נתניהו מסכן את הישגי המאבק בקורונה

על אף שמספר החולים בארה"ב עולה, בישראל עוד מהססים אם להכניס את החוזרים משם לרשימת המדינות המצריכות בידוד ■ כשהעוזרת של נתניהו מחברת בין המחלה ל"רשימה המשותפת" - נוצר סלט של קורונה ופוליטיקה הישרדותית קטנה

רוני לינדר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בנימין נתניהו
נתניהו, אתמול. מסיבת עיתונאים מיותרת רק כדי לקבל זמן מסךצילום: אמיל סלמן

המאבק בקורונה נמצא כעת על הקו הדק והעדין במיוחד שבין אמון ותמיכה גורפת מהציבור, לבין סדקים באמון הזה - דווקא אחרי מה שמסתמן כנקודת מפנה במהלך המגיפה, עם 14 חולים חדשים אתמול, אחד מהם ממקור לא מזוהה. אחרי שהתרגלנו לצעדים ברורים, נחושים ומנומקים מצד משרד הבריאות בניהול האירוע - ההתרחשויות ביממות האחרונות מתחילות לחרוק, ולאו דווקא באשמת המשרד.  

הנושא שמחולל את הסדק הוא יחסי ישראל ארה"ב, והתחושה החמצמצה שהם גוברים על השיקולים שעד כה היו נטו מקצועיים בקבלת החלטות. בסוף השבוע הצהיר מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, בשידור חי כי המשרד שוקל להכניס לבידוד את החוזרים מכמה מדינות בארה"ב, ששיעור התחלואה בהן מדאיג. ההחלטה הזו מתבשלת במשרד הבריאות כבר כמה וכמה ימים, והתגבשה סופית בסוף השבוע.

כך נתניהו מנתץ את החוק, התקשורת ומוסדות הדמוקרטיה | האינטרסנטים

0:00
-- : --

כבר כמה ימים שהעיניים נשואות לארה"ב, שם עולה מספר החולים בהתמדה, בעיקר בשלוש נקודות מרכזיות: וושינגטון, ניו יורק וקליפורניה. עם חלוף הימים קשה יותר ויותר להסביר לציבור מדוע החוזרים ממגוון רחב של מדינות באירופה ואסיה חייבים בבידוד - בעוד שהשבים מארה"ב יכולים להמשיך להיכנס בחופשיות לישראל בלי חובת בידוד. אם מדיניות הבידוד אפקטיבית - מה הסיבה שמחריגים את ארה"ב? אם היא לא אפקטיבית - למה לא משחררים את עשרות אלפי המבודדים לחייהם? 

בסופ"ש הצטרפה לשורת התהיות גם ועידת איפא"ק, לאחר שהסתבר כי על אף שבכנס נכחו לפחות שלושה חולי קורונה מאומתים, ועל אף שהשתתפו בו עשרות ישראלים - איש לא חשב לחייב את החוזרים מהכנס בבידוד, בעוד שאנשים שחזרו מכנסים בינלאומיים אחרים מחויבים בבידוד מאז יום רביעי (גם משתתפי ועידת איפא"ק שחזרו מיום רביעי והלאה חייבים בבידוד, אך לא אלה שחזרו לפני כן). 

אתמול הוזמנה התקשורת למסיבת עיתונאים בנוכחות אנשי המקצוע ממשרד הבריאות והחלו לטפטף הדיווחים על כך שבמסיבה יוכרז על שורה של צעדים חדשים. שר הבריאות יעקב ליצמן עצמו אמר לפני ישיבת הממשלה כי היום "ייתכנו צעדים גדולים". בשלב מסוים עודכנה ההודעה ונמסר שהמסיבה תעבור ללשכת ראש הממשלה ובהשתתפותו. במהלך היום החלו לזלוג גם ידיעות על כך שנתניהו בולם את הצעות משרד הבריאות לחייב בבידוד את החוזרים מארצות הברית, מחשש לפגיעה ביחסים. 

קצת לפני ההצהרה צייץ העיתונאי בן כספית בטוויטר כי העוזרת של נתניהו שיגרה מסר לכל חברי הליכוד כי "בעקבות הנגיף כולם מתבקשים להתחבר באופן קבוע לעמוד של בנימין נתניהו ולעקוב עקב האירועים הדרמטיים של מסירת הנהגת מדינת ישראל למפלגה הערבית המשותפת". בקיצור, סלט של קורונה ופוליטיקה הישרדותית קטנה. 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו; מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב; וסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן
ראש הממשלה, בנימין נתניהו; מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב; וסגן שר הבריאות, יעקב ליצמןצילום: אמיל סלמן

כל העיניים היו נשואות לשעה 19:15 - פתיחת מסיבת העיתונאים. עשרות אלפי ישראלים ששוקלים אם לטוס או לבטל את הטיסות שלהם לארה"ב ומדינות אחרות שעוד לא חייבות בבידוד חיכו בקוצר רוח להודעה הרשמית, אך למרבה ההפתעה לא נמסר שום מידע חדש במסיבת העיתונאים, למעט הודעה על כך שהוחלט לדחות את ההחלטה לבוקר, וכי נשקלת אפשרות של חובת בידוד לחוזרים מכל מדינות העולם - גם אלה שעוד אין בהן כמעט מקרי קורונה. 

קשה שלא לחשוד כי שיקולים פוליטיים הם שמדריכים את ההחלטה הזאת: לוותר לאמריקאים למרות ריבוי מקרי קורונה במדינות שונות שם - או לבודד את ישראל מכל מדינות העולם כדי לא לפגוע בכבוד הלאומי האמריקאי. כך או כך בפעם הראשונה נראה ששיקול פוליטי גובר על שיקול ענייני. 

יום האתמול הסתיים בחדשות רעות נוספות: 14 חולים חדשים ביום אחד, שלגבי אחד מהם לא ידוע כיצד נדבק. התפנית הזאת תסמן, ככל הנראה, גם את הצורך לשנות את צעדי ההתמודדות ולעבור לצעדים של ריחוק חברתי - צמצום התכנסויות ואולי אפילו סגירת בתי ספר. בנוסף, יהיה צורך לבצע מספר גדול של בדיקות קורונה, כפי שמדגיש איגוד רופאי בריאות הציבור וכפי שעושים בדרום קוריאה - כדי לאתר גם מקרים בלתי צפויים.

אנשי משרד הבריאות וגם ראש הממשלה עצמו אומרים שוב ושוב, ובצדק, שאמון הציבור בצעדים הוא המפתח להצלחתם - אסור להם לשכוח את זה גם ברגעים של החלטות קשות, ואף יותר ברגעים אלה. אם ישמרו על העקרונות של שקיפות והוגנות שהנחו אותם עד כה - הם יגלו שהציבור ממשיך לעמוד מאחוריהם.

תגובות