גם הרגולטורים צריכים להיכנס מתחת לאלונקה

מדיניות האכיפה הנוכחית של הרשות גורמת לכך שנושאי משרה וחברות שפעלו בתום לב נדרשים לתת על כך את הדין במסגרת הליך אכיפה מנהלי

צבי גבאי
שיר רוזנצווייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטהצילום: AMMAR AWAD/רויטרס
צבי גבאי
שיר רוזנצווייג

התפשטות הקורונה היא בין האירועים המכוננים של המאה. אירוע שמותיר ממשלות ללא מענה ואזרחים מודאגים וחרדים לעתידם הבריאותי והכלכלי. בעוד הנגיף מציב בפני המערכות השלטוניות אתגר בריאותי חסר תקדים בעידן המודרני, משברים כלכליים אינם דבר חדש. מחוקקים ורגולטורים התמודדו בעבר עם בועות כלכליות מתפוצצות ומשברים כלכליים מעת לעת, ואמורים להיות למודי ניסיון בהקשר זה.

כך, בעקבות משבר הדוט.קום ב-2001, קידמה רשות ניירות ערך הטלת קנס אזרחי בהפרות "טכניות" בטיבן. בדומה, גם נציבות ניירות ערך האמריקאית (ה-SEC) הגבירה את מידת האכיפה כנגד חברות ויחידים שהפרו את אמון הציבור בשוק ההון.

כמה שנים לאחר מכן, ב-2008, סבל העולם ממשבר כלכלי רחב היקף שמקורו בהערכות חסר לגבי התממשות סיכוני אשראי בשוק הנדל"ן. בארץ, בעקבות המשבר, חודדו והורחבו חובות הדיווח של חברות ציבוריות, ושוב הורחבו סמכויות האכיפה של הרשות לניירות ערך. כך גם בארה"ב הוגבר הפיקוח על מוסדות פיננסים וה-SEC העלתה הילוך במאמצי האכיפה שלה.

נגיף הקורונה הכניס את המשק למצב משברי קשה, המחייב חברות להתאים עצמן למציאות כלכלית חדשה. ומה תהיה תגובת הרגולטורים? שוב הידוק רגולציה והגברת האכיפה? הפעם לא, הפעם גם הרגולטורים יצטרכו לחשב מסלול מחדש, מכיוון שהמשבר הזה לא נגרם מהתנהגות בעייתית של שחקנים בשוק. הפעם הקורונה עצרה את כלכלת העולם, וכולנו ללא יוצא מן הכלל נצטרך להתמודד עם ההשלכות.

לכן, מן הראוי שגם הרגולטורים יתאימו את המודל הפיקוחי למציאות הכלכלית החדשה. ב-8 באפריל, ראש ה-SEC פירסם הצהרה חשובה לגבי הדו"חות הכספיים שהיו צפויים להתפרסם. קלייטון עודד את החברות לגלות מנהיגות ולהתייחס למצבן הנוכחי של החברות ותוכניותיהן לעתיד ללא חשש, והדגיש שה-SEC לא תבקר ניסיונות כנים לספק לשוק מידע צופה פני עתיד שיסתבר בדיעבד כמוטעה.

מדובר בצעד חשוב ומשמעותי בכיוון הנכון, מכיוון שכל עוד קיימת חשיפה רגולטורית, חברות לא יסתכנו במתן מידע שכזה, למרות שזה בדיוק המידע שהשוק רוצה וצריך.

גם רשות ניירות ערך יכולה לעזור לחברות בדיוק במקום שצריך. הרשות יכולה להתאים את הפיקוח למציאות החדשה על ידי אימוץ מדיניות אכיפה שלפיה אין יותר אכיפה על מעשים רשלניים, בניגוד להפרות הנגרמות במודע וחלילה במתכוון.

מדיניות האכיפה הנוכחית של הרשות גורמת לכך שנושאי משרה וחברות שפעלו בתום לב, ומבלי לחשוב ולו לרגע שמעשיהם אינם תקינים, נדרשים לתת על כך את הדין במסגרת הליך אכיפה מנהלי. מדובר בהליך בעל השלכות דרמטיות על המוניטין ולעתים רבות על כיסם של נושאי המשרה והחברות.

גופים אלה נדרשים עכשיו לקבל החלטות אמיצות ויצירתיות להתמודדות עם המשבר ולדווח עליהן לציבור, וטוב תעשה הרשות אם תבהיר בצורה פומבית שהיא לא תפתח כנגדם בהליכי אכיפה, גם אם בדיעבד תחשוב שאותן החלטות היו רשלניות.

הפחד מהליכי אכיפה כאלה משתק. צו השעה עתה הוא עשייה, לא שיתוק. אם נושאי משרה וחברות יתרשלו – הם יתנו על כך את הדין במסגרת תביעות ייצוגיות ונגזרות. הרשות, מצדה, צריכה למקד את מאמצי האכיפה שלה כנגד מפרים שפועלים במודע ובמכוון.

הקורונה היכתה בעולם, וכולנו הולכים לשלם את המחיר הכלכלי של הבידוד ועצירת ענפים רבים במשק. בשעה זו, הרגולטורים צריכים להיכנס מתחת לאלונקה ולסייע למשק לצאת מהמשבר, גם בחישוב מסלול מחדש ושינוי תבניות רגולטוריות שאולי הגיעה העת לשנות.

צבי גבאי הוא ראש מחלקת שוק ההון במשרד ברנע, ובעבר הממונה על האכיפה ברשות ניירות ערך; שיר רוזנצווייג היא עו"ד במשרד המתמחה באכיפה בדיני ניירות ערך

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker