים של התפרצות הנגיף ולאורך תקופת הסגר הכללי. כולנו היינו עדים לרחובות הריקים מאדם ולחנויות הסגורות. לצערנו, על פי כל התחזיות, חלקן יישארו סגורות אם משרד האוצר לא יפרוס תחתיהן רשת ביטחון כלכלית מוצקה.

ואולם מעבר לכך, בתקופת שיתוק משמעותית כל כך, המלאי של עסקים רבים איבד מאיכותו או מערכו לחלוטין, ולעתים אף מהרלוונטיות ללקוחות. החל ממוצרי מזון במכולות השכונתית ובמסעדות שהתקלקלו, דרך מוצרים מתכלים אחרים שחיי המדף שלהם התקצרו משמעותית ועד למוצרי צריכה עונתיים שאינם מתאימים לקיץ.

חלון ראווה בתל אביב

לחברות הביטוח ולבעלי העסקים חייבת לעמוד הזכות לדרוש פיצוי הולם על איבוד ערכו של המלאי ברשותם — מגורם כלשהו. זאת, לאחר עריכת תיעוד מדויק של המלאי, המלווה בצילומים, רישומים ועריכת דרישה מלאה ומפורטת המגובה במסמכי רכישת המלאי. כך, אם יימצא גורם שנגדו ניתן לקדם תביעה בגין הנזק למלאי — יוכל אותו עסק להיעזר בשירותי שמאי רכוש לצורך תיעוד המלאי לפני השמדתו, ועריכת חוות דעת כדין.

משרד האוצר טרם גיבש מתווה לפיצוי בעלי העסקים מחזיקי המלאי. בשלב זה, הפיצוי מגיע — אם בכלל — בגין פגיעות כלכליות עקיפות. זאת, אף שדווקא הנזק למלאי הוא נזק פיזי ממשי, ומהווה נזק ישיר. כינון מתווה פיצוי עבור נזקים למלאי שעמד ללא שימוש יאפשר פיצוי ראוי לעסקים הקטנים והבינוניים, שמהווים את המנוע האמיתי של הכלכלה הישראלית. חבל שהמדינה בוחרת להתעלם בימים כאלה מחלק כה מהותי בפגיעה הכלכלית באזרחים.

הכותב הוא יו"ר ענף רכוש באיגוד השמאים בישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker