הבעיה בתוכנית של נתניהו מתחילה כשמסתכלים על המספרים

התוכנית שהציגו אמש ראש הממשלה ושר האוצר אמנם נותנת פתרון ארוך טווח, מספקת ודאות לשכירים ולעצמאים, וגם מייצרת תחושה שבממשלה הבינו שהקורונה פה כדי להישאר ■ ואולם הציבור כבר עייף מהבטחות - ומחכה לגלות את הפער שבין ההצהרות למציאות

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו

ראש הממשלה בנימין נתניהו נתן אמש (ה') הופעה מהטובות ביותר שלו. הישיר מבט, כאב את כאבם של האזרחים, חיבק את הביקורת, והבטיח שמעכשיו, הוא ושר האוצר ישראל כ"ץ, ינפצו את הביורוקרטיה. הנה, הם עשו את הבלתי אפשרי: הכניסו לחדר אחד את מנהלת המחשוב, ראש רשות המסים ואנשים מהאוצר.

המסר ברור: נתניהו וכ"ץ תיחקרו והבינו איפה נכשלו, וכעת הם מספקים תוכנית שתיתן מענה לבעיה העיקרית שהכשילה התוכנית הקודמת - הביורוקרטיה. הכסף יעבור ישר, מהר ובלי עיכובים ביורוקרטיים.

צריך לומר ביושר, התוכנית שהוצגה מספקת פתרון ארוך טווח, מייצרת ודאות לשכירים ולעצמאים, וגם מייצרת תחושה שבממשלה הבינו שהקורונה פה כדי להישאר. אפשר לומר שראש הממשלה ושר האוצר תיחקרו וכעת הציגו את התוכנית שהיו צריכים להציג בגל הראשון, ואם רק יוסיפו לצדה, כפי שהבטיחו, תוכנית לעידוד תעסוקה, הגדלת הפריון ויצירת מקומות עבודה - המשק הישראלי ייצא מהמשבר מוכן לזינוק.

רק שמעל למלים ריחף זיכרון מאחת ממסיבות העיתונאים שנערכו בגל הראשון, שבה ראש הממשלה קרא לבמה לראש רשות המסים, ערן יעקב, ויחד הם הבטיחו ש"כמו באמריקה" - המענק יעבור לחשבון הבנק בלחיצת כפתור. ואולם אחרי ההבטחות, הגיעו ימים ארוכים של המתנה ואחריהם מענקים מצומקים.

במצגת, כמו תמיד, נראה כי הפעם הכסף באמת יגיע, ביד נדיבה, עם ההבנה ששכירים צריכים לדעת שלא ירעבו מחר ללחם, והעצמאים, בנוסף למזון על השולחן, יקבלו מהמדינה כסף כדי לכסות על ההפסדים שמייצר העסק שנסגר או שהפעילות שלו הצטמצמה בחדות.

הפגנת העצמאים מול הכנסת, באפרילצילום: אוהד צויגנברג

הבעיה מתחילה כאשר מסתכלים על המספרים: כשמבינים ש-6,000 שקל בחודשיים משמעותם 3,000 שקל בחודש; שארנונה משלמים גם עסקים שנפגעו בפחות מ-60%; שעסק שיש לו ירידה במחזורים של 25% או 40% - מתקשה לשרוד וזקוק גם הוא לסיוע; שעצמאי יקבל עד 3,500 שקל לחודש, הרבה פחות מדמי אבטלה שמקבלים השכירים, ולאחר שרק לפני כמה ימים הצביעה הממשלה נגד דמי אבטלה לעצמאים; ובעיקר, שבלי תוכנית אמיתית ליצירת תעסוקה, הכשרות מקצועיות ופרויקטים לאומיים - תיווצר בישראל אבטלה כרונית.

אבל גם בלי להתעמק בנתונים, בכלל לא בטוח שהמלים הרבות של נתניהו ישכנעו את א', מנהל מסעדה בתל אביב. למרות הבטחה שקיבל מהממשלה בדבר השתתפות בהוצאות קבועות לעסקים שהכנסותיהם השנתיות היו בין 300 אלף שקל ל-20 מיליון שקל, עד כה הוא קיבל רק 20% מהסכום שהובטח, וכבר שבועות הוא מקבל תשובה שהנושא בבחינה. מה גם שבגלל ההנחיות החדשות, התפוסה במסעדה התרסקה והוא כבר מבין שייאלץ לפטר עובדים שרק החזיר - מה שיגרום לכך שלא יקבל את המענק בגין החזרתם לעבודה והוא ייאלץ להתמודד עם החור בתקציב שיצרה העסקתם.

גם י', בעל החנות, ישב סקפטי אמש מול הטלוויזיה. רק השבוע הוא רכש לעצמו ולעובדיו טלפונים שלא ניתן לאכן, במטרה למנוע את סגירת העסק אם חלילה יגיע לחנות או יעבור לידה מישהו שמאוחר יותר יאובחן כחולה מאומת, הרי אם הוא וכל הצוות יישלחו לבידוד - העסק שלו גמור.

התנהלות הממשלה בחודשים האחרונים העמיקה את משבר האמון. אם בתחילת משבר הקורונה הציבור התגייס ונרתם למאבק - במהלכו הפוליטיקאים שרפו את כל האשראי שניתן להם: הפקרת העצמאים, הפרה של הגבלות הקורונה והגזירות שהטילו על הציבור, ובעיקר העובדה שבמקום לנהל ולהכין תוכניות לטווח הארוך, הם כשלו בחינוך, בכלכלה, בתעסוקה ואף בבריאות.

נתניהו גייס אמש את יכולות הנאום המרשימות שלו, אך את התשובה לשאלה אם הצליח שוב לעשות את הטריק ובאמצעות רטוריקה להרגיע את השטח, ניתן יהיה לבחון בהפגנת העצמאים המתוכננת למוצאי שבת בכיכר רבין. גם אם הכיכר לא תהיה מלאה, לראש הממשלה לא תהיה סיבה לשמוח: הציבור עייף מהבטחות, ונתניהו כבר ביזבז את כל אשראי האמון שקיבל. הציבור מחכה להתאכזב ולגלות שיש פער בין ההבטחות למציאות. והפעם השטח כבר תוסס, לרבים הסתיימה הסבלנות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker