העולם שייך לזקנים

המשפט המפורסם טוען ש"העולם שייך לצעירים" – האמנם? המועמדים האמריקניים לנשיאות מוכיחים לנו אחרת, ולא רק הם

עובד יחזקאל
עובד יחזקאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשישים בשמש
צילום: VALERY HACHE / AFP

המונח 'זיקנה' של היום אינו מה שהיה פעם: בעבר הלא רחוק בני 60 נחשבו לקשישים נזקקים שמערכות הבריאות והרווחה לא יכלו עוד להאריך את חייהם. כיום תוחלת החיים הממוצעת במדינות מפותחות עומדת על כ-80 שנה, ומוסיפה לעלות, הן בשל העלייה ברמת החיים ובאיכות הסניטריה והן בשל התפתחויות רפואיות ומדעיות.

אין כל ספק שבעוד זמן לא רב כולנו נחיה 100 שנה ואף יותר. עם זאת, בהנחה שגיל הפרישה יישאר על כנו, תקופת הפנסיה תתארך ותגיע לכ-30 שנה, מה שלא יאפשר למרבית האוכלוסייה להסתמך על חסכונות וקרנות הפנסיה ויאלץ אותם להמשיך בעבודתם עוד שנים רבות לאחר גיל הפרישה הרשמי.

ברור כי הצורך בפרנסה אינו רק כספי. העבודה מהווה מקור גדול למשמעות בחייו של האדם: היא מעניקה תחושה של פרודוקטיביות וגורמת לאדם להרגיש נחוץ. היא יכולה להעניק תחושה של קהילתיות, שייכות וחיי חברה. עבודתו של אדם היא חלק חשוב בהגדרתו העצמית, ולא בכדי אחת השאלות הראשונות שנשאל אדם חדש שנכיר היא: "במה אתה עוסק?".

ממחקרים עולה כי אנשים רבים הנמצאים בגיל השלישי סובלים מדיכאון הנובע בין היתר מאובדן תכלית החיים ומבדידות. יתרה מכך, תחושת הבדידות קשורה לתהליכי הזדקנות מואצת, ומגבירה את הסיכון ללקות במחלות נוירולוגיות דוגמת אלצהיימר או פרקינסון. משום כך, במקרים שבהם האדם המבוגר פעיל ונכון לכך, הוא יוצא נשכר מיציאה לעבודה וממציאת תכלית ומסגרת להמשך חייו.

דווקא כיום, כאשר השיח הציבורי סביב הקורונה שוב מציב את בני הגיל השלישי בעמדה חלשה ונזקקת, והאיסורים מונעים מהם להביא את יכולותיהם לידי מימוש, עולה מחדש השאלה על מקומם בחברה.

ב-1980 נבחר לנשיאות ארה"ב רונלד רייגן. בחירתו של רייגן לנשיאות עוררה תמיהה בקרב הציבור, מכיוון שהוא היה מבוגר בהרבה מיריביו למרוץ הבחירות, בן 70, מה שהפך אותו בזמנו לנשיא המבוגר ביותר של ארה"ב. למרות הביקורת הראשונית, זכה רייגן לפופולריות רבה ואף נחשב לאחד הנשיאים הפופולריים שהיו בארה"ב ולאחד האנשים המשפיעים ביותר בהיסטוריה העולמית.

מאז, תמונת העולם השתנתה – בבחירות הקרובות לנשיאות ארה"ב, שיחולו בנובמבר 2020, מתמודדים שני מועמדים המשתייכים לגיל השלישי: הנשיא הנוכחי, דונלד טראמפ בן 74; וג'ו ביידן בן 77. משמעות הדבר היא שהנשיא הבא של ארה"ב יהיה בן 75 לפחות בתחילת כהונתו. מצב זה אינו זוכה לתהודה ציבורית כפי שהיתה בתקופתו של רייגן, אולי משום שהחברה של ימינו רגישה יותר וסובלנית פחות לביטויים של אפליה ובהם גם גילנות, או כי פשוט התרגלנו לראות אנשים מבוגרים בעמדות מפתח.

המשפט המפורסם טוען ש"העולם שייך לצעירים" – האמנם? המועמדים האמריקניים לנשיאות מוכיחים לנו אחרת, ולא רק הם. לאחרונה נשמעים קולות, ומתפרסמים מחקרים וספרים, כמו ספרו של יובל נח הררי – 21 מחשבות על המאה ה-21, הטוענים כי בעוד כמה שנים ייעלמו מהעולם מקצועות שונים בשל ההתפתחות הטכנולוגית.

מגמה זו תביא לכך שאנשים רבים, צעירים ומבוגרים, יצטרכו להמציא את עצמם מחדש ולמצוא תחום עיסוק חדש שיהיה רלוונטי ושימושי. את מה שדור הצעירים משכיל להבין אך לא בהכרח ליישם, עושים בפועל רבים מבני הגיל השלישי. למרות החששות הקיימים מסטריאוטיפים או מהיחלשותן של יכולות קוגניטיביות, נמצא שבהינתן ההזדמנות ללמוד ולתרגל תחומי עיסוק חדשים, בני הגיל השלישי יוכלו להיות יעילים ומוצלחים יותר.

יתרה מכך, פרופ' דניאל לוי מהמרכז הבינתחומי, החוקר את מדעי המוח והקוגניציה, טוען כי אנשים שבוחרים להמציא את עצמם מחדש נמצאו כיצירתיים יותר, בפרט כשנלווה לכך גם ניסיון חיים עשיר.

"זקן" איננו עוד שם נרדף ל"נטל". בני הגיל השלישי יכולים להיות תפקודיים ויצרניים ואף להחזיק בעמדות מפתח ולקבל החלטות הרות גורל. יכולתם לרכוש מיומנות גם בשלבי החיים המאוחרים, יחד עם הניסיון הרב שצברו, נותנת להם הזדמנות לחיים מלאים הרבה מעבר לגיל הפרישה הרשמי. בפעם הבאה שאתם עוזרים לאדם מבוגר לחצות את הכביש – תהיו נחמדים, אולי זה ראש ממשלה או נשיא לעתיד.

הכותב הוא יועץ אסטרטגי, מזכיר הממשלה לשעבר, יו"ר קבוצת ת.א.ר.א לייעוץ אסטרטגי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker