ערים חסונות ביום שאחרי הקורונה

פרויקטים חדשים צריכים לכלול שירותים ציבוריים ומסחריים נגישים יותר לאוכלוסייה בטווח של 100 מטר מהבית

אסף עירוני
אסף עירוני
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מרפסת. חיונית בימי משבר
המרפסת חיונית בימי משבר. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: DANIELE MASCOLO/רויטרס

ערים חסונות הוא מונח פופולרי בתכנון עירוני בשנים האחרונות, וסביר להניח כי בעקבות משבר הקורונה הפופולריות הזו רק תמשיך ותצבור תנופה. הכוונה במונח נוגעת ליכולת של העיר להתאושש ולחזור לשגרה לאחר אירוע אסון.

ערים כשלעצמן הוכיחו לאורך ההיסטוריה עמידות יוצאת דופן. כך לדוגמה הירושימה ונגסאקי, כמו גם ורשה ודרזדן, השתקמו לחלוטין אחרי מלחמת העולם השנייה. בהיסטוריה האנושית ניתן למצוא מקרים בודדים שבהם ערים חדלו להתקיים לחלוטין אחרי אירוע אסון, דוגמת פומפיי.

בכל הנוגע למשבר הקורונה, אמנם אין מדובר במשבר הכולל הרס תשתיות מסיבי בעיר, אולם ברור לכל כי הפגיעה הכלכלית בשכבות שלמות של האוכלוסייה תוביל לסגירת עסקים מקומיים, ירידה בהתחלות בנייה ועוד. כתוצאה מכך, נהיה עדים לפגיעה ישירה ומשמעותית בהכנסות עיריות מארנונה והיטלי השבחה.

קיימים שני נושאים שבהם יש מקום להשקיע ולשפר את מדיניות הממשלה והשלטון המקומי לטובת שיפור החוסן העירוני בישראל. הראשון נוגע להעצמה משמעותית של הפניית משאבי המדינה לטובת פרויקטים של התחדשות עירונית.

פרויקטים אלו יוצרים מבנים חדשים עמידים בפני רעידות אדמה, וידוע זה מכבר כי רעידת אדמה משמעותית בישראל היא רק עניין של זמן. לצערנו, 15 שנים של תמ"א 38 לא הצליחו לייצר מספיק מבנים מוגנים מפני רעידות אדמה, בעיקר באזורים המועדים לפורענות לאורך השבר הסורי אפריקאי.

בנוסף, הדירות החדשות בפרויקטים אלו כוללות ממ"דים המשמשות כמשאב ביטחוני הגנתי. משכך, מצופה כי המדינה תירתם לקידום משמעותי יותר של מיזמים אלו שתורמים ישירות להצלה של חיי אדם.

מימד נוסף נוגע לשיפור המרקם העירוני בפרויקטים של התחדשות עירונית. בהקשר הרחב, פרויקטים חדשים צריכים לכלול שירותים ציבוריים ומסחריים נגישים יותר לאוכלוסייה בטווח של 100 מטר מהבית, ובעלי הדירות יקבלו דירות עם מרפסות שמש, שניתן להבין עד כמה הן חשובות באירועי חירום כמו הקורונה, שבהם אנו נדרשים להישאר זמן כה רב בבתים.

בעניין זה נכון יהיה לבחון אפשרות לתוספת שפ"פים (שטחים פתוחים פרטיים) בתוך תחום בנייני המגורים, לאחר שהחצרות הפתוחות של הבניינים המשותפים נלקחו לטובת הגדלת מקומות חנייה וגינות לדירות הגן.

הנושא השני המצריך מדיניות ברורה והחלטית נוגע לחשיבות המשך פעילות רציפה של הוועדות המקומיות לתכנון ובנייה. בתחילת המשבר הוציאה מנהלת מינהל התכנון במשרד האוצר, דלית זילבר, הנחיות להמשך פעילות מוסדות התכנון המחוזיים והארציים. עד כה לא יצאו הנחיות דומות לוועדות המקומיות וכל אחת פועלת לפי הבנתה. כך, ישנן כאלו שהחליטו להמשיך פעילות רצופה בחיבור מרחוק, לעומת אחרות שמתמהמהות.

אי הבהירות הזו גורמת לעיכובים משמעותיים בהליכי הרישוי, ועלולה להוביל לעיכוב במתן היתרי בנייה רבים בכל הארץ. חשיבות הוועדות המקומיות לתכנון ובנייה בעת אסון באה לידי ביטוי גם במתן היתרי בנייה במהירות, למשל לבניית בית שנהרס כתוצאה מפגיעת טיל או רעידת אדמה, הקמת מבנים ארעיים למפונים וכיוצא בזה.

ברור לכל כי החשיבות של בנייה בהתאם לסטנדרטים של בטיחות חייבת להמשיך גם באירועי קיצון, ומכאן החשיבות הגדולה להמשך רציף, מהיר ויעיל של פעילות הוועדות המקומיות לשיפור החוסן העירוני.

הכותב הוא עו"ד,שותף וראש תחום תכנון ובנייה ממשרד ש. פרידמן ושות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker