ארבעה עיוותים חמורים במענקי הקורונה לבעלי עסקים

התנאים שנקבעו לצורך זכאות למענקים לעסקים, שניתנו בצל משבר הקורונה, מלאים בחורים, טעויות, אי-צדק ואי-שוויון באופן חריג ומדאיג

אריאל כץ
אריאל כץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עסקים סגורים בירושלים, במארס
עסקים סגורים בירושלים, במארסצילום: אמיל סלמן

מזה כשבוע, ניתן לעצמאים ובעלי חברות להגיש בקשות למענק השתתפות בהוצאות קבועות – במסגרתו בעלי עסקים וחברות עשויים להיות זכאים למענק בגובה של עד 400 אלף שקל. כפי שיודגם כאן, התנאים שנקבעו לצורך בחינת הזכאות למענק זה, כמו גם למענקים הקודמים, מלאים בחורים, טעויות, אי-צדק ואי-שוויון באופן חריג ומדאיג. המצב מחייב שינוי מיידי בתנאים, תוך התאמתם למגוון הרחב של המצבים בעולם העסקים שנראה כי נעלמו מעיניהם של מנסחי התקנות.

הוצאות רבות מביאות למענק נמוך ולהיפך

בניגוד למטרת המענק המוצהרת, כפי שמופיע בפרסומי הממשלה, לפיהם המטרה היא "לסייע בכיסוי ההוצאות הקבועות שלא נחסכו, על אף הירידה בהיקף הפעילות של העסק", הנוסחה שנקבעה עבור עסקים בעלי מחזור שנתי של 300 אלף לפחות מביאה לכך שדווקא עסקים שסך ההוצאות שלהם נמוך ביחס למחזור ההכנסות – יקבלו מענק גדול יותר מאלה שסך ההוצאות שלהם גבוה באופן יחסי. בהתאם, בעלי עסקים עם שיעור הוצאות גבוהות יקבלו מענקים נמוכים יותר.

במלים אחרות, על אף שהמטרה היתה לסייע בהשתתפות בהוצאות, התנאים שנקבעו דווקא מטיבים עם מי שיש לו פחות הוצאות ביחס למחזור הכנסותיו.

עיוותים חמורים נוספים בתנאי הזכאות

עיוות חמור ראשון בגינו כבר הוגשה השבוע תביעה לבג"ץ, נובע מהעובדה שהמענק מחושב אך ורק ביחס למחזור לתקופת מארס-אפריל (2019 מול 2020). כך, בעלי עסקים רבים שמדווחים על בסיס מזומן, ושנוהגים לגבות תשלום בסיום או לאחר ביצוע העבודה, אינם זכאים למענק אף אם עסקם היה סגור לחלוטין בתקופת משבר הקורונה. זאת, משום שבמארס-אפריל 2020 הם גבו תשלומים בגין הכנסות משירותים שביצעו בתקופות קודמות, כך שהירידה החדה במחזור ההכנסות שלהם תבוא לידי ביטוי דווקא בחודשים הבאים. בהתאם, דווקא בעלי עסקים שמקבלים את הכנסותיהם בתנאי תשלום לא פשוטים (שוטף+60, שוטף+90 וכדומה) אינם זכאים למענק כלל.

חנויות סגורות באשדודצילום: אילן אסייג

העיוות החמור מקומם: רשות המיסים, משרד האוצר וממשלת ישראל היו מודעים לחלוטין לעיוות זה וחוסר הצדק והאי-שוויון הגלומים בו בעת קביעת התקנות. לראיה, העיוות הופיע בפעימה הראשונה של המענקים, תוקן לאור הביקורת ובאופן מודע בפעימה השנייה, אך באופן בלתי סביר הוחזר במסגרת הפעימה השלישית.

עיוות חמור שני הוא התעלמות מוחלטת מצמיחה או התפתחות טבעית של עסקים. כך, עסק שהצליח להגדיל את פעילותו באופן טבעי בשנה האחרונה, בין אם על ידי גיוס מתמיד של לקוחות חדשים, ובין אם על ידי פתיחת סניפים נוספים תחת אותה ישות משפטית, עשוי שלא ליהנות ממענק כלל או שיהיה זכאי למענק בשיעור מופחת. זאת, לאור העובדה שחישוב הפגיעה בפעילות יקוזז עם הצמיחה הטבעית בפעילות העסק - אותה ניתן היה לבחון בנקל תוך בדיקת המחזורים לאורך כל השנה האחרונה, להבדיל מהתמקדות בלעדית במארס-אפריל 2020.

עיוות שלישי וחמור לא פחות מקורו בהתעלמות מנסיבות ייחודיות הנוגעות לפעילות העסק בחודשים מארס-אפריל 2019. כך, נשים בחופשת לידה, בעלי עסקים אשר שהו בשירות מילואים ארוך או בחו"ל, בעלי עסקים שהיו בתקופת מחלה, או עסקים שהיו סגורים לרגל שיפוצים במארס-אפריל 2019 – עלולים שלא להיות זכאים למענק כלל, שוב לאור ההתמקדות במחזור העסקים בתקופה זו בלבד.

עיוות רביעי ומשמעותי, הנוגע בעיקר למענקי פעימה הראשונה והשנייה, נובע מכך שהמענקים מחושבים במרבית המקרים ביחס להכנסה מעסק ב-2018. כך, עסקים ותיקים, שמסיבה כזו או אחרת היתה להם שנה עסקית קשה ב-2018 – לא יהיו זכאים למענק אף אם מאז עלו על דרך המלך וחזרו להיות רווחיים בשנים 2020-2019, טרם משבר הקורונה.

הצעות לפתרון

קצרה היריעה מלפרט אודות כל העיוותים והכשלים בחישוב המענקים, שמביאים לא אחת לכך שדווקא בעלי העסקים החלשים הזקוקים יותר מכל לסיוע בתקופה קשה זו, לא יקבלו דבר מהמדינה או שיקבלו מענקים בסכומים מגוחכים.

חנות פתוחה בת"א בימי הקורונהצילום: מגד גוזני

טוב תעשה הממשלה אם תקים באופן מיידי צוות חשיבה שיכלול גורמים מהלשכות המקצועיות ויביא לעדכון התקנות תוך מתן פתרון לעיוותים שהוזכרו. לחילופין, ניתן להציע כי הממשלה תעניק סמכויות לוועדות ערעור שיאשרו מענקים לבעלי עסקים לפנים משורת הדין, במקרים שאינם עומדים בתנאים היבשים מסיבות שלא ראוי שיובילו לשלילת זכאותם למענק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker