אלחנן משי
אלחנן משי

תוכנית מתאר ארצית (תמ"א 38) היתה אחת מהמהפכות החשובות בתחום התכנון והבנייה. התוכנית אפשרה לקחת מבנים ישנים בני שלוש וארבע קומות שנבנו לפני שנים רבות, ללא מעלית וללא מרחב מוגן ובאיכות בנייה ירודה, ולשדרג אותם בעלות אפס לדיירים.

מדובר במבנים ישנים ונטולי תשתיות נגישות ובטיחות, בהם גרה אוכלוסייה מזדקנת שחווה פגיעה באיכות החיים עד למניעת יכולת לצאת מהבית וסכנה של פגיעת טילים בעת מלחמה. לדברי הרמטכ"ל אביב כוכבי, שנאמרו במרכז הבינתחומי בדצמבר 2019, האיום המוחשי והמציאותי ביותר הוא התקפת טילים רחבת היקף על ישראל, שחלק מהם יפגעו באוכלוסייה האזרחית. בהעדר מרחב מוגן בבתים הישנים, נשקפת סכנה מוחשית לבתים ולדיירי הבניינים.

תמ"א 38 לא היתה פתרון מושלם לכל אזורי הארץ, אך במרכז היא נתנה פתרון מעולה לבעיות חיזוק מבנים ושיפור תשתיות. יש לה גם היתכנות כלכלית, כך שאלפי בתים כבר עברו שיפוץ שהוסיף לדירות מעלית, קומות מגורים חדשות, ממ"ד תיקני ומרפסת. בנוסף לכל אלה, לאור הביקוש הרב לדירות והקושי לספק תשתיות לשכונות חדשות, התוכנית אפשרה ניצול יותר יעיל של הקרקע והתשתיות העירוניות לבנייה שהולכת ונגמרת.

נכון שהתוכנית לא מהווה פתרון לערי הפריפריה, אך בכך שהיא כלכלית באזורי הביקוש במרכז הארץ — היא משחררת את הממשלה מלרכז מאמץ ותקציב ממשלתי לממן חיזוק מבנים בפריפריה. יתר על כן, בערים הוותיקות, התוכנית מכניסה חיים חדשים לשכונות, מכניסה דיירים חדשים וצעירים למקומות שהזדקנו ומייצרת שימוש חדש לתשתיות הקיימות בשכונה.

מספר ראשי ערים התארגנו והקימו קול צעקה כנגד התוכנית, בטענה של מחסור בתשתיות ורצון לקדם תוכנית אורבנית לשכונה שלמה. הם גם טענו שהוראות תוכנית המונעת גביית היטל השבחה פוגעות ביכולת של הרשויות לפתח את השכונה. טענות אלה הן ביטוי ציני של ראשי ערים המזלזלים בתושבי העיר הוותיקים בה הם גרים. תמ"א 38 לא עולה לעירייה כסף רב, שכן מדובר בבניין קיים שכבר צמודים לו כביש ומדרכה, והוא מחובר לתשתיות מים, ביוב, חשמל וטלפון — ולכן הדרישה להיטלי השבחה מוגזמת במיוחד כשמדובר בערי המרכז, שכסף לא חסר בהם.

הרעיון להחליף את תמ"א 38, שמאפשרת טיפול בבית בודד, בתוכנית לשכונה שלמה, הוא פנטזיה. הניסיון האורבני מראה כי פינוי שכונה שלמה מכל תושביה תוך הבטחה לשיפוץ ומתן דיור חליפי לתקופת הבינוי הוא תהליך שעורך שנים רבות ומצריך לבסוף חזרה לניהול משא ומתן עם כל בית בנפרד, כדי להקים עוד שכונת מגדלים גנרית תוך הרס המרקם המיוחד לשכונות הוותיקות. הקמת שכונה חדשה בתכנון אורבני שלם ובנייתה מחדש תארך עשרות שנים, אם בכלל תושלם.

מוזרה ביותר היא השתיקה של פיקוד העורף ושל הרשות לחרום הלאומית (רח"ל) שאמורות לזעוק כנגד הרעיון הגרוע להפקיר אלפי תושבים שיכולים לקבל כיום דיור עם מרחבים מוגנים. כיום, לאחר דברי הרמטכ"ל ונוכח האיומים מצד חיזבאללה ואיראן, מדובר בחוסר אחריות לאומי על גבם של התושבים, וצריך להתפלל שלא יהיה על חשבון חייהם של התושבים.

הכותב היה בכיר במינהל הנדסה בתל אביב־יפו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker