הכנסת מעדיפה את חברות התעופה על חשבון הצרכן

הכנסת אישרה באחרונה בקריאה ראשונה הצעת חוק לביטול הזכאות לפיצויים לנוסעים שטיסתם בוטלה - במה שנדמה כמו פעולה בשירות חברות התעופה ■ יש לשקול להעניק לצרכן שטיסתו בוטלה עקב משבר הקורונה את האפשרות העתידית לממש זכותו לכרטיס חלופי

אסף מידני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתב"ג באפריל האחרון
אסף מידני

מליאת הכנסת אישרה באחרונה בקריאה ראשונה הצעת חוק המבקשת לקבוע כי נוסעים שהונפק להם כרטיס טיסה לא יהיו זכאים לפיצוי כספי בשל ביטול טיסתם, ותצומצם זכאותם להחזר כספי או לקבלת כרטיס טיסה חלופי. כעת הדיון עובר לוועדת הכספים.

נדמה כי מציעי החוק פעלו בשירות בלעדי של חברות התעופה, תוך התעלמות וזלזול בנוסעים. ההעדפה של חברות התעופה באה לידי ביטוי בדברי ההסבר להצעת החוק, שבה נאמר מפורשות כי "חברות התעופה נפגעו אנושות ממשבר נגיף הקורונה בשל ירידה עצומה בהיקף הביקושים, לעומת הוצאות קבועות גבוהות שיכולתן לצמצם אותן מוגבלת מאוד. התמשכות מצב זה מהווה סכנה ממשית להמשך קיומן של חברות התעופה הישראליות כחברות בנות קיימא. בנסיבות שנוצרו יש למצוא דרכים להקטין את הנזקים שנגרמים לחברות התעופה עקב המשבר החריף בענף, ותיקון החוק המוצע הוא אחת מהן".

מחקרי דיני תיירות מצביעים על כי מדיניות ענף התיירות מוטה לטובת בעלי ההון שבענף, בהם חברות התעופה ומזניחה את צרכן התיירות, האזרח הישראלי.

המצב כיום שונה באופן קיצוני מהמציאות שאליה הותאם חוק שירותי תעופה. בשל החששות העולמיים ממגפת הקורונה, נפח התנועה האווירית העולמית יורד בצורה דרסטית, וברור כי על המדינה למצוא דרכים לסייע כדי שחברות התעופה לא יקרסו. ואולם הטלת האחריות באופן בלעדי וקיצוני על צרכן התיירות, שקנה בתום לב כרטיס וטיסתו בוטלה בשל הקורונה, היא בעייתית ובלתי מאוזנת.

ישראלי ששב מארה"ב נבדק בנתב"גצילום: עופר וקנין

דיני התיירות מלמדים כי מצבים שכאלה חוסים תחת מטריית הגנה משפטית מורכבת. למשל, כזו מדיני החוזים - כסיכול חוזה - שלפיו מגפה קטלנית שפורצת אחת ל–150 שנה אינה בגדר הצפוי. לפיכך, בהינתן שמדובר בסיכול חוזה שבין מזמין כרטיס הטיסה לבין חברת התעופה - האחריות לא צריכה ליפול על כתפי הצרכן בלבד. גם חובת תום הלב מצביעה כי על המדינה לשקול בזהירות את הפגיעה בצרכן התיירות.

על המחוקק לשקול להעניק לצרכן שרכש כרטיס שבוטל עקב משבר הקורונה את האפשרות העתידית לממש זכותו לכרטיס חלופי.

פרופ' מידני הוא דיקן בית הספר לממשל ולחברה במכללה האקדמית ת"א־יפו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker