לצאת מהלחץ: המחלה המאפיינת את דור ה–Y מצריכה רפואה אחרת

לרפואה המתקדמת יש מענה למחלות רבות, אך דווקא ללחץ ולתופעות הנלוות אליו אין פתרון ■ בבריטניה רופא יכול לתת כיום מרשם ליוגה, ואפליקציה למיינדפולנס ניתנת חינם למבוטחים ■ הגיע הזמן שהרפואה המערבית בישראל תאמץ שיטות אלה כטיפול לכל דבר

יואב יחזקאלי
יואב יחזקאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אישה מותשת מול ערימה של טפסים
"כשיצאה הנחיה שמותר לדחות משכנתאות, בבנק קיבלו 80 אלף בקשות בתוך ימים ספורים. תוך שבוע המרנו את התהליך לדיגיטל"צילום: Cameravit / Getty Images/iStockphoto

כמדי שנה דנה ועדת סל התרופות, בימים אלה, בטכנולוגיות חדשות. המנגנונים של גוף האדם ומקורן של מחלות הולכים ומתבררים ועמם יש בידינו יותר ויותר תרופות ואמצעים לריפוי.

מחלות הלב וכלי דם ומחלות הסרטן, הסיבות העיקריות לתמותה ולתחלואה, ניתנות כיום לריפוי, לשליטה ולאיזון. מאידך, הולכות ומצטברות העדויות המדעיות לקשר ההדוק בין גוף לנפש. הגורמים לכאב ולסבל האנושי אינם גופניים בלבד, והתרופות מדכאות לעתים קרובות את תסמיני המחלה אך אינן מטפלות בשורשיה. התלקחות של מחלות כרוניות ותפקוד מערכת החיסון קשורים קשר הדוק למצבים רגשיים ומוחמרים במצב הדחק הכרוני בו שרוי האדם בעולם המודרני.

דחק (העקה — Stress) היא התגובה לגירוי הנתפש כמאיים על השלמות הפיזית או הנפשית. הסיבה יכולה להיות חיצונית או פנימית, להתקיים במציאות או רק בתודעה. תגובת הדחק, הכוללת האצת הדופק, עלייה בלחץ הדם, הרחבת אישונים ודריכות בשרירים היא מנגנון הישרדותי ששימש את האדם הקדמון לבריחה או ללחימה מול איום.

התגובה אינה נחוצה עוד בעולם המודרני אך היא ממשיכה לפעול, ויתירה מכך: הלחץ נהפך לכרוני. הורמוני הלחץ המופרשים כל העת משפיעים לרעה על מערכות הגוף השונות והוא מהווה מקור עיקרי לחרדה, חוסר שינה, שחיקה, דיכאון וכאבים כרוניים כגון כאבי גב וכאבי ראש, ששכיחותם הגיעה לממדים של מגיפה ועלותם למשק ענקית.

לרפואה המתקדמת יש מענה למחלות רבות, אך דווקא ללחץ ולתופעות הנלוות אליו אין פתרון. תוחלת החיים עלתה אך איכותה נפגעה. הציפייה המופרכת שגורם חיצוני יתקן את מצב ההעקה הופכת להיות חלק מהבעיה, ואתה ההזדקקות לאמצעים מטשטשי מציאות כמו התמכרויות לאוכל, מסכים, אלכוהול, סמים, תרופות ועוד.

יוגה. תועלתה הוכחה מחקריתצילום: DARREN WHITESIDE/רויטרס

החדשנות הרפואית עצמה, עם היכולת לנטר את מדדי החיים שלנו בזמן אמת, עוד תחריף את החרדה שתביא אתה הידיעה שלחץ הדם שלנו, למשל, עלה בזה הרגע. דור ה–Y, המחובר תמיד לרשתות החברתיות, חשוף למגמות אלה ביתר שאת. כיצד אפשר לטפל בלחץ ובהשפעתו השלילית על בריאותנו ואיכות חיינו?

לאופן התייחסותנו ולדרך בה אנחנו תופשים את הלחץ השפעה רבה. בעוד שהתגובות האוטומטיות ללחץ מחמירות את השפעתו, התייחסות הנושאת עמה מודעות, המזהה את סימני הלחץ ומביטה בו עם פרספקטיבה (שכן כיום חיינו אינם באמת בסכנה) ממתנת אותו ומייצרת בפניו חוסן פנימי.

קבלת הכאב כמצב נתון שניתן לעבוד איתו, הוכחה במחקרים כמשככת כאבים לא פחות מהתרופות העוצמתיות ביותר. בשנות ה–70 הובאו מהמזרח למערב פרקטיקות כמו יוגה ומדיטציית מיינדפולנס שהוכחו מחקרית כמפחיתות לחץ, חרדה ושחיקה, משככות כאבים, מורידות לחץ דם, ומפחיתות צריכת שירותי רפואה.

מחקרים הראו שינויים אנטומיים במוח לאחר תרגול שלהן במשך שלושה חודשים. בבסיס גישות אלה ההשקפה שהאדם הוא האחראי לבריאותו, והתלות בגורם חיצוני פוחתת. בנוסף, הן מוסיפות ממד רוחני שחסר בעולמנו התזזיתי. בארה"ב פותחו קורסים של מיינדפולנס להפחתת לחץ כחלק מהארסנל הטיפולי, ובבריטניה רופא יכול לתת כיום מרשם ליוגה, ואפליקציה למיינדפולנס ניתנת חינם למבוטחים. לא מדובר בניו אייג', מיסטיקה או אמונה: אלה פרקטיקות שתועלתן הוכחה.

בעידן שהמחסור ברופאים גובר וזמינותם תפחת, החשיבות של היכולת לטיפול עצמי (Self Care) תגדל עוד יותר. הגיע הזמן שהרפואה המערבית בישראל תאמץ שיטות אלה כטיפול לכל דבר.

בימים שבהם ועדת סל הבריאות דנה בטכנולוגיות החדשניות ביותר, אפשר וצריך לדבר על העקה כמחלת הדור ולהכניס למערכת הבריאות פרקטיקות מוכחות, זולות ובעלות אימפקט גדול מרבות מהטכנולוגיות הללו.

הכותב הוא מומחה ברפואה פנימית ובמינהל רפואי. שימש כרופא מחוזי, מנהל מחוז ומנהל אגף בקופות חולים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker