ממשלה מנופחת? היתרונות עשויים להאפיל על החסרונות

ממשלה רחבה המורכבת משני מוקדי כוח תיתן ביטוי ליותר דעות, ותבטיח טוב יותר את מערכת הבלמים והאיזונים הנדרשים בהחלטות הרות גורל

צבי וינר
צבי וינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השרים מירי רגב וישראל כ"ץ בהשבעת הממשלה
השרים מירי רגב וישראל כ"ץ בהשבעת הממשלהצילום: אלכס קולומויסקי

13 חברי וחברות כנסת הצטרפו בימים האחרונים לכנסת במסגרת החוק הנורווגי. הנתון מצטרף למספר הגדול של שרי הממשלה, שמרבית האזרחים רואים בו סידור עבודה לפוליטיקאים שעל רקע המצב הכלכלי הקשה בולט עוד יותר לעין. עם זאת, לכנסת גדולה יתרונות רבים.

בתחשיב לנפש, התוספת השנתית בגין הכנסת והממשלה הרחבות מגיעה לכמה עשרות שקלים בשנה. גם אם מדובר בבית אב שבו העלות מוכפלת במספר הנפשות, עדיין מדובר בעלות שעשויה להיות מתגמלת.

ממשלת ישראל מקבלת החלטות הנוגעות לחיי אדם ולאיכות החיים שלנו, וכנראה שנכונו לה הכרעות מידיות ולא פשוטות לאור התפשטות הקורונה בימים האחרונים. כנסת וממשלה גדולות מבטיחות קרבה גדולה יותר לחוכמת ההמונים, לנקודה הארכימדית המתאימה ליותר פלחים בחברה הישראלית, וצופנות בחובן הבטחה גדולה יותר לפלורליזם.

חוכמת ההמון עולה על זו של היחיד, וככל שההמון מכיל יותר קבוצות בלתי תלויות, הרי שהוא מכסה תחומים רחבים יותר בקרב הציבור והחלטותיו על פי רוב שקולות ומאוזנות יותר. מחקרים מראים כי ככל שגדל הגיוון בין חברי ההנהלה בארגון, כך מתבצעת הערכה טובה יותר של החלופות העומדות על הפרק, מועלים יותר גישות ורעיונות שונים, תהליך קבלת ההחלטות מדויק יותר ואיכות ההחלטות וביצועי הארגון עולים.

במצב לא בריא, ממשלה צרה עלולה להיות מורכבת רק, או ברובה, משרים חברי מפלגה אחת הנושאים עיניהם רק אל ציבור הבוחרים והמתפקדים שלהם במקום אל העם כולו, ביודעם כי משך חיי המדף של השררה יהיה קצר אלא אם ייבחרו שוב. כפי שאנו עדים כיום, בממשלה רחבה קיים מתח בין נאמנויות, השייכות למפלגות שונות, ולכן אין נאמנות טוטאלית לראש הממשלה שהוא גם ראש המפלגה, וגם לא סימון של שר כזה או אחר שלא הלך עם הזרם ועלול לשלם על כך בפריימריז.

ממשלה רחבה המורכבת משני מוקדי כוח תיתן ביטוי ליותר דעות, ותבטיח טוב יותר את מערכת הבלמים והאיזונים הנדרשים בהחלטות הרות גורל, כמו יציאה למלחמה או כל צעד קיצוני אחר.

עד לאחרונה, מדינת ישראל היתה מצויה בכאוס פוליטי וחוסר משילות במשך יותר משנה. הניסיונות להפלת ממשלת נתניהו כשלו והאטו את הפעילות עד לכלל קיפאון, בגין העובדה שבמשך חודשים ארוכים שלטה בארץ ממשלת מעבר. כך למשל, משטרת ישראל, הגוף האמון על ביטחון הפנים של תושבי המדינה ובעל סמכויות נרחבות כלפי אזרחים, מתפקד ללא מפקח כללי כבר יותר משנה.

ממשלה דו ראשית ורחבה, בשיתוף המערך והליכוד, היתה זו שהוציאה את מדינת ישראל, ב-1985, מאחד המשברים הכלכליים הגדולים, באמצעות התוכנית לייצוב המשק. שילוב הכוחות הנדיר בין שני הקצוות הפוליטיים איפשר את הצלת המשק מקריסה כלכלית וחיסול האינפלציה. שמעון פרס, ראש הממשלה ממפלגת המערך, תרם בשיתוף הפעולה של ההסתדרות שאיימה לסכל את התוכנית, ויצחק מודעי, שר האוצר ממפלגת הליכוד, תרם בהנעת המגזר העסקי והמעסיקים.

ממשלות צרות והומוגניות היו בעבר קרקע פורייה להחלטות אומללות. בישיבת הממשלה שקדמה להחלטה על הכנסת הפלנגות למחנות הפליטים סברה ושתילה, ב-1982, היה השר דוד לוי היחיד מבין שרי הממשלה שהעלה את האפשרות שהכנסת הפלנגות למחנות הפליטים עלולה להסתיים בטבח אכזרי. בהיעדר תמיכה, גיוון דעות, וקולות דומים בקרב שרי הממשלה, נדם קולו, ומדינת ישראל שלמה מחיר כבד בגין החלטות מוטעות שהתקבלו מבלי שנשקלו מלוא הסיכונים.

לסיכום, גם אם גודלה של הממשלה נובע מהסיבה הלא נכונה, של חלוקת שלל, הרי שמתוך שלא לשמו בא לשמו, ועם ישראל עשוי להתברך בכך.

הכותב הוא ד"ר לכלכלה ומרצה בחוג לכלכלה וניהול באקדמית גליל מערבי

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker