אברמי טורם
אברמי טורם

אנשים עם מוגבלות מהווים 18% מהציבור בישראל, מתוכם 790 אלף בגיל העבודה. בישראל 2019, לצערי, עדיין אנשים עם מוגבלות נתקלים לא אחת באפליה, בהדרה חברתית ובסביבה לא נגישה המהווה חסם בחיי היום-יום ואחת הסיבות לאי הכללה בחברה.

בשלוש השנים האחרונות שבהן אני מכהן כנציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, אני פוגש בכל יום אנשים עם מוגבלות שנאבקים עם סכין בין השיניים, נאבקים מאילוץ ולא מבחירה. שיוצאים מדי בוקר למאבק סיזיפי בקשיים פיזיים וחברתיים, בסטיגמות, באפליה ובחוסר נגישות, ומובילים - כל אחד בעצמו וכולם ביחד - את המאבק ליצירת שינוי ביחס החברה לאנשים עם מוגבלות ברמה המקומית, הקהילתית, הארצית ואף הבינלאומית.

המאבק הזה לא צריך להיות מנת חלקם בלבד ובטח שלא יוטל על הכתפיים שלהם, את המאבק הזה צריכים להוביל כולנו, בראש ובראשונה משרדי הממשלה השונים, רשויות מקומיות, עסקים, אנשי מגזר שלישי ואזרחים בחיי היום-יום, כל אחד ואחת בחלקת האלוהים הקטנה שבה הוא פועל, בגן, בבית הספר, במקום העבודה, בשכונה, בגן הציבורי ובכל מקום ומקום. רק כך נצליח ליצור פה חברת מופת, חברה שבה נרצה לגדול ולגדל את ילדנו לתוכה.

במהלך שלוש השנים האלה פגשתי הורים לילדים עם מוגבלות, "לביאות ואריות" אמיתיים שלא מקבלים את המצב כפי שהוא, ופועלים בנחישות יומיומית - הרבה מעבר לרמה האישית הפרטנית - במטרה להביא לשינוי לטובת הכלל. פגשתי ארגונים חברתיים שזכויות אדם בכלל וזכויות אנשים עם מוגבלות בפרט הן נר לרגליהם, וכל בוקר קמים עם משימה שלא תמיד בחרו בה אבל הבינו שאחרת זה לא יקרה. פגשתי גורמי מפתח במשרדי ממשלה שבאמת רוצים לעשות אחרת, חלקם אמיצים מאוד ואף שוחים נגד הזרם אף שהם זוכים לביקורות ללא סוף על כל צעד ושעל (לעתים בצדק, ולעתים כי פשוט קל לתקוף אותם).

בנציבות לאנשים עם מוגבלות פגשתי עובדי מדינה שיכלו לעשות לא מעט לביתם אבל במקום זאת בוחרים בשליחות הזאת בכל יום מחדש, על מנת לשנות פה את החברה. ופגשתי גם אזרחים מהשורה שמנסים לעשות אחרת בסביבה הפרטית שלהם או לפעול אחרת בארגונים ובחברות העסקיות שלהם, אנשים שלא מקבלים את הדברים המתרחשים ומבינים שצריך לפעול אחרת כי זה לא "הם שם, האנשים עם המוגבלות" - אלא אנחנו כולנו כחברה אחת משותפת.

ופגשתי גם את אלה הפועלים בכיוון ההפוך - את אלה שידם קלה על המקלדת, אנשים פרטיים או גופים שונים שמעלים לרשתות החברתיות אינפורמציה שבמקרים רבים היא שגויה, כזאת שגורמת לאלפי אנשים לקבל החלטות לא נכונות כי הם לא מכירים מספיק טוב את הזכויות המגיעות להם.

פגשתי גם הורים שבגלל התנהלות לא טובה של המערכת נלחמים אחד בשני במקום להיאבק ביחד למטרה גדולה יותר, פגשתי פקידי ציבור שנדמה ששכחו מה תפקידם ובעיקר עוסקים בחשיבה של "למה לא ניתן לעשות זאת", במקום לחשוב "איך ניתן לעשות את זה אחרת". וכן, פגשתי גם קבוצה גדולה ציניקנים שחושבים ואומרים "שהנושא חשוב וצריך לפעול" אבל "לא כעת ולא בעיר שלי או בבית ספרי", ובמקום לעשות מתקיפים אותנו בבתי משפט, בעתירות מנהליות ואפילו בניסיונות לשינוי חקיקה להחזיר את המצב לאחור.

אבל בסיכומו של דבר, כשאני שם על כף המאזניים את אלה מול אלה, אני רואה בוודאות לאן הרוח נושבת: החברה הישראלית היא חברה מצוינת, אנשים טובים ואכפתיים שפועלים ללא לאות, עם ארגונים חברתיים מדהימים בעלי רצון אמיתי לשנות ולפעול.

באחרונה נשאלתי על ידי אחד העובדים הבכירים בנציבות, "למה אתה כאן בעצם? הרי יש המון הזדמנויות בחוץ". והתשובה? כי כאן באמת משנים מציאות, כי זו לא פחות ממהפכה, ואני רוצה להיות חלק ממנה, כי זו ריצה למרחקים ארוכים וכי זה אחד הדברים החשובים במדינה - זכויות אדם וזכויות אנשים עם מוגבלות. ובעיקר, כי אני רוצה להיות שותף ליצירת חברה שבה ארצה לחיות ולגדל את ילדי לתוכה.

אז אל מול האתגרים הרבים והמשמעותיים העומדים בפנינו, נמשיך לעשות ולהתפתח גם בשנים הבאות, ולא נעצור את המהפכה הזאת עד לשוויון זכויות מלא לכל אחד ולכל אחת.

הכותב הוא נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, משרד המשפטים

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker