חינוך |

למידה מרחוק: מנת קרב היא לא ארוחת גורמה

הרוב הגדול של שיעורי הזום האלה הם תחליף חיוור להוראה טובה, והיכולת של תלמידים וסטודנטים ללמוד מהם מוגבלת

יורם קלמן
יורם קלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
למידה מרחוק
למידה מרחוק (אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר)צילום: אמיל סלמן
יורם קלמן
יורם קלמן

למידה מקוונת באמצעות זום בתקופת הקורונה היא כמו מנות קרב בזמן מלחמה. מי שסבור שניתן להתקיים רק על מנות קרב לאורך זמן, ינצח אולי עוד קרב, אבל יפסיד במלחמה.

כמי שעוסק בלמידה מרחוק מזה יותר מ–20 שנה, אני מתפלץ מהדיונים על "למידה מרחוק" שמתרחשים סביב שיעורי הזום שמתקיימים ברשתות ובמערכות החינוך וההשכלה הגבוהה מאז משבר הקורונה. הרוב הגדול של שיעורי הזום האלה הם תחליף חיוור להוראה טובה, והיכולת של תלמידים וסטודנטים ללמוד מהם מוגבלת. האם המרצים והמורים הם האשמים? כמובן שלא. הרוב המוחלט של המורים והמרצים נזרקו למציאות הזאת ללא הכנה ומגלים את הכלים הדיגיטליים תוך כדי תנועה, מתח ועומס רגשי, ותוך כדי התמודדויות לא פשוטות וחוסר משאבים. האם זה מפתיע שהלמידה של הילדים והסטודנטים היא לא בסטנדרט גבוה מספיק?

חוקרי חינוך יודעים זה יותר מעשור שמחקרים מראים בבירור שאין הבדל משמעותי בין הוראה פנים־אל־פנים טובה לבין הוראה מקוונת טובה. אבל מה שאנחנו חווים בתקופה זאת אינה הוראה מקוונת טובה. הכלי הראשי שמשתמשים בו הוא אפליקציית הזום. זום מאפשר לשדר הרצאה למשתתפים מרוחקים בקלות ובאיכות סבירה בהינתן רוחב הפס ואיכות המחשבים והטלפונים הניידים של המשתמשים הממוצעים. למה זה דומה? למנות קרב שמגיעות ללוחמים בשטח: זה התחליף המהיר והיעיל ביותר לארוחות רגילות כשהלוחמים נמצאים בשדה הקרב. יש שיטענו שמנות קרב הן טעימות, יש שאוהבים אותם פחות, אבל אין ספק שהן לא אמורות ולא צריכות להוות תחליף לארוחות טעימות ומזינות. מי שמצפים ששיעורי זום יחליפו הוראה מקוונת טובה או הוראה פנים־אל־פנים טובה, טועה, ומטעה.

למידה אינה רק האזנה להרצאה. למידה בבית ספר מורכבת ממגוון אינטראקציות שמתרחשות בין התלמידים למורים, בין התלמידים לחומר הלימוד, בין התלמידים לבין עצמם, בין התלמידים לחברי צוות מקצועי אחרים, ועוד ועוד. ההוראה בזום בימי הקורונה מוותרת על כל העושר הזה ומספקת אך ורק רכיב אחד של סוג אחד של אינטראקציה.

כל מי שחוו למידה מקוונת טובה, לדוגמה באוניברסיטה שמאפשרת למידה מרחוק, יודעים שהיא מבוססת על חבילה שלמה של הוראה מקוונת. חבילה כזאת כוללת חומרים ללימוד עצמאי כמו סרטונים וחומרי לימוד כתובים, אפשרויות לאינטראקציה עם מורים ועם תלמידים כמו פורומים לדיון ושיחות, הפעלות מאתגרות, חומרי תרגול, וכן, גם שיעורים חיים משודרים. היא גם כוללת את האפשרות לקבל מרחוק שירותים אוניברסיטאיים רבים נוספים כמו תמיכה בלימודים, ייעוץ אקדמי, הנחיה ממומחי למידה נכונה, עזרה מיועצים בתחומים של לקויות למידה, גישה לספרנים ולמידענים, סיוע של אנשי תמיכה טכנית, וקשר ישיר לצוות מינהלתי שיודע לענות על שאלות בתחומים רבים כמו בחינות, נוהלי האוניברסיטה, כספים ועוד.

פתיחת שנת הלימודים באוניברסיטת בן גוריוןצילום: אליהו הרשקוביץ

אפילו האוניברסיטה הפתוחה, שבה אני עובד כבר עשור ושבה כשליש מהסטודנטים זוכים בימים כתיקונם בחבילה שלמה של הוראה מקוונת, נאלצה עקב המגפה להעביר את כל הסטודנטים שלה להוראה מרחוק תוך ימים בודדים, לקחת קורסים שלא תוכננו להוראה מקוונת ולהמיר אותם תוך ימים בודדים להוראה בזום.

כל זה התרחש תוך כדי קיצוץ של 70% בצוות המינהלתי החיוני שתומך בסטודנטים ובסגל האקדמי: אנשי צוות טכני, מחשוב, בחינות, תמיכה, יועצים, מזכירויות המחלקות, מומחי פיתוח חומרי לימוד, פדגוגיה, ועוד נשות ואנשי מקצוע רבים ומעולים. למעלה משני שלישים מהם הוצאו לחופשה כפויה על ידי האוצר, וכל אחד מהנותרים נדרש לעשות עבודה של שלושה. האם מישהו מתפלא שבתנאים האלה ההוראה באוניברסיטאות ובבתי הספר דומה יותר לשימורי תירס מאשר לארוחה בריאה?

מנות קרב הן חיוניות בזמן קרב, ואני אסיר תודה לכל אנשי החינוך וההוראה שעושים מאמצים כבירים ללמד את התלמידים והסטודנטים בתנאים הקשים. אני גם מלא הערכה לתלמידים להורים ולסטודנטים שעושים כל מאמץ כדי ללמוד בתנאים האלה, תוך כדי התמודדויות נפשיות וכלכליות לא פשוטות. אני מאחל לכולנו שבהקדם נחזור כולנו לדבר האמיתי — הוראה טובה ומקצועית, בין אם היא מקוונת, ובין אם פנים אל פנים.

הכותב הוא ראש המחלקה לניהול ולכלכלה באוניברסיטה הפתוחה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker