לחבר את הטלוויזיה בבית לרכב

ההתייחסות לרכב החשמלי רק בהקשר של זיהום האוויר שגויה - היתרונות הגלומים במכוניות חשמליות רבים מכך ■ הסוללה המותקנת במכונית היא זו שהופכת אותה לפתרון אגירת חשמל נייד, ולהצטרף בכך למאגר החשמל של ישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איילון מאסק והמכונית החכמה של טסלה
איילון מאסק והמכונית החכמה של טסלהצילום: Ringo H.W. Chiu / AP

2020 רק החלה, אבל כבר יש מי שמכנה אותה שנת הרכב החשמלי. רגולטורים בעולם לוחצים באחרונה על דוושת הגז ומקדמים את אימוץ הרכב החשמלי, על חשבון כלי רכב שמונעים בבנזין ודיזל. 

גם ישראל פתחה את 2020 עם רגולציית מס חדשה לרכב חשמלי, אך בכיוון הפוך. החל בינואר הוצבה תקרה בסך 75 אלף שקל על הטבת המס לרכב חשמלי, שעד כה לא היתה מוגבלת. המהלך כבר הביא להתייקרות של עשרות אלפי שקלים במחיר של דגמים חשמליים יוקרתיים.

ההתייחסות לרכב החשמלי רק בהקשר של זיהום האוויר שגויה — היתרונות הגלומים במכוניות חשמליות רבים מכך. הסוללה המותקנת במכונית היא זו שהופכת אותה לפתרון אגירת חשמל נייד, ולהצטרף בכך למאגר החשמל של ישראל. כלומר, כשבמשרד האנרגיה מדברים העתיד האנרגטי ועל חשמל ירוק — קידום השימוש באנרגיות רוח, פאנלים סולאריים על גגות וגז טבעי — יש לצרף גם את סוללות הרכב החשמלי.

ידוע כי משק בית יכול לאגור חשמל בפאנל סולארי המוצב על גג ביתו. כולנו גם שמענו על מפעלים שעברו לשימוש בגז טבעי המוזרם אליהם. אבל תארו לעצמכם מצב בו מכונת הכביסה, המייבש, הטלוויזיה ושאר מכשירי החשמל בביתכם יחוברו למכונית החשמלית וישאבו ממנה את האנרגיה הדרושה. דמיוני? כלל וכלל לא. הסוללות של המכוניות יכולות בקלות לספק את החשמל הדרוש למכשירי החשמל הביתיים.

יתרה מכך, בעתיד הלא רחוק הן צפויות לזכות ביכולות משודרגות - הן יצוידו בטכנולוגיית תקשורת וביכולת חיזוי צריכה. לאחר שיושלמו השידרוגים, יוכל הרכב להתממשק עם רשת החשמל ולסייע לנו לנהל את האנרגיה האישית: כשאנו בעבודה, בבית או בדרכים.

כדי להתכונן למהפכה, במשרד האנרגיה חייבים להבין שהמכוניות החשמליות הן מקור אנרגטי חשוב וכלל לא זניח, כזה שביכולתו לשפר באופן ניכר את מאגרי החשמל של ישראל. בהתאם, על המשרד לעודד את ריבוי המכוניות החשמליות, ולא להותיר את הנושא למשרד התחבורה.

הדרכים לעשות זאת מוכרות היטב: הורדה דרסטית של המיסוי על רכב חשמלי, חישמול מואץ של מערך התחבורה הציבורית, עידוד יבואני הרכב להגדיל את מגוון של הדגמים החשמליים ועוד. 

מהלך נוסף שעל ישראל לבצע הוא שידרוג רשת החשמל, שנותרה מיושנת ותקועה במאה ה–20. על המדינה לדאוג לכך שהמכוניות החשמליות, ושאר מקורות החשמל הירוק, יוכלו להתחבר לרשת חכמה, טכנולוגית, ומונעת על ידי בינה מלאכותית – כזו המסוגלת לעמוד בניהול ביקושים ברמה הנדרשת. 

הכותבת היא מנכ"לית חברת האנרגיה אנג'יס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker