הקורונה מאחורינו - אין מה לפחד מהגל שאולי עוד לפנינו

אף שהקורונה הנוכחית אינה מתנהגת כשפעת "רגילה" מבחינות רבות, יש לה עדיין דינמיקה זהה למחלות נגיפיות אחרות ■ בכל המדינות שבהן התפשטה הקורונה הנוכחית עד כה, אנו חוזים בסופו של דבר בדעיכה דומה של ההתפרצות כעבור זמן מוגבל

צבי בנטואיץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צעירים בחוף הים בתל אביב, מאי 2020צילום: אייל טואג
צבי בנטואיץ

בלבול ומבוכה מאפיינים כיום את תחושות הציבור בכל הנוגע למגפת הקורונה והתחזיות אודות עתידה. תורמים לכך המסרים הלא ברורים וסותרים של הדוברים השונים, הניתוחים והאמירות של אקדמאים ופרופסורים "מומחים לקורונה", והרשתות החברתיות הממהרות לצטט מקורות לא מהימנים. כל אלה ביחד תורמים לתחושה הכללית שהכל לא ברור ולא ידוע - ועל כן גם מאוד מפחיד.

את ניסיוני במחלות זיהומיות ומגפתיות צברתי במשך יותר מ-40 שנה, שבמהלכן הייתי מעורב מאוד בטיפול, במחקר ובהיבטים הציבוריים והחברתיים של מחלות אלה, שבהן אני גם עוסק עד היום. חשוב להבין שיש מכנה משותף לכל המחלות הזיהומיות, שיכול לתת מענה לתהיות הרווחות בציבור גם במקרה של נגיף הקורונה שאותו לא הכרנו קודם. וכמו בכל מחלה חדשה שאינה מוכרת מספיק, קל מאוד לטעת פחד שכשלעצמו רק מזיק, וחשוב מאוד למתן או לתת לו מענה.

לכל ההתפרצויות המגפתיות של המחלות הוויראליות המוכרות לנו כיום יש דינמיקה דומה המתאפיינת בגל הדבקה של האוכלוסייה, שחולף ודועך תוך זמן מוגבל. הדעיכה היא לעתים קרובות מהירה ואף מפתיעה, כמו שנראה במגפת הקורונה, כאשר הסיבות לכך אינן ברורות תמיד והן מושפעות בין השאר מתנאי הסביבה והאקלים. כל מגפות השפעת שהכרנו עד היום התנהגו בצורה דומה וכך גם ההתפרצויות של נגיפי הקורונה שהיו ב-20 השנים האחרונות. הדעיכה הזאת אינה קשורה בחסינות של האוכלוסייה, אף שלחסינות ישנה השפעה על ההגנה מפני הדבקה נוספת. אף שהקורונה הנוכחית אינה מתנהגת כשפעת "רגילה" מבחינות רבות, יש לה עדיין דינמיקה זהה למחלות נגיפיות אחרות. בכל המדינות שבהן התפשטה הקורונה הנוכחית עד כה, אנו חוזים בסופו של דבר בדעיכה דומה של ההתפרצות כעבור זמן מוגבל, וכנראה בתלות חלקית בלבד באמצעים שננקטו לעצירת ההתפשטות. לסגרים ולריחוק הפיזי ישנה השפעה ברורה על ממדי ההתפשטות ועל שיעור האוכלוסייה שנדבקה, אך לא על הדינמיקה הכוללת של המגפה.

ההסבר שנותן לכך פרופ' דורון לנצט, הרואה את המפתח באוכלוסיית ה"רגישים להדבקה", לא מתיישב עם שיעור הנדבקים הגבוה במיוחד בתחילת המגפה, שעולה בהרבה על הממוצע בהמשך המגפה. זה מה שקורה בסין, בדרום קוריאה, בגרמניה ובאיטליה - וזה מה שקורה בישראל עתה. כולנו רואים את הירידה במספר הנדבקים החדשים והחולים הקשים ואין לטעות בכך. בארה"ב המגפה עדיין בעיצומה בחלק מן המדינות, אבל ניכרת כבר ירידה בחלקים אחרים שלה. מה שאנחנו רואים כעת זה סופו של הגל הנוכחי של המגפה, ואף שחשוב מאוד להבין את ההסבר הנכון לתופעה, הרבה יותר חשוב להכיר בעובדה מאשר להישען על ההסבר.

לניסיון שנצבר בהתמודדות עם המגפה יש חשיבות רבה. ניסיון כזה היה למדינות כמו קוריאה, טייוואן וסינגפור בהתמודדותן עם מגפת הסארס לפני 20, והוא שהיה אחראי במידה רבה להצלחתן הבולטת בהתמודדות עם מגפת הקורונה הנוכחית.

על כן, הניסיון שנצבר בישראל עם מגפת הקורונה מבטיח שההתמודדות עם גל שני של הקורונה או עם מגפה דומה, תהיה קלה יותר ומוצלחת יותר, וזאת חרף כל הכשלים שהיו למערכת הבריאות בהתמודדותה עם המגפה. כיום, מערכת הבריאות מוכנה יותר, בתי החולים מוכנים, מערך הבדיקות השתקם, הציבור מוכן וממושמע יותר, ויש גם לקוות שלקחי הכשלים הקשים גם הם נלמדו.

כל אלה מבטיחים שנוכל להתמודד בקלות יחסית עם כל גל חדש או מגפה חדשה בהרבה פחות מאמץ. מאידך, יש לקוות שתהיה התחשבות גדולה יותר בהיבט הכלכלי־חברתי של ההתמודדות וניתן יהיה למזער באופן משמעותי את הפגיעה שאינה מתחייבת בכלכלה.

הגל הנוכחי של הקורונה בדעיכה והוא אכן מאחורינו, ועל כן אין סיבה לדחות יותר את החזרה לפעילות מלאה ונורמלית לאלתר. אין כל הצדקה להמשיך בהטלת מגבלות וסגרים על הציבור, להמשיך בסגר של מסעדות ובתי קפה ולפחד מהתפרצות. אפשר גם לשקול את פתיחת השמים. הניסיון שנצבר עד כה בהתמודדות עם המגפה, יחד עם היכולות שיש בידינו כיום, נותנים מענה הולם גם למקרה שיהיו התפרצויות נוספות, וגם לגל הבא של הנגיף - אם בכלל יגיע. הסברה ראויה ושקופה המבוססת על מידע אמין חיונית במיוחד בשעה זאת כדי להפיג את החששות והפחדים של הציבור מפני הבאות.

פרופ' בנטואיץ הוא ראש המרכז למחלות טרופיות ואיידס באוניברסיטת בן־גוריון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker