הספר שחזה את כישלון נתניהו בקורונה

הקורונה היא אולי הכישלון הכי גדול של נתניהו ■ אם הוא ייצא בשלום מהמשבר הנוכחי, הוא ייכשל שוב - כי הוא שטחי, מזלזל בתהליכים ובפקידים, ומקיף את עצמו באנשים חלשים

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה נתניהו
רותם שטרקמן

קבוצת מנהלים שישבה למפגש סגור אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני כמה שנים, קיבלה ממנו הרצאה של כמה דקות על ספר חדש של הוגה דעות נודע - שצריך ליישם את העקרונות שלו בישראל. נתניהו היה נראה מאוהב. כשמישהו מהם ביקש לעיין בספר, נתניהו שלח את אחד מאנשיו להביאו מהחדר השני שצמוד ללשכה, שבו הוא נח לפעמים כשעיניו נעצמות. העוזר חזר עם הספר, הגיש אותו לאדם שביקש וזה דיפדף בו. לפי התאריך בברכה של החבר שהעניק לו את הספר, התברר שנתניהו קיבל אותו רק כמה ימים קודם לכן כמתנה, ואכן הסימנייה היתה בעמוד השלישי או הרביעי. כל מה שנתניהו ציטט מהספר היה כתוב על הכריכה וכן בברכה שהחבר כתב בעמוד הראשון.

הסיפור הקטן הזה ממחיש כמה נתניהו לא רק יודע לבלף, הוא גם שטחי עד כדי כך שהוא יכול להתאהב בעקרונות שהוא עדיין לא התעמק בהם. באותה דרך שטחית, הוא ניסה לשכנע ביום רביעי בערב שהמיליארדים שהוא שופך על הציבור יתמרצו את הכלכלה - אף שקשה למצוא כלכלן שתומך בזה, אם לא מתייחסים לכלכלן החלשלוש עושה דברו, אבי שמחון.

באותה דרך שטחית, נתניהו מנהל את המשבר הכי חמור בתולדות המדינה. לא אסטרטגיה, לא תוכניות להתארגנות. אפילו מצגת אין. הכל בשליפות. יום אחד סוגרים הכל, יום שני "צאו לבלות הכל סבבה" ומבטלים את כל ההגבלות. יום אחד סוגרים את המסעדות, ולמחרת בעצם לא. רק בשלישי. האם יש נתונים על האפקטיביות של סגירת חופי הים? לא, אבל מה זה משנה.

ומה יהיה ביום שלישי עם המסעדות? אפשר להתכונן? כמובן שלא, כי עד אז יהיו עוד לחצים. אם נתניהו היה בטוח בעצמו והיה מתבסס על נתונים - הוא לא היה נכנע וגם לא היה צריך להילחם בממונה על התקציבים, שאול מרידור. אבל כשאתה לא בטוח בעצמך, אתה גם מקבל החלטות גרועות וגם נכנע או מתיז ראשים של אנשים.

נתניהו נכשל בקורונה לא רק כישלון בריאותי, שאפשר לראות בגרפים (בניגוד לשקריו שעוד הרבה מאוד מדינות מתמודדות עם התפרצות הגל השני - ישראל כמעט בודדה בצמרת). נתניהו נכשל גם בהכנת מערכת הבריאות לקראת הגל הראשון, הוא נכשל בהכנת המדינה לגל השני עם כל פארסת הבדיקות והחקירות, והוא מנהל את המשבר הזה באמצעות אנשים וגופים לא מתאימים, ולכן הוא גם נכשל בשמירה על כלכלת ישראל מתפקדת.

הפגנת העצמאים בכיכר רביןצילום: תומר אפלבאום

אין מה לצפות להפקת לקחים

הקורונה היא אולי הכישלון הכי גדול של נתניהו, אבל הוא לא היחיד. גם השריפה בכרמל ב-2009 היתה כישלון נוראי וגם צוק איתן ב-2014. כנ"ל גם הכישלון המתמשך של יוקר המחיה בישראל. נתניהו נכשל בכל אלה כי הוא שטחי והוא לא מאמין בתהליכים או בפקידים ואנשי מקצוע. הוא תמיד מוצא דרך לעקוף אותם ולסגור עניינים באמצעות כמה נאמנים - אנשים מחוץ למערכת כמו עורכי הדין דוד שמרון ויצחק מלכו, שניהלו בקדנציות הראשונות את העניינים, או אנשים מתוך המערכת כמו ראש המל"ל, מאיר בן שבת, או ראש המוסד, יוסי כהן, או בעבר מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר.

חלק מחברי הכנסת שמסייעים לו במהלכי חקיקה ומאבקים ציבוריים, מופעלים על ידו אישית או על ידי עושי דברו. כך, נתניהו ממנה שרים ומינויים בכירים אחרים שלא מידת ההתאמה שלהם לתפקיד חשובה, אלא הנאמנות שלהם. כשהוא מדבר הרבה פעמים על הביורוקרטיה הישראלית הנוראית, הוא מתכוון לכך שלא נותנים לו להחליט הכל לבד, כל פעם לפי הקריזה היומית, ודורשים ממנו להעביר בחקיקה ולהתייעץ עם אנשי מקצוע ויועצים משפטיים. זה סתם מפריע לו כי הוא יודע הכל הכי טוב. ואז הוא שוב נכשל.

אם הוא היה מיישם משהו מהלקחים של כישלונות צוק איתן ואסון הכרמל, משבר הקורונה היה מנוהל אחרת, אבל זה לא קרה. אז איך זה שהוא לא לומד מכישלונות שלו ומצליח להתגלגל מכישלון לכישלון? כי הוא חזק מדי. באופן פרדוקסלי, המינויים הלא-מתאימים שלו, ההתמקדות שלו בפוליטיקה ובתקשורת ולא בביצוע, מאפשרים לו להמשיך להיכשל עוד ועוד. בכל הכישלונות האלה, נתניהו, בגלל עוצמתו, הצליח להתחמק מוועדת חקירה ממלכתית, וגם אם היו דו"חות ביקורת פה ושם - הוא יצא מהם כמו ג'יימס בונד: ניער את החליפה והמשיך. באוגוסט 2016 השקיע נתניהו שעות על שעות בפגישות ארוכות עם כל כלי התקשורת בישראל כדי להכין את הקרקע לקראת דו"ח המבקר של צוק איתן. זה עבד לו, וצוק איתן נשאר כמו זיכרון רחוק ועמום.

זאת הסיבה שבהמשך הוא גם מינה את מבקר המדינה החלש ביותר אי-פעם, כדי שלא יצטרך שוב לעמוד תחת ביקורת מסוג זה. במקום לחבק את הביקורת שעוזרת לך לא להיכשל בפעם הבאה - הוא מחסל את הביקורת. אם אחיזתו בתקשורת היתה פחות חזקה, כמו במקרה של אהוד אולמרט ב-2006, אז או שהביקורת על כישלונותיו היתה מחלישה אותו ומחייבת אותו לשתף פעולה עם עוד אנשים חזקים ומתאימים במקום לחסל אותם - או שהוא עצמו היה חייב ליישם חלק מהלקחים כדי להמשיך.

אם נתניהו ייצא איכשהו בשלום ממשבר הקורונה, הוא ייכשל שוב. אין מה לצפות להפקת לקחים או שהאנשים שסביבו יעמדו על שלהם, כאשר הוא מחסל כל מי שתופס עצמאות כלשהי. אנשים כמוהו מובילים ארגון לאבדון.

נתניהו לא מימש מעולם אף אחד מעקרונות הספר של הוגה דעות הנודע. אם היה עושה כן - חלק מהפארסה של ימינו היתה נמנעת. במקום זה, שימש הספר לעוד עניין יחצ"ני שהיה דרוש לו באותם ימים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker