הרשויות המקומיות הן המנצחות של המשבר

רשות מקומית שבחרה לעשות וליזום במשבר הקורונה - תושביה הבחינו בכך והוקירו לה תודה

רעות וקסלר
רעות וקסלר
ירושלים בימי קורונה
ירושלים בימי קורונהצילום: אוהד צויגנברג

השירותים שהממשלה נותנת לאזרחיה ניתנים בפועל ברובם דרך הרשויות המקומיות, ולא דרך השלטון המרכזי. שיטה זו אף מקבלת משנה תוקף במצבי חירום, שבהם האזרח זקוק יותר מתמיד לשירותי המדינה, ולמרות זאת רובנו נוטים לייחס לשלטון המרכזי אחריות למצבי חירום לאומיים.

במצב החירום הנוכחי של הקורונה, מצב ייחודי ולא מוכר, לקח לא מעט זמן עד שהמערכות השונות ידעו להתמודד עם החיים תחת סגר, לתקנן תקנות מותאמות ולהחיל אותן בצורה מסודרת על הציבור. כשבוחרים להתבונן דרך משקפיים אלה על השלטון המקומי בישראל, אפשר ונכון להתמלא גאווה.

על אף שהיה מדובר באיום לא מוכר, משרתי הציבור ברשויות המקומיות הצליחו למצוא פתרונות יצירתיים ולשמור על יציבות המערכות. הם עשו זאת למרות צמצום משמעותי בכוח האדם ותוך התמודדות מאתגרת עם תרגום ויישום שלל ההנחיות שהועברו ממשרדי הממשלה והשתנו תדיר.

משרתי הציבור ברשויות המקומיות נתנו מענה לחירום, למקרי הקצה ואירועי הרווחה שהוכפלו, תוך כדי שמירה על שגרת החיים, כך שלא ראינו רחובות מוזנחים או מערכות עירוניות לא מתפקדות, ומרביתם אף השכילו לקדם, בעיצומו של מצב החירום, פרויקטים שקשורים ל"יום שאחרי" (שיפוצים ועבודות תחזוקה), תוך ניצול המרחב הציבורי שהיה פנוי מבדרך כלל.

חלוקת מזון במזרח ירושלים
חלוקת מזון במזרח ירושליםצילום: אוהד צויגנברג

משמח לראות שדבר זה לא עבר ללא התייחסות והערכת הציבור. בדו"ח הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) שפורסם ב–7 במאי, הציבור מראה שהוא נותן ברשויות המקומיות כמעט 20% יותר מהאמון שניתן בשלטון המרכזי. זוהי תוצאה של עבודה קשה בשנים האחרונות, כתוצאה מלקחי מלחמת לבנון השנייה והביקורת שהיתה על תפקוד הרשויות המקומיות במהלכה, ומראה את הדרך הארוכה שעשו רשויות מקומיות רבות מאז.

כמובן שיהיו אלה שיאמרו שהמשבר דווקא הבליט ביתר שאת את הפער הקיים בין הרשויות השונות, בעיקר בין רשויות המרכז לפריפריה והאיר בצורה צורמת את בעיית האמון בין השלטון המרכזי למקומי. יש בזה מן האמת, ואין ספק שעוד עבודה רבה לפנינו. יש עדיין פערי תקצוב ואתגרים רבים, במרכזם המשך בניית האמון בין המערכות השונות, אבל כמו בכל משבר, המבחן המרכזי שראינו פה הוא מבחן האחריות. לא רק מי שקיבל את האחריות הפורמלית, אלא מי שבחר בפועל לקחת אותה. מהנתונים עולה כי רשות מקומית שבחרה לעשות וליזום — תושביה הבחינו בכך והוקירו לה תודה.

הכותבת היא מנהלת תוכניות הצוערים לשלטון המקומי בשותפויות אדמונד דה רוטשילד

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker