לעצור את הדלת המסתובבת בין פקידים לטייקונים

מישהו צריך לעצור את הדלת הזאת, כי היא הנזק הגדול ביותר לשוויון ההזדמנויות הכלכלי כאן

רונן לוי
רונן לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דני נוה
רונן לוי
רונן לוי

הדלת המסתובבת, בה פקידות ממשלתית נכנסת מחר לשמש בהנהלה של החברות עליהן היא מפקחת היום, היא רעה חולה. היא השחתת המשק והשחתת בסיס האמון בחברה הישראלית. פוליטיקאים ישלמו מחיר ציבורי ואישי כבד על "חיבוק" מוטה שכזה. פקיד ממשלתי בכיר שמקבל החלטות מוטות למען מעסיק עתידי - יוצא כוכב תקשורתי מועשר - אבסורד ישראלי.

מישהו צריך לעצור את הדלת הזאת, כי היא הנזק הגדול ביותר לשוויון ההזדמנויות הכלכלי כאן. מומחים, עיתונאים ואנשי ממשל וביקורת יודעים למנות שמות של מאות רבות של פקידי אתמול, שישבו, יושבים ויישבו מחר בהנהלת חברות עסקיות. הם יספרו לכם שמדובר בפקידים בכירים, מאוד בכירים, כאלה שיודעים ויכולים להטות כף לטובת חברה עסקית מסוימת או לטובת ענף מאוגד (הטייקונים המאוגדים לא נכללים בהגדרת איגוד עסקי תחת חוק התחרות).

לא, אין אלה עסקים קטנים, חברות קטנות ובינוניות. בדרך כלל מדובר בחברות גדולות - מאוד גדולות. לרוב, אלה חברות בשליטה של האלפיון העליון בעולם העסקים הישראלי, שיודעות להעניק תפקידים עבי בשר לפקידים שמעלו באמון הציבור ופועלים נגדו. חברות אלה לא צריכות תחרות ולא צריכות להיות טובות בכדי להתעשר. הן צריכות פקידים שיעבדו עבורן, חוקים ותקנות שישרתו אותם. זה מספק להן הכנסה שוטפת עצומה וכן יתרון תחרותי וניתוב ישיר של לקוחות והון ציבורי.

נגיף הקורונה כיוון זרקור רב עוצמה על מצב האי-שוויון בישראל. משבר הקורונה מאיים לחסל עשרות אלפי עסקים ומפעלי חיים הסובלים מהרעה שוטפת בתנאי התחרות והנגישות לציבור הלקוחות. הנגיף חשף לעינינו את אלה שזכו לפתרונות ממשלתיים מהירים ויעילים, ואת אלה שלא. הוועדה המסדרת הפקידותית הזניחה את רוב העצמאים הקטנים ברוב הענפים. העצמאי הקטן אינו מועמד להיות מעסיק עתידי של פקיד בכיר.

הממשלה הפריטטית החדשה חייבת לייצר מערכת אמון חדשה בין כל שכבות העם לבין הממשל הישראלי החולה על שיטותיו הסמויות הרעות. יש לנתק סופית את קשר המפקח-מפוקח, ואת יכולת המפוקח לפנק את המפקח מיד עם סיום תפקידו הבכיר בממשלה הישראלית. מדובר על כל משרד ממשלתי ועל כל רשות. רוצה להיות פקיד בכיר ולהשפיע? שכח ממשרה עתידית אצל המפוקח.

הדרך לעצור את הדלת המסתובבת, היא תקופת צינון בת חמש שנים לפחות. כמו כן, יש לאסור הצנחת מנכ"לים או ראשי רשויות ובכירים אחרים למגזר הציבורי שפעלו והגיעו מהמגזר העסקי הריכוזי והמפוקח, לכאורה. יש, לדעתי, לחוקק חוק פלילי האוסר על לוביסטים להמליץ על זהות מועמדים בכירים לשרים ולפוליטיקאים - האחראים על מינוי תפקידים בכירים במגזר הציבורי. מינויים אלה אמורים להתבצע על ידי ועדות נקיות וחפות מניגודי ענייניים והשפעות של בעלי עסקים ספציפיים. ניתן ורצוי להקים ועדות ציבוריות ולשתף את הציבור הרחב כחבר בוועדות מינויים כאלה.

השיטה הדמוקרטית בה העם בוחר את השלטון שאמור לשרת אותו בתמורה, נרמסת ברגל גסה על ידי נבחרינו והשיטה בה הפקידות הבכירה נבחרת על ידם. בזיזת בעלי ועובדי העסקים הקטנים בצורת דחיקה של תחרות וחסמים בלתי עבירים, ובזיזת ממונו של הציבור באמצעות "שומרי סף" רדומים ובעלי ניגוד עניינים מובנה - חייבת להיפסק ומיד. העם בוחר נציגי שלטון שישרתו אותו. הוא גם אינו בוחר בשלטון שינצל אותו באמצעים פסולים ובאמצעות שיטות מתחכמות ומתוחכמות.

הכותב הינו יו"ר איגוד המוסכים בישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker