התשובה לאירועים כמו באיה נאפה - הרחבת ארגוני הנוער

לנוכח השיטפון של מידע ללא פילטרים וגבולות פרוצים, שאליהם חשופים הילדים מגיל צעיר, יש אלטרנטיבה בארגוני הנוער ■ החינוך הבלתי פורמלי הוא המפתח לטיפוח נוער מעורב ומוביל

שלומי קסטרו
שלומי קסטרו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
חניכים של תנועת נוער
חניכים של תנועת נוערצילום: מוטי מילרוד

"נטול מוסר, מכור למסכים, משועמם", זה מה שמספרים על בני הנוער בישראל. האירוע באיה נאפה בקפריסין, שבו הואשמו נערים מישראל באונס תיירת בריטית, מצטרף לדיווחים מדי קיץ על קטטות, שתיית אלכוהול מופרזת ועוד, הוא הזדמנות טובה עבורנו, כחברה, לשאול האם זו התמונה המלאה והאם אפשר לדבר על ערכים וחינוך ראוי לנוער?

אני מבקש לספק זווית חשיבה אחרת לשיח הביקורתי כנגד הנוער. קומת החינוך הבלתי־פורמלי, כפי שמתאר אותה מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבוהב, היא המפתח לטיפוח נוער מעורב ומוביל. הכוונה היא למערכת החינוך המשלימה, לאחר שעות הלימודים, שמתקיימת בעיקר בארגוני הנוער ובתנועות הנוער ברשויות המקומיות.

שר החינוך, רפי פרץ, הצהיר בישיבה של ועדת החינוך בכנסת כי "אנחנו רוצים לעצב חברה מוסרית, אוהבת אדם, שמעלה על נס את ערך הערבות ההדדית. למערכת תפקיד מכריע בליווי התלמיד, ובעיצוב דמותו גם מחוץ לכותלי בית הספר".

מה קורה בפועל? כ-210 אלף בני נוער משתתפים בפעילות של ארגוני הנוער בישראל. הם מגיעים ממגוון רחב של קהילות בחברה - חילונים, דתיים, חרדים, יהודים, ערבים, דרוזים ובדואים, מרכז ופריפריה. בין ארגוני הנוער נמצאים למשל נוער מד"א, איגי, נוע"ם, נוער לתת, אג'יק (בדואי), פרחי הדגל, צבאות השם, הצופים הדרוזים ועוד.

באמצעות כלים מקצועיים מצליחים המדריכים בארגונים לרתום את הנוער להתנדבות ולמעורבות, ולהיות אזרחים טובים יותר. זה חינוך אחר מזה שאנחנו כהורים מטיפים לילדינו.

צעיר ישראלי שנחשד באונס תיירת בריטית מובא למעצר באיה נאפה, קפריסין
צעיר ישראלי שנחשד באונס תיירת בריטית מובא למעצר באיה נאפה, קפריסיןצילום: Cyprus Mail / Christos Theodorides

לנוכח השיטפון של מידע ללא פילטרים וגבולות פרוצים, שאליהם חשופים הילדים מגיל צעיר, יש אלטרנטיבה בארגוני הנוער.

כשמדריכים מקצועיים, נפגשים עם בני הנוער, מעלים עמם שאלות ותהיות על מוסר ועל התנהגות, ובד בבד מעבירים תכנים משמעותיים ומקנים ערכים, המתכתבים עם אתגרי הדור הזה, ההשפעה ניכרת, והתוצאות בהתאם.

מפעל ארגוני הנוער צומח בשנים האחרונות. הארגונים מרחיבים שורותיהם ומגייסים עוד ועוד חניכים. יחד, לאורך השנה, יוצרים אלפי שעות התנדבות לקהילה, מלמדים אהבת הארץ, מתכוננים לשירות משמעותי ומשלבים ילדים ונוער עם צרכים מיוחדים. 64% מהפעילות היא בפריפריה החברתית־גיאוגרפית. משרד החינוך תומך בפעילות, מציב יעדים משותפים, ובסיוע הרשויות המקומיות (בהובלת מרכז השלטון המקומי ומרכז המועצות האזוריות), ארגוני הנוער מיישמים אותם.

הנוער, החבר בארגונים, מתרגל כישורי חיים חשובים. הוא מועצם וחש במרחב בטוח, שמאפשר לו להתנסות, לטעות ולקבל משוב כדי להשתפר. זו פוליסת הביטוח של עתיד החברה, מרשם להצמחת נוער איכפתי ואיכותי, כזה שאנו גאים בו.

הדרך היעילה ביותר להפסיק את הבילוי הלילי המשועמם של בני נוער בפארקים ובמועדונים, הדרך להפסיק ונדליזם בבתי מלון ופגיעות באחרים ובכלל, היא להרחיב את מפעל ארגוני נוער ולפעול לצרף עוד חברים למעגל הקסם החיובי.

הכותב הוא מנכ"ל מועצת ארגוני הנוער

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker