הפצת המידע ברשת - שעת ההוכחה של הגופים הממשלתיים

המשבר הנוכחי הוא חסר־תקדים. משרדי הממשלה, בהובלת משרד הבריאות נדרשים כעת לאספקת מידע, הזמת שמועות בזמן אמת, מענה כמעט ישיר לאזרחים בהיקפים שמעולם אף גוף ציבורי בישראל לא נדרש לו קודם לכן

גל יעבץ
גל יעבץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב. במדינות חופשיות יש לעשות תחילה הכל כדי לבודד את מקורות ההדבקה, בלי לנקוט צעדים דרסטיים
מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר-סימן טובצילום: אמיל סלמן

מגפות, מלחמות בין־אזוריות, אסונות טבע ועוד. כל אלו הכו ועוד יכו בעולמנו החבוט לעייפה, אך יש נקודה אחת המשותפת לחברה הגלובלית המתמודדת עם נגיף הקורונה — מעולם לא היינו יותר מחוברים.

לראשונה, אנו יכולים ליצור תשתיות גלובאליות ומקומיות של תמיכה בין אנשים. יצירת תבניות של הזדהות ותחושות חיבור בין משפחות, קהילות, ערים ומדינות.

לראשונה, אנו מקבלים מידע מידע בלתי מתווך ומיידי מגופי הבריאות הלאומיים והבינלאומיים, וזוכים למידע מבוסס ונגיש מחוקרים, אפידמיולוגיים ואנשי בריאות הציבור.

נייר עמדה של ארגון הבריאות העולמי מפורסם בעברית בתוך דקות וזמין ברשתות החברתיות; דו"ח מחקר מתורגם לחמש שפות בתוך שעה, ומופץ בשפה פשוטה וברורה עם איורים ותרשימים.

למרבה הצער, למטבע צד שני — בולט ומחוספס שאי אפשר להתעלם ממנו. קלות היצירה והפצת התכנים משמשת גורמים אינטרסנטיים ובעלי רצון להזיק, ליצירה ולהפצה של דיסאינפורמציה ופייק ניוז.

ענקיות הטכנולוגיה הודיעו על שיתוף פעולה עם הארגונים הרשמיים, ופועלות כדי להבליט מידע מבוסס ומהימן. ביוטיוב מתווסף לכל סרטון העוסק בקורונה, קישור אוטומטי לאתר ארגון הבריאות העולמי. מארק צוקרברג פרסם מניפסט ארוך אודות מאמצי ותוכניות פייסבוק לסייע בנושא.

בישראל, משרד הבריאות נערך יחסית במהירות בזירה הדיגיטלית ומוביל קו פרו־אקטיבי המנסה לשלוט בבליל המידע והנתונים המתרוצצים בעולם המקוון.

המשרד מפעיל ערוץ טלגרם ייעודי לעדכוני קורונה, מעדכן כמעט כל שעה בשאר הרשתות החברתיות, מתפעל אפליקציה ייעודית ואתר בית, ובנוסף גם העומדים בראשו מפגינים נוכחות אישית ובלתי מסתתרת, כדוגמת מנכ"ל המשרד, משה בר־סימן טוב, המגיב בשמו ובתמונתו.

המשבר הנוכחי הוא חסר־תקדים. משרדי הממשלה, בהובלת משרד הבריאות נדרשים כעת לאספקת מידע, הזמת שמועות בזמן אמת, מענה כמעט ישיר לאזרחים בהיקפים שמעולם אף גוף ציבורי בישראל לא נדרש לו קודם לכן.

בשבוע שעבר פורסם לראשונה דו"ח היישום להחלטת ממשלה מס' 1933 לשיפור העברות המידע הבין משרדי, ומנתוניו עולים כי משרדי הממשלה קיבלו ציון משותף משוקלל של 72% בהעברות מידע לצורך שיפור השירות, כך שאנחנו עוד לא במקום האידיאלי ויש הרבה לשפר.

האתגרים העומדים לפתחו של הממשל הדיגיטלי כוללים: למידה מקוונת, עבודה מרחוק, קבלת שירותים, מעבר לפעילויות בענן ועוד יישומים רבים. התקופה הקרובה לא הולכת להיות קלה, אבל אספקה של מידע יעיל ואמין תסייע בהורדת מפלס החרדה ובחיזוק תחושת החוסן הלאומי.

הכותב הוא מרצה ודוקטורנט במחלקה למדעי המידע באוניברסיטת בר־אילן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker