ההסתדרות צריכה לדאוג לעובד, לא למקום העבודה

בישראל, ללא קשר למשבר הקורונה, מפוטרים מדי שנה כ-80 אלף עובדים שאינם זוכים לחסות ההסתדרות ולהגנות שהיא מספקת, ויצטרכו לדאוג לפרנסתם בעצמם ■ ההבחנה בין עובדים זמניים לקבועים ובין כאלה שמאוגדים בהסתדרות לאלה שאינם - צריכה להסתיים

עופר בכר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הוועד הפועל של ההסתדרות
בית הוועד הפועל של ההסתדרותצילום: עופר וקנין
עופר בכר

התפרצות הקורונה היא אירוע מז'ורי חובק עולם ובעל השלכות כלל משקיות. הירידה בפעילות הכלכלית במקרה זה היא תוצאה של ירידה בשני צדי המשוואה, בצד ההיצע ובצד הביקוש.

אם בראשיתו של המשבר הפירמות שהושפעו בעיקר היו אלה שפעילות הליבה שלהן כרוכה בניוד אנשים בין מדינות, העלייה בשכיחות של ההידבקות הכניסה למעגל הניזוקים מהמגפה את כלל ענפי השירותים ותעשיות נוספות.

בתחילת המשבר אל על ריכזה את מרב העניין בתקשורת, פיטורי 1,000 עובדים, הפסד של כ-5 מיליון דולר ביום ומסר ברור, זה אירוע אקסוגני, מחוץ למודל העסקי שלא נלקח בחשבון בהערכות החברה ומהווה איום קיומי על המשך פעילותה. יו"ר ההסתדרות מיד נרתם לסייע לאל על בתביעתה לקבלת סיוע מהמדינה. במופע ראווה מתוקשר השתמש ברטוריקה של הפגנת סולידריות והזדהות עם הסמליות של חברת התעופה הלאומית, נכסיות של חברת תעופה לחוסן הלאומי, אובדן פרנסה של אלפי בתי אב ועוד.

במחקר אקדמי יש קונצנזוס, סיום העסקה הוא אירוע שיש לו סימפטומים של כאב וסבל בקרב מרבית העובדים, ללא תלות בזהות של מקום העבודה או המעסיק. בישראל, ללא קשר למשבר הקורונה, מפוטרים מדי שנה כ-80 אלף עובדים מכל מיני נסיבות. עובדים אלה לא זוכים לחסות ההסתדרות ולהגנות שהיא מספקת, ויצטרכו לדאוג לפרנסתם בעצמם. ההבחנה הזאת בין סוגי עובדים, לפעמים אף באותו מקום עבודה, בין עובדים זמניים לקבועים, בין עובדים מאוגדים בהסתדרות או כאלה שאינם, צריכה לעבור מהעולם.

בית קפה סגורצילום: תומר אפלבאום

המשבר הנוכחי הוא ההזדמנות לאמץ אמנה חברתית חדשה בין ההסתדרות כאיגוד מקצועי לבין ציבור החברים בו, כזו שמניחה שפיטורים ללא תלות בנסיבות תמיד עשויה להתרחש, ולכן יש לאמץ מנגנון שבו הדאגה היא לעובד - ולא בהכרח למקום העבודה.

ההיסטוריה מלמדת שמשברים כלכליים מביאים לקריסת פירמות פחות יעילות שכושר התחרות שלהן מוגבל. ההתמודדות אינה יכולה להיות באמצעות מתן סיוע לגוף כזה או אחר ללא קריטריונים מוגדרים. מענה זה אינו מוצדק מוסרית, מכיוון שהוא מניח שיש שווים ויש שווים יותר. במה שונים עובדי אל על מעובדים אחרים שיפוטרו? בנוסף, ההון הפיזי והאנושי יתנייד למקומות שבהם הוא יכול לייצר ערך בפירמות חדשות שיבואו במקומם של אלה שכשלו.

לפיכך, ההסתדרות צריכה לוודא שהיא מגדילה את הערך של חבריה לא באמצעות מוסד הקביעות שמקבע עובדים למקום עבודה ללא תלות בתפוקה או בתרומתם. עליה לנקוט צעדים שיגדילו את סט הכישורים והיכולת באופן המותאם לגיל ולניסיון התעסוקתי הנצבר של אותם עובדים. בעולם החדש, רק מודל זה יספק לעובדים פוליסת ביטוח בזמן שבו תסתיים העסקתם במקום אחד, ותאפשר להם להשתלב במקום אחר.

במקרה של משבר הקורונה, מוטב להסתדרות לדרוש מהמדינה להאריך את משך זמן קבלת דמי אבטלה של המפוטרים שיאבדו את עבודתם, במקום לסבסד בעלי הון.

הכותב הוא בעל הבלוג סטיית תקן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker