פתאום בנציבות נזכרו לעבוד

ההחלטה של ועדת החריגים בנציבות שירות המדינה למנוע את מינוי הסמנכ"ל שבו חשק מנכ"ל משרד האוצר מוכיחה שוב כי בנציבות מבינים היטב היכן מרוחה החמאה

טלי חרותי-סובר
נציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץ
נציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץצילום: עופר וקנין
טלי חרותי-סובר

ההחלטה של ועדת החריגים למנוע את מינוי הסמנכ"ל שבו חשק מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, מוכיחה שוב כי בנציבות שירות המדינה מבינים היטב היכן מרוחה החמאה. לכאורה, מדובר בהחלטה מצוינת.

הקמת אגף תכנון מדיניות והעמדת סמנכ"ל בראשו היא אכן צעד דרמטי, ולא כדאי לזעזע את הספינה רגע לפני שמגיע שר חדש. רק שהוועדה נשאלה על א' וענתה על ב'. באב"ד כלל לא ביקש הקמת אגף, אלא רצה למנות סמנכ"ל לשלושה חודשים בלבד, מתוך המשרד.

הוועדה תיאלץ כעת להתכנס שוב, וניתן לצפות שתדחה את המינוי בשל הצורך לנהוג באיפוק בימים אלה, כפי שייעץ אסי מסינג, היועץ המשפטי של האוצר. ואולם נשאלת השאלה היכן היה אותו איפוק חשוב כאשר אושר באותו עיתוי בדיוק הקמת אגף שלם לתכנון מדיניות במשרד הרווחה, שבראשו ישב איש הליכוד השר חיים כץ, שהתפטר מאז בעקבות כתב האישום נגדו.

יתרה מכך, ועדת החריגים לא התרגשה כלל מהעיתוי ומהאיפוק הנדרש כאשר אצה רצה לסייע לשר אמיר אוחנה, שלוחו של ראש הממשלה במשרד המשפטים. זה ביקש להדיח את המנכ"לית המוערכת אמי פלמור בשל חוסר אמון, ולמנות את מקורבו אופיר כהן רק לפני מספר שבועות. ועדת החריגים שהתכנסה יכולה היתה לעצור את התהליך בטענות עיתוי ואיפוק, אלא שכאן דווקא אישרה לאוחנה להמשיך אותו.

שי באב"ד
שי באב"דצילום: אלכס קולמויסקי

לאחר אישור ועדת החריגים עבר כהן לאישור ועדה נוספת שהוקמה בנציבות לבדיקת מינויי בכירים. באותה ועדה יושב הנציב כיושב ראש — אותו נציב שעצר מכרז בו השתתפה ליאת בן ארי, האחראית על תיקי ראש הממשלה, ורק לאחר שוועד הפרקליטים פנה לבית הדין לעבודה, שיחרר אותו.

באותה ועדה ישבו גם שני נציגי ציבור — דב גולדברגר וליאורה סלעי. נציגי הציבור נבחרים בסדר קבוע על פי רשימה בה הם מופיעים בסדר אלף־בית. מחשיפת TheMarker עלה כי גולדברגר הוזמן שוב, בעוד לכל חמשת הגברים האחרים ברשימה כלל לא פנו. גולדברגר ישב בוועדה שהתכנסה רק לפני שנה ואישר את מינוי הנציב דניאל הרשקוביץ.

הנציבות סירבה להסביר כיצד הגיע הסבב שוב לגולדברגר, בעיקר כשחמשת הגברים האחרים טענו כי לא ישבו בכל ועדה במהלך השנה האחרונה. הנציבות גם לא עונה בימים אלה לבקשת חופש מידע של עמותת הצלחה המבקשת לדעת מי כן היו נציגי הציבור שישבו בועדות שונות שהתכנסו במהלך 2019.

הוועדה, שבה יושבים שני נציגי הציבור יחד עם הנציב, אישרה את מינויו של כהן, משל העיתוי כלל לא משנה לאיש. יצוין כי פלמור ממשיכה לתפקד כמנכ"לית המשרד, בעיקר בשל החלטת הנציבות שלמנכ"ל החדש יידרש חודש של חפיפה.

פעילות הנציבות, שהיתה כה חיובית כלפי אוחנה אך שלילית כלפי באב"ד, הביאה את מינויו של כהן שוב בפני בג"ץ, שנזף באנשי היועמ"ש על שלא ענו על השאלה מדוע דווקא בעיתוי הזה נדרשת החלפת מנכ"ל משרד, כאשר פסיקת בג"ץ עצמו קובעת כי אין למנות מנכ"ל משרד בעיתוי כה בעייתי.

בג"ץ הטיל צו מניעה, ובאחרונה העבירה המדינה את תשובותיה כדי שיתכנס שוב להחליט האם הוא מותיר אותו על כנו עד לבחירות או משחרר אותו, כך שניתן יהיה להעביר את מינוי כהן בממשלה עוד לפני הבחירות. סיפורו של אוחנה מוכיח עד כמה הפכו אנשי הנציבות לחותמת הגומי של הנציב, שמצדו מוכיח שוב ושוב שהוא עובד עבור מי שמינה אותו — ראש הממשלה.

אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים
אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים לשעברצילום: אוליבייה פיטוסי

כשנוח לוועדת החריגים היא שומרת על כללי המינהל התקין, כולל איפוק בעיתוי. כשהיא נדרשת לספק את הסחורה — היא מספקת אותה בכל עיתוי. הנציבות, כרגולטור חשוב, נחלשת עבור השררה, שנייה רק למשרד מבקר המדינה, העובד גם הוא עבור ראש הממשלה, ולא בהכרח עבור הציבור.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ