להיערך לגל התביעות המשפטיות של אחרי הקורונה

המערכת המשפטית תיאלץ להתמודד עם אתגר של ממש, הנובע מהצורך לקבוע מחדש את הדיונים שבוטלו ויבוטלו, וזאת במקביל לקיום הדיונים שנקבעו מראש לתקופה שלאחר מצב החירום

בועז אדלשטיין
בועז אדלשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בית משפט השלום בתל אביב
בית משפט השלום בתל אביב. ארכיון, למצולמים אין קשר לכתבהצילום: מוטי קמחי

מערכת המשפט בישראל עמוסה ביותר. עיון בדו"חות השנתיים של הנהלת בתי המשפט, כמו גם בנתונים שמסרה לאחרונה בעקבות בקשה על פי חוק חופש המידע, מלמד כי מספר השופטים בישראל ביחס לאוכלוסייה נמוך במידה ניכרת ממספרם הממוצע של השופטים בקרב מדינות ה-OECD.

בהתאם, מתברר כי משך ההליך המשפטי בישראל ארוך משמעותית ממשך ההליך המשפטי במדינות אחרות. המערכת העמוסה ממילא בימים כתיקונם צפויה להיות עמוסה שבעתיים לאחר סיום מצב החירום עקב הפיגור שנוצר, ביטול הדיונים ובמקביל עקב הצפתם הצפויה של בתי המשפט בהליכים חדשים.

תקופה זו גם לא מובאת במניין הימים לביצוע פעולות שבסדרי הדין, כך שדיונים שנקבעו מראש עשויים להתבטל אם התיקים שבהם הם עוסקים לא יהיו בשלים לדיון, עקב הדממת הפעילות. המערכת המשפטית תיאלץ להתמודד עם אתגר של ממש, הנובע מהצורך לקבוע מחדש הדיונים שבוטלו ויבוטלו, וזאת במקביל לקיום הדיונים שנקבעו מראש לתקופה שלאחר מצב החירום. צפוי כי יחלוף זמן ניכר עד שהמערכת תתייצב ותחסל את הפיגור שנוצר עקב השבתתה.

הפיגור שנכפה על ההליכים הקיימים אינו הגורם היחיד לעומס העתידי הצפוי לחול ביום שאחרי. המערכת צפויה להיות עמוסה מאוד גם בשל הליכים משפטיים חדשים, שיוגשו קרוב לוודאי עם פתיחתם המחודשת של בתי המשפט ויצטרפו לתיקים הקיימים.

ההליכים החדשים שיציפו את המערכת יחד עם אלה שנדחו, יעסקו, בין השאר, בסכסוכים ומחלוקת הנובעים במישרין מנגיף הקורונה. מצב החירום המיוחד שאליו נקלענו מציב שאלות משפטיות רבות בתחומי משפט שונים: תביעות של רוכשי דירות שיקבלו את דירותיהם באיחור, סכסוכים משפטיים רבים בין שוכרים למשכירים של דירות מגורים ובתי עסק, עובדים שפוטרו או הוצאו לחל"ת שיתבעו את מעסיקיהם בקשר עם התהליך ותוצאותיו, לווים שלא עלה בידם לפרוע הלוואות ומשכנתאות שנטלו, העלולים להיתבע על ידי גורמי המימון, בקשות שונות להפחתת מזונות מצד אבות גרושים שאיבדו את עבודתם, תביעות נזיקיות מצד קרובי שוהים בדיורים מוגנים הנוגעות לרשלנות בטיפול בנגיף, תביעות לביטול או הפחתה של ארנונה לעסקים, עלייה במקרים שידונו בנושא אלימות במשפחה לאור הבידוד הממושך, ועוד.

עם תום המשבר אנו נהיה צפויים לעומס ניכר על המערכת עקב "גל ילודה" של הליכים משפטיים שעמם יהא על המערכת להתמודד. כדי להתמודד, הקהיליה המשפטית תיאלץ להתייעל, לפנות ליישוב סכסוכים מחוץ לכותלי בית המשפט - ומעל לכל לאורך רוח. הקצאת שופט אחד לפחות בכל בית משפט ובמסגרת כל ערכאה, שתפקידו יהיה עיסוק בתביעות ודיונים שהם פועל יוצא של משבר הקורונה בלבד יכול להוות פתרון נכון.

כך, תיווצר בחלוף הזמן התמחות חשובה בקרב שופטים שיתמודדו עם סוגיות משפטיות ראשונות מסוגן, ייווצר טיפול מרוכז בידי ידיים מיומנות וספציפיות ובכך גם תיווצר הקלה על המערכת – שבמצב הצפוי כעת מסתכנת בקריסה.

הכותב הוא עו"ד, שותף בכיר ומנהל מחלקת ליטיגציה בפירמת עורכי הדין GEE

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker