מחדל מתמשך: משרד הבריאות הורס את המסעדות

טיפול המשרד בתהליכי הרישוי בענף המסעדות הוא סוג של מחדל מתמשך, מחדל מקצועי ומחדל ארגוני ■ משרד הבריאות כמעט ואינו מסוגל לכתוב הנחיות מקצועית, עדכניות ומודרניות

אלחנן משי
אלחנן משי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בר סימן טוב (מימין) ויעקב ליצמן
משה בר סימן טוב (מימין) ויעקב ליצמןצילום: אמיל סלמן

גם לפני משבר הקורונה, הטיפול של משרד הבריאות בענף המסעדות גרם לאסון בתחום.

משרד הבריאות הוא אחד הגורמים החשובים בתהליך רישוי בענף, שכן הוא מוגדר כ"נותן אישור" שבלעדיו אסור לתת רישיון עסק. המשרד גם הקובע הלכות ותקנות לכל שאר עסקי המזון, אך דרך טיפולו בתהליכי הרישוי הוא סוג של מחדל מתמשך, מחדל מקצועי ומחדל ארגוני. בקרב העוסקים ברישוי עסקים הוא נחשב למשרד גרוע ולא מתקדם ביחס למשרדים אחרים.

בעקבות הרפורמה בחוק רישוי עסקים, החליטה הממשלה לפעול לצמצום הרגולציה — אך משרד הבריאות כמעט ואינו מסוגל לכתוב הנחיות מקצועית, עדכניות ומודרניות. בבואם לכתוב "מפרט אחיד" למסעדות ובתי קפה, וכשצריך היה להוסיף את החלק המקצועי בדבר תנאי תברואה, כשל כוחם של אנשי המשרד והם שילבו את התקנות הישנות מ–1983 במפרט האחיד. כלומר, אוסף הנחיות לא עדכניות מלפני 40 שנה, שלא מכירות את כל מהפכת המזון וההתקדמות בענף בתי האוכל.

ועוד דוגמה: בבואם לכתוב מפרט אחיד לקיוסקים, העתיקו במשרד את התקנות המקצועיות שנכתבו בארץ בתקופת המנדט ב–1940. מסמך המכונה "פקודת בריאות העם 1940". כלומר, המשרד המהולל לא היה מסוגל לכתוב מפרט מקצועי אפילו לעסק הכי פשוט, קיוסק, ובמקום זאת לקחו תקנות מקצועיות מתקופת המנדט ומחקו מהן כמה סעיפים לא רלוונטיים.

גם בתחום הפיקוח כשל משרד הבריאות, כאשר ביום אחד לפני עשר שנים בוטל הקורס היחידי בארץ להכשרת מפקחי מזון, ומאז אין בישראל הכשרת מפקחי מזון. באחרונה יזם איגוד מנהלי רישוי עסקים קורס שכזה באוניברסיטת אריאל, אך גם הוא לא עומד בתקנות הישנות. נראה כי המשרד שאינו מסוגל להוציא תקנות עדכניות או לעדכן את התקנות הישנות. מכאן שהמשרד פוגע בצורה ישירה ביכולת לפקח על נושא בריאות הציבור.

המשרד גם לא פעל על פי סמכותו להנחות על הכשרה מחייבת של מנהלי בתי אוכל בכל הנוגע לתנאי תברואה, וזאת בניגוד לכל משרדי הממשלה — שדאגו לדרישות הכשרה מינימליות לעוסקים בתחום שעליו הם מופקדים.

גם בתחום הארגוני המשרד פועל בבלגן. אין גורם מתכלל של כל הנושא המקצועי עבור רישוי עסקים, יש שוני בין אגפי המשרד, בכל מחוז גוף אחר מופקד על הרישוי — וכתוצאה מכך אין אחידות בדרישות.

והגרוע מכל, למשרד הבריאות אין כל התייחסות לגורם האנושי, לאדם שמאחורי העסק ולצורך שלו להתפרנס בכבוד. כתוצאה מכך, במחוזות שונים יש התעמרות ממשית בבעלי העסקים, היתפשות לדרישות טכניות, קטנוניות ומיושנות, שגורמות לסירוב לרישיון בגלל, למשל, כמה ס"מ בגובה המבנה.

הכותב היה מנהל אגף רישוי עסקים בעיריית תל אביב־יפו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker