העצמאות של חולדאי ראויה לשבחים — ומסוכנת

ההחלטה הדרמטית של ראש עיריית תל אביב להפעיל תחבורה ציבורית בשבת מייצבת אותה כעיר ליברלית וקוסמופוליטית ■ אולם עלול להיווצר מצב של כמעט שתי מדינות נפרדות, שהפערים הכלכליים והתרבותיים ביניהן רק הולכים ומתרחבים

מיקי גיצין
מיקי גיצין
ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, משתמש בשירות תל אופן עם השקת
ראש העיר תל אביב, רון חולדאיצילום: תומר אפלבאום

המאבק למען תחבורה ציבורית בשבת, במסגרת מערכה רחבה לקידום סדר יום ליברלי ופלורליסטי, מתחולל כבר כמעט עשור. ב–2012, קמפיין בנושא של תנועת "ישראל חופשית", שבאותו זמן עמדתי בראשה, קיבל רוח גבית בלתי צפויה מראש העיר תל אביב־יפו, רון חולדאי. שבוע לאחר מכן הרוח הגבית הפכה להחלטת מועצה של העירייה בעקבות יוזמה של תמר זנדברג, אז חברת המועצה.

נדמה היה שתכף נראה אוטובוסים נעים ברחבי העיר בשבת, אך משרד התחבורה דחה את ההחלטה, וראש העיר סירב להרים את הכפפה בעצמו. בשנים הבאות חולדאי יתמיד בסירובו לעשות בעצמו את מה שמשרדי הממשלה מסרבים לעשות. הנימוק היה שפעולה עצמאית של תל אביב־יפו, ללא החלטה ותקצוב ממשלתיים, תחריף את הפערים בינה לבין רשויות פחות מבוססות ותוריד מהלחץ הציבורי על הממשלה, ושהעיר כפופה לאותם חוקים, מגבלות והחלטות כמו כל יישוב אחר.

מותר לא להסכים עם הגישה הזאת, אבל אי אפשר לבטל את ההיגיון הממלכתי העומד מאחוריה, המסרב להפוך את תל אביב־יפו לבועה המנותקת משאר המדינה. אבל לפני כשבועיים נפל דבר בתל אביב־יפו. ראש העיר הוותיק החליט שהגיעו מים עד נפש. זה התחיל בקו לעומתי שחולדאי נוקט מזה מספר חודשים אל מול מדיניות משרד החינוך המקצינה, ונמשך בהחלטה הדרמטית להפעיל תחבורה ציבורית בשבת.

במהלך זה, חולדאי מצעיד את עירו בנתיב דומה לערים אחרות בעולם, המובילות קו ליברלי־תקיף מול ממשלות ימין־פופוליסטי העומדות מעליהן. בלונדון, ראש העיר קאן הוא מהמתנגדים החשובים ביותר לברקזיט ונחשב לאויבו המושבע של ראש הממשלה ג'ונסון. בבחירות לראשות עיריית איסטנבול השנה, נציג מפלגת האופוזיציה נבחר לתפקיד, אחרי שניצח בשנית לאחר שארדואן קבע בחירות חוזרות, והחל מיד במספר צעדים כנגד הנשיא ומפלגתו. בארצות הברית, ערים ליברליות גדולות חיבקו מהגרים בעוד טראמפ פעל נגד הכנסתם למדינה.

המשותף לכל הדוגמאות האלה הוא הניתוק הלעומתי שבין עיר קוסמופוליטית לבין ממשלה פופוליסטית. כבר כמה שנים שתל אביב־יפו מתפקדת בתור הפנים היפות והליברליות של ישראל בעולם, בשירות מערך ההסברה. הצעד של חולדאי והנכונות להתעמת עם הממשלה עשויים לשים לזה סוף. חולדאי יכול וצריך להציג אלטרנטיבה רעיונית ומנהיגותית לישראל של נתניהו, ולהוכיח שבישראל יכולה להתקיים חברה פתוחה וחופשית.

עם זאת, כאשר בתל אביב וביישובים סביבה מתגוררת למעלה משליש מאוכלוסיית המדינה, עלול להיווצר מצב של כמעט שתי מדינות נפרדות, שהפערים הכלכליים והתרבותיים ביניהן הולכים ומתרחבים, והזיקה ההדדית ביניהן חלשה עד לא קיימת. מצב זה הוא, למעשה, פירוק הישראליות. יש לקוות שבטווח הארוך, הקו שחולדאי מוביל כעת, יותר מאשר יתרום לפירוק המרקם החברתי, ישמש דוגמה לישראל כולה ויוביל שינוי שייצא מגבולותיה של תל אביב־יפו.

הכותב הוא מנכ"ל הקרן החדשה לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker