השר פרץ מסכן חיים - ומשרד הבריאות שותק

שתיקת הדרגים המקצועיים לנוכח ההתבטאות המסכנת בני אדם, מעוררת מחשבות עגומות על מצב שירות המדינה

יואב יחזקאלי
יואב יחזקאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאה נגד רפי פרץ
מחאה נגד רפי פרץצילום: עופר וקנין

שר החינוך, רפי פרץ, אמר באחרונה לערוץ 12 כי "אפשר לבצע טיפולי המרה (להומואים ולסביות)... ועשיתי את זה בעבר".

טיפול המרה או טיפול לשינוי הנטייה המינית הוא כל טיפול או ייעוץ שמטרתו שינוי הנטייה המינית של האדם — בדרך של טיפול תרופתי, התנהגותי, פסיכותרפי, חינוכי ועוד. ההומוסקסואליות הוצאה מזמן מספרי המחלות והאבחנות הפסיכיאטריות, והיא נחשבת וריאציה נורמטיבית של מיניות.

על פי הספרות המקצועית, טיפולים לשינוי הנטייה המינית לא נמצאו יעילים והם עלולים לגרום נזק של ממש, כמו הימנעות מקשרים חברתיים ובידוד, חרדה, דיכאון ואובדנות. ארגונים רפואיים בארץ ובעולם הזהירו את הציבור מפני טיפולים אלה, לרבות משרד הבריאות ב–2014, וההסתדרות הרפואית בתחילת השנה. עמדת הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית מ–2009, היא שטיפול לשינוי הנטייה המינית נחשב טיפול רפואי בלתי הולם, ולכן עומד בסתירה לחוק זכויות החולה וכל הממליץ עליו עובר עבירה אתית.

ארגון הבריאות העולמי הגדיר בריאות כ"מצב של רווחה גופנית, נפשית וחברתית מושלמת, ולא רק היעדר מחלה... והיכולת לנהל חיים פוריים מבחינה חברתית וכלכלית". כל אלה, אם כן, נמצאים תחת האחריות של משרד הבריאות. מדוע, אם כן, לא שמענו עד עכשיו ממשרד הבריאות גינוי ברור להתבטאותו של פרץ, המעודדת טיפולים המעמידים בני אדם בסכנה? לו שר הבריאות היה אומר שנהיגה בלא חגורת בטיחות אינה מסוכנת, האם לא היתה מתקבלת תגובה ממשרד התחבורה? לו שר אחר היה אומר שלא הוכח שטמפרטורת סביבה גבוהה גורמת למכת חום, האם לא היתה מגיעה הבהרה ממשרד הבריאות?

ואם לא שמענו מהשר, המושפע משיקולים פוליטיים, מדוע לא שמענו לפחות מהדרג המקצועי? שתיקת הדרגים המקצועיים לנוכח התבטאות המסכנת בני אדם, במקרה זה כמו בתחומים אחרים, מעוררת מחשבות נוגות. שירות המדינה יכול היה להתגאות במשך שנים בשדרה הבכירה המקצועית והאיכותית במשרדי הממשלה. לשדרה מקצועית במשרדי הממשלה השפעה של ממש על איכות וטיב תהליכי קבלת ההחלטות הנוגעים לכל אחת ואחד מאתנו. תפקיד הגורם המקצועי אינו רק להביא את עמדתו בנושא הנקודתי המובא בפניו, אלא לבחון את הדברים בראייה מערכתית ולעמוד על כך ששיקולים זרים, פוליטיים או קצרי טווח לא ישפיעו על קבלת ההחלטות.

זה זמן שנראה כי השרים העמיקו את מעורבותם במינויים מקצועיים בצמרת משרדיהם. לא עוד רק המנכ"ל, ראש הלשכה והדובר כמשרות אמון. היום גם מינויי סמנכ"לים וראשי אגפים, האמורים להוות את השדרה המקצועית הבכירה, ה–civil servants במובן הטוב של המלה, עלולים להיות נגועים בשיקולים לא ענייניים. מינוי של אנשים בינוניים ויס־מנים מתחיל בשתיקה אל מול קביעה לא אחראית של השר הממונה, ונמשך בהידרדרות בקבלת ההחלטות.

שירות המדינה מתגאה בתוכניות פיתוח מנהלים מושקעות ויוקרתיות, אבל למרבה הצער טיפוח עמוד שדרה אנושי ומקצועי אינו נכלל בתוכניות הלימודים. מאנשי המקצוע בדרגי הניהול במערכות הציבוריות מצופה לומר את דברם. שתיקת הכבשים אינה אופציה למשרת ציבור. לאנשים מכל גווני האוכלוסייה, החשים מצוקה סביב גילוי הנטייה המינית שלהם, ראוי לקרוא לפנות לקבל עזרה ממטפלים מקצועיים בגופי בריאות מוכרים — ולא ל"מטפלים" שלא ברור מה הכשרתם, ואפשר שהם פועלים בשם אידיאולוגיה שאין לה תימוכין מקצועיים. אנשים אלה והפוליטיקאים המדברים בשמם, מסכנים את בריאותכם ורווחתכם.

הכותב הוא מומחה ברפואה פנימית ובמינהל רפואי, לשעבר רופא מחוזי, מנהל מחוז ומנהל אגף בקופות חולים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker