מחלת הסרטן בחיפה: הפיל הפטרוכימי שבחדר

מחלת אמי גרמה לי להישיר מבט למציאות של המקום שבו גדלתי ■ ממשלת ישראל חייבת לסגור את התעשייה המזהמת במפרץ חיפה ולאשר תוכנית בין-משרדית להבראת המפרץ ■ פשוט אי-אפשר אחרת

ישי וולפוביץ'
ישי וולפוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתי זיקוק חיפה
מפרץ חיפה. עודף התחלואה הגבוה בישראלצילום: ירון קמינסקי

השבוע חל יום המודעות הבינלאומי למחלת הסרטן. בניגוד לנגיף הקורונה, לא מדובר במגפה חדשה וכדי לפגוש אותה לא צריך לקרוא חדשות. אני זוכר את הרגע שבו פגשתי מקרוב את המחלה. הלכתי ברחוב בקריית מוצקין, כשאבי התקשר וסיפר שאמא נכנסת מיד לכימותרפיה. גדלנו במשפחה שהתגוררה סמוך לחוף שבקצהו חוות מכלים עם ארובות, לפידים, ריחות מוזרים ובדיחות ציניות שמתישהו יצמח לנו זנב.

מה שהיה התפאורה לחיי עד אותה שיחת טלפון, הפך להיות החיים שלי עצמם. כל המראות, הנופים והריחות שהתקבלו בהשלמה, התחלפו בהתמודדות עם המחלה של אמא — ולאחר החלמתה, להתמודדות עם מבט חדש על המציאות ורצון לשנות.

לפי הדו"ח האחרון של רשם הסרטן הלאומי במשרד הבריאות, מאוקטובר 2018, נצפה באזור חיפה עודף מובהק בתחלואה עבור רוב סוגי הסרטן שנבדקו. מדובר בעודף התחלואה הגבוה בישראל, שנע בין 9 ל–14 אחוזים מעל הממוצע הישראלי.האם בחיפה מעשנים יותר? נחשפים לשמש יותר או מנהלים אורח חיים בריא פחות? התשובה שלילית. משרד הבריאות שלל זאת.

כשמדברים על תחלואת סרטן מוגברת באזור חיפה, אי אפשר להתעלם מהפיל הפטרוכימי שבחדר. מתחם בתי הזיקוק במפרץ חיפה והתעשייה המזהמת הנלווית אליו, ממוקמים בלב ריכוז אוכלוסייה, מרחק של מאות מטרים משכונות מגורים, לזאת נוסף הכלוב האקלימי שמייצרים משטר הרוחות המגיע מן הים במערב, גבעות הגליל המשתפלות ממזרח והר הכרמל הנישא מדרום, שמגבירים את הזיהום וגוזרים את דינם של אלפי התושבים שגרים באזור.

ביום המודעות למחלת הסרטן, שמים לרוב את הדגש על חשיבות קידום המודעות, אבחון וגילוי מוקדם וניהול אורח חיים בריא. אבל אם נסתפק בכך, נעשה חטא לעצמנו ונחמיץ אפשרות לעשות שינוי מערכתי הרבה יותר גדול.

לפי המשרד להגנת הסביבה, בתי הזיקוק בחיפה (בז"ן) הוא מתחם המפעלים המזהם בישראל. בימים אלה, רשות מקרקעי ישראל מקדמת תוכנית הכוללת סגירה של בתי הזיקוק, שיקום, ניקוי קרקעות ופיתוח חלופי — שישים בראש סדר העדיפויות את רווחתם, בריאותם וביטחונם של האזרחים.

מדובר בצעד מתבקש, לא רק מבחינת המשרד להגנת הסביבה שתומך רשמית בצעד, אלא גם מצד המועצה הלאומית לכלכלה שמצדדת במהלך כדי לשחרר את עיכוב הפיתוח של הצפון.

לא מדובר בפתרון מופרך או במציאות רחוקה. ההיפך הוא הנכון: המציאות הנוכחית, שבה מפעל מזהם — המשתייך לתעשיית הדלקים הפוסיליים — יושב בלב אוכלוסייה, היא ההזויה.

מחלת אמי גרמה לי להישיר מבט למציאות של המקום שבו גדלתי. ממשלת ישראל חייבת לקבל החלטה לסגירת התעשייה המזהמת במפרץ חיפה ולאשר תוכנית בין-משרדית להבראת המפרץ. פשוט אי אפשר אחרת.

הכותב הוא מנהל הקמפיין להבראת מפרץ חיפה במגמה ירוקה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker