רשות הפטנטים מציגה: בחזרה לעבר

המערכת הקיימת של רשות הפטנטים מיושנת ולא ראויה, אך גם לאחר הטמעת המערכת החדשה ישראל לא תעמוד בחזית החדשנות בתחום

אבי מורה
אביבה שוידל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי מורה
אביבה שוידל

באחרונה התפרסם כי רשות הפטנטים מתכוונת להטמיע מערכות בינה מלאכותית ולמידת מכונה, שתבצע חיפוש במאגרים של רשם הפטנטים, תסייע בזיהוי והשוואה בין פטנטים או סימנים חדשים המוגשים לרישום לבין רישומים קיימים, ותקל ותייעל את רישום הזכויות בישראל. זאת על מנת להימנע מהעומס שנוצר בעקבות הגידול בהגשת הבקשות לרישום זכויות.

בפרסומים בתקשורת התגאה עו"ד אופיר אלון, ראש רשות הפטנטים, בהטמעתה של מערכת, שהיא, לדבריו חוד החנית בתחום זה בעולם. אלון הגדיל ופירט כי "בשנה האחרונה השקיעה הרשות בחיפוש ובחינה ראשונית של טכנולוגיות מסוג זה". לדבריו, "נמצא כי המערכת הטובה ביותר, בשלב זה, מסוגלת למצוא כ-40% מהמסמכים שנמצאו על ידי בוחן אנושי". מערכת זו, לדבריו, תותקן על יד רשות הפטנטים בישראל כבר ב-2020.

מדבריו של אלון עולה, כביכול, כי מדובר בחידוש מרעיש, שיביא לשינוי אדיר בהליכי בחינת ורישום זכויות קניין רוחני בישראל, ויעמיד את המדינה בחוד החנית של זיהוי סימני מסחר באמצעות בינה מלאכותית בעולם, כראוי ל"סטארט-אפ ניישן".

ואולם, האם מדובר במהלך חדשני כפי שאלון מנסה להציג? נראה כי התשובה שלילית.

נכון להיום, כשמוגשת לרשם בקשה לרישום סימן מסחר בישראל, בחינת הבקשה מתבצעת באופן ידני על ידי עובדי רשות הפטנטים, שמחפשים במאגרים סימנים זהים או דומים לרישום המבוקש. מדובר בתהליך ארוך מסורבל, שאמנם התקצר בשל הגדלת מצבת כוח האדם ברשות, אך עדיין עומד על כשבעה חודשים – תקופה ארוכה מאוד, בייחוד כשמדובר במיתוג מסחרי.

הבחינה גם חשופה לטעויות אנוש, שעלולות להוביל לדחיית בקשה שעומדת בדרישות, ולחלופין, לרישום סימן שמפר זכויות של צד שלישי – טעות שיכולה להוביל לסכסוך משפטי במקרה הטוב, ובמקרה הפחות טוב, לקריסת מותג שבו הושקעו כספים, זמן ומאמצים רבים.

זוהי אכן מערכת מיושנת ולא ראויה, שמן הראוי להחליפה בהקדם. אך גם לאחר הטמעת המערכת החדשה ישראל לא תעמוד בחזית החדשנות בתחום.

מערכות לזיהוי והשוואה בין תמונות קיימות ומשמשות ציבורים נרחבים ברחבי העולם מזה שנים. מערכות המזהות סימני מסחר, הן מעין שדרוג של המערכות הקיימות, כך שהחיפוש נעשה באמצעות בינה מלאכותית שמזהה דפוסים ורעיונות מופשטים (לדוגמה, כוכב, ירח או מכונית) ומאפשרת השוואה יעילה יותר בין הסימן המבוקש לסימנים הרשומים.

בשנים האחרונות חלה עלייה גוברת בשימוש בטכנולוגיות לצורך איתור דמיון בין סימני מסחר, בין היתר, על ידי חברות מסחריות וארגונים ממשלתיים, ואף נעשה בהן שימוש על ידי ארגון הקניין הרוחני האירופי, המתחזק מאגר אדיר של סימני מסחר רשומים.

אותן טכנולוגיות מאפשרות להעלות תמונה של סימן מסחר, ולעשות שימוש במערכות מקוונות זמינות ונגישות על מנת לאתר סימנים דומים, שמפרים את סימן המסחר. משום שמדובר בטכנולוגיות שמזהות דפוסים סבוכים, השימוש במערכות אף מאפשר לבדוק מראש, ועוד טרם רישום סימן המסחר או בניית המותג, האם הסימן המבוקש דומה או מפר סימנים רשומים, ובכך מאפשרות למבקשים לבצע תכנון נכון ומדויק יותר של זכויותיהם.

אלון לא מסביר כיצד המערכות החדשות שבהן מתכוונת הרשות להשתמש שונות מהמערכות הקיימות והנגישות בעולם כבר שנים רבות, אולם הוא כן מציין כי המערכת המשוכללת ביותר שנבחנה על ידי הרשות מצליחה לזהות 40% בלבד מהסימנים הדומים שזוהו על ידי גורם אנושי. בהינתן העובדה כי הדיווחים בדבר הצלחת מערכות אחרות בהן נעשה שימוש ברחבי העולם עומד על אחוזים גבוהים בהרבה, ניתן להסיק כי לפחות מבחינה טכנולוגית אין בדברים חידוש של ממש.

לסיכום, במקום להתגאות בשידרוג המאוחר והבעייתי שבכוונתה לבצע, ראוי היה כי רשות הפטנטים תסביר לציבור מדוע בעוד חברות פרטיות וגופים מוסדיים בכל העולם התקדמו זה מכבר לשימוש במערכות בינה מלאכותית לצורך הגנה על קניין רוחני בכלל, וסימני מסחר בפרט, ישראל, "אומת ההיי-טק" נאלצת להמתין לתורה עד 2020.

הכותבים הם עורכי דין במשרד אבי מורה עורכי דין, המתמחה במשפט מסחרי וקניין רוחני

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker