הפתרון לבעיית הפריון: הטבת מס מהמדינה

בשנים האחרונות קיימת מגמה מדאיגה של ירידה מתמשכת בהשקעות התעשייה במוכנות וציוד ■ כדי לבלום אותה, נדרשת מדיניות ממשלתית אקטיבית

דב פרומוביץ
דב פרומוביץ
מפעל
מפעלצילום: בלומברג
דב פרומוביץ
דב פרומוביץ

בשנה שעברה קבע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי במסגרת התוכנית הכלכלית שלו, הפחת המואץ (הכרה של מס הכנסה בהוצאת חברה על ציוד בעלות גבוהה לזמן מקוצר) יהיה 100% לחמש שנים. המטרה של המהלך ברורה: עידוד רכישת מכונות וציוד חדישים, שעשויים לשפר באופן דרמטי את הפריון ולעודד במקביל את הפעילות הכלכלית בארה"ב.

נכון ל–2019, ישראל נמצאת בנחיתות בינלאומית בהשקעות במכונות וציוד. שיעור ההשקעה במכונות, ציוד ונשק בעשור החולף בישראל היה 5.7% מהתוצר — שיעור נמוך בהשוואה לארה"ב (7%) ולממוצע מדינות OECD (6.7%). נחיתות זו מסבירה חלק מרכזי מפער הפריון בישראל יחסית לעולם המפותח. כתוצאה מכך, ניצבת ישראל בעמדת נחיתות בכל הנוגע לכושר התחרות של התעשייה הישראלית.

בנוסף, בשנים האחרונות קיימת מגמה מדאיגה של ירידה מתמשכת בהשקעות התעשייה במוכנות וציוד, כאשר בשלוש השנים האחרונות, מאז השקעת הענק של אינטל בהקמת מפעל חדש בישראל, בעלות של 40–35 מיליארד שקל, נרשמה האטה משמעותית בקצב גידול ההשקעות.

במטרה לבלום מגמה זו, נדרשת מדיניות ממשלתית אקטיבית, כפי שהונהגה בארה"ב; בתחילת 2018 נכנסה לתוקפה אחת מרפורמות המס המשמעותיות ביותר, שמטרתה לעודד צמיחה ולהרחיב את התעסוקה. במסגרת הרפורמה, הוחלט על החלת פחת מואץ להשקעות בנכסים קבועים, שיבוצעו במשך חמש שנים — שמשמעותה הפחתת שווי הנכס על פני תקופה קצרה יותר. כך, כבר ב–2018 נרשמה צמיחה מואצת בקצב 2.5% בתוצר התעשייתי של ארה"ב, לעומת 0.4% בחמש השנים שקדמו לה (2017–2013).

גם לתעשייה הישראלית יש את היכולת לבצע את קפיצת המדרגה הנדרשת להשגת השיפור המיוחל בפריון ובכושר התחרות. אלא שכדי להשיג זאת, נדרשת התערבות ממשלתית מיידית לתמרוץ ביצוע השקעות הון באמצעות פחת מואץ.

החלת פחת מואץ צפויה להביא לגידול של 5% בהשקעות התעשייה במכונות וציוד. כתוצאה מכך, צפוי התוצר המשקי לצמוח בהיקף של כ–12 מיליארד שקל במשך שבע שנים. לאור זאת, צפוי גם שיפור בפריון העבודה, שמוערך בתוספת של 3,100 שקל על פני שבע שנים, תחת הנחה כי מספר המועסקים במשק נותר ללא שינוי — עלייה מצטברת של 0.9% בפריון העבודה.

החלת פחת מואץ מהווה תמריץ משמעותי לביצוע השקעות במכונות וציוד ושדרוג טכנולוגי בתעשייה — דבר שיוביל באופן ישיר לגידול בצמיחה ובפריון, וכתוצאה מכך לגידול בהכנסות המדינה ממסים. פחת מואץ מהווה למעשה דחייה של תשלום מס חברות לתקופה מאוחרת יותר, ללא התחייבות תקציבית מצד הממשלה וללא ירידה בהכנסות ממס בטווח הארוך. הגידול בפריון העבודה והתייעלות תהליך הייצור יביאו לגידול בהכנסות התעשייה לצורך מס, וכתוצאה מכך צפוי אף גידול בהכנסות המדינה ממס חברות.

הכותב הוא יו"ר ועדת הכלכלה בהתאחדות התעשיינים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker