האקדמיה לא מתה — היא רק צריכה להתעדכן

ההשכלה האקדמית בעידן זה נדרשת להניח את אבני היסוד של עולם הלמידה החדש, ובראשן הענקת מיומנויות חשיבה ביקורתית ויצירתית, כלים ללמידה עצמאית ושיתופית

גילה קורץ
גילה קורץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים, בחודש שעבר
סטודנטיות באוניברסיטה העברית בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

בשנים האחרונות מוטחת ביקורת נוקבת כלפי מערכות השכלה גבוהה בעולם ובישראל על כך שאינן רלוונטיות בהכשרת צעירים לצורכי שוק העבודה. הטענה היא שההשכלה האקדמית מספקת ידע תיאורטי בעוד שהסטודנטים זקוקים לידע פרקטי ויישומי.

בנוסף, נשמעים יותר ויותר קולות בזכות הלימוד ברשת, למשל, באמצעות יוטיוב או באמצעות קורסים חינמיים. בתוך כך, באמצעי התקשורת מתפרסמים סיפורי הצלחה של מנהלים ובכירים הטוענים שכף רגלם לא דרכה מעולם במוסד אקדמי. האומנם תם עידן הצורך בהשכלה האקדמית ואנו חוזים בשקיעתה במדרון התלול של הכחדה?

אז זהו, שזה לא חייב להיות כך. השינוי המתרחש לנגד עינינו הוא בתפישת הלמידה. אם פעם למדו "מקצוע לחיים" ובית הספר וההשכלה האקדמית היו מנחילי הידע הבלעדיים, כעת הלמידה מתרחשת בכל זמן לאורך החיים וממגוון סוכני לימוד. חלקה מתקיים בכותלי המוסד האקדמי וחלקה, הגדול יותר, מכל מקום, בכל זמן, ובמגוון דרכי למידה.

ההשכלה האקדמית בעידן זה נדרשת להניח את אבני היסוד של עולם הלמידה החדש, ובראשן הענקת מיומנויות חשיבה ביקורתית ויצירתית, כלים ללמידה עצמאית ושיתופית. גם דרכי הלמידה חייבות לעבור שינוי. ההרצאה הפרונטלית שבה המרצה הוא מומחה הידע הבלעדי פשטה, במידה רבה, את הרגל. הציפייה העכשווית ממנו היא להיות "הכוריאוגרף" של תהליכי הלמידה — זה שמבנה ומנחה אל הידע.

טכנולוגיות האינטרנט מזמנות דרכי למידה שבעבר לא ניתן היה להפעילן בתוך כיתת הלימוד ומחוצה לה. אחת הדוגמאות המעניינות למימוש דרכי למידה חדשניות היא המיזם הלאומי ללמידה דיגיטלית — "קמפוס". בפרויקט זה חברה המועצה להשכלה גבוהה למשרד לשוויון חברתי למימון הפקת קורסים דיגיטליים חווייתיים ואינטראקטיביים. לדוגמה, במכון הטכנולוגי בחולון הופק, במימון "קמפוס", קורס ניהול משא ומתן. זהו קורס אקדמי הכולל מספר מפגשים מועט ועיקר הלמידה מתבצע באמצעות סרטונים אינטראקטיביים מרחוק. גישת למידה היברידית זו המשלבת הוראה מסורתית פנים אל פנים עם למידה מקוונת, מאפשרת חוויית למידה עשירה ללא תלות בזמן ובמקום הלמידה.

מסוכן להישאר כלואים ברעיונות ישנים על חינוך והשכלה. על מערכות ההשכלה הגבוהה להיות המובילות אל הידע באמצעות דרכי הוראה מותאמים לעידן הדיגיטלי.

פיטר דרוקר, הנחשב לאחד מאבות הניהול המודרני, קבע כי "הדרך הטובה ביותר לנבא את העתיד היא ליצור אותו". איננו יודעים באמת מה צופן העתיד להשכלה האקדמית בישראל, אך הזמן דוחק. עלינו, נציגי האקדמיה, לפעול באופן ממשי לעיצובה העדכני של מערכת השכלה הגבוהה. זו חובתנו וזו אחריותנו.

פרופ' קורץ היא ראש התוכנית לתואר שני בטכנולוגיות למידה במכון הטכנולוגי חולון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker