בימים של מגפת הקורונה, החוסן שלנו כחברה תלוי בבריאות כל האזרחים. אבל האם אזרחים ערבים ויהודים זוכים לאותה רמה של טיפול רפואי במדינה? לצערנו, זכותם לבריאות של האזרחים הערבים אינה מיושמת במלואה, וקיימים פערים קשים בנגישות לבריאות של אזרחים יהודים וערבים - ויש לכך השלכות חמורות. זה נכון בכל ימי השנה, אבל בימים אלה ההשלכות מדאיגות במיוחד.

רוב האזרחים הערבים גרים בפריפריה - בצפון או בדרום, באזורים שבהם המרחק לבית החולים הקרוב גדול יותר מאשר במרכז, וגם יש פחות רופאים, אחיות ומתקנים. אבל אפילו בהשוואה ליישובים יהודיים באותו אזור, המרחק הממוצע לבית החולים הקרוב כמעט כפול (כ-22 ק"מ מיישובים ערביים, כ-14 ק"מ מיהודיים, לפי נתוני מרכז טאוב). בנוסף, גם בשקלול הנתונים האלה, לפי מחקרים של חוקרת בריאות הציבור ד"ר ניהאיה דאוד, איכות שירותי הבריאות הניתנים לאוכלוסייה הערבית, במיוחד בצפון, נמוכה יותר מאיכות השירותים הניתנים לאוכלוסייה היהודית.

אחד ההסברים הוא שהדרך לבית החולים הקרוב מתארכת, גם כי בתי החולים הציבוריים מוקמים בערים מעורבות, וגם כי קווי התחבורה הציבורית ביישובים הערביים המובילים אליהם אינם יעילים. למשל, בטמרה ובכאבול אין קו ישיר לבית החולים הקרוב בנהריה - אף שמדובר במרחק של חצי שעה נסיעה.

בעיה נוספת היא הנגישות למידע. מספרם של אזרחים ערבים שדיווחו כי הם מתקשים להשיג מידע על זכויותיהם הרפואיות כפול ממספר היהודים (39% לעומת 20%). זה קורה כי מידע רב לגבי זכויות בריאותיות אינו מתורגם לערבית, וכך גם קמפיינים בנושאי בריאות הציבור.

רק באחרונה מחו הארגונים עדאלה וזזים על חוסר התרגום של עדכונים דחופים של משרד הבריאות על התפשטות הקורונה באפליקציה, בעמוד הפייסבוק ובאתר. יש לציין שמשרד הבריאות הגיב במהירות למחאה, וחלק גדול מהתכנים תורגמו, אבל עדיין יש מקום לשיפור: אין ממשק בערבית באפליקציה. עם זאת, קיים ערוץ טלגרם בערבית.

בסופו של דבר, יהודים חיים ארבע שנים יותר בממוצע מערבים, ויותר תינוקות ערבים מתים בלידה לעומת תינוקות יהודים: 5.2 ל-1,000 לידות אצל יהודים לעומת 6.5 אצל ערבים, לפי נתוני מרכז אדווה. אסור לקבל את המציאות הזאת. יש לפעול לשוויון בזכות לבריאות, ולצמצום הפערים באופן מיידי.

עמותת סיכוי המליצה על צעדים לצמצום הפערים והאפליה בזכות לבריאות: יש צורך במאמץ רב-מערכתי - בריאות מושפעת בין היתר ממצב סוציו-אקונומי - חייבים למגר את העוני בקרב אזרחים ערבים ולצמצם את הפערים בהכנסות בין יהודים לערבים; צריך לשפר את מערך התחבורה הציבורית ולדאוג לקווים ישירים לבתי החולים בכל היישובים הערביים.

כילאני היא רכזת התקשורת הערבית בעמותת סיכוי; בן עוזר היא רכזת פעילות דיגיטליות וקמפיינים בעמותה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker