הקופאיות צפויות להיות מובטלות, מי יעזור להן?

עם עליית האוטומציה של משרות קיימות, עולה גם החשש שמיליוני עובדים יידחקו לאבטלה ■ אחד הפתרונות האפשריים לכך הוא למידה של מיומנויות חדשות ושדרוג מיומנויות קיימות — תהליך שבו העובד רוכש מקצוע נוסף

ליאת צבי
ליאת צבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אמזון גו
חנות אמזון גו. החברה מתכננת לפתוח אלפי סניפים של הרשת נטולת הקופות והקופאיותצילום: בלומברג

שופרסל הקימה באחרונה חנות פיילוט בתל אביב — ללא קופות, לפי המודל של חנויות Amazon Go שהושקו בתחילת השנה בארה"ב. החזון של אמזון הוא פתיחה של כ–3,000 חנויות כאלה עד 2021. זהו חזון משבש — מבחינת מבנה החנות, שטח וניצול הנדל"ן, התורים בחנויות — ובעיקר הוא משבש את שוק התעסוקה.

ניהול כוח האדם בשכר נמוך בחנויות, גיוס עובדים, הכשרתם ושימורם הם כאב ראש גדול הנוגע ל–3.6 מיליון משרות בארה"ב, כך לפי נתוני הלשכה לסטטיסטיקה בארה"ב ל–2017. כעת הטכנולוגיה מחליפה את התור ואת הקופאית, והקופאית הולכת לעמוד בתור בלשכת התעסוקה. כלומר כאב הראש לא נעלם, הוא רק מחליף ראש.

לא מדובר בסיכון תעסוקתי של 3.6 מיליון קופאיות בארה"ב בלבד, מיליוני עובדים במקצועות הולכים ונכחדים נמצאים בסיכון. לפי הדו"ח "עתיד התעסוקה, 2018", שפירסם הפורום הכלכלי העולמי, 75 מיליון משרות ייעלמו מהעולם, אבל 135 מיליון משרות חדשות יתווספו עד 2022. האם זו בשורה משמחת? אם אתם מומחי למידת מכונה (Machine Learning) או בינה מלאכותית, כנראה שאתם בצד השמח של הבשורה; אם אתם קופאיות בסופרמרקט — פחות.

ממשלה שלא תנקוט עמדה לגבי דור הקופאיות הנוכחי ודור הקופאיות הבא, תישא בתוצאות. אחד הפתרונות הוא למידה של מיומנויות חדשות (Reskilling) ושדרוג מיומנויות (upskilling) — תהליך שבו עוזרים לעובד לרכוש מקצוע נוסף או אחר, או מסייעים לו לשדרג את מיומנויותיו ולהפוך רוולנטי לשוק העבודה.

התחזיות על אוטומציה בשיאן, וכדי לא להגיע לפיטורים המוניים, צריך להתחיל ליזום תוכניות ללמידה — כמו בסינגפור, שהקימה ב–2016 את הוועדה לכלכלת העתיד, שפירסמה כשנה לאחר מכן דו"ח בן 144 עמודים. הפרק הראשון הוקדש לצורך בשיתופי פעולה בינלאומיים, והפרק השני עסק ברכישה ויישום של כישורים. אחת ההמלצות מופנית למוסדות להשכלה גבוהה ולספקי הכשרות מקצועיות, לעבוד בצמידות לתעשייה כדי לפתח תוכניות הכשרה מותאמות לצורכי השוק.

בנוסף, רשות כישורי העתיד של סינגפור מספקת תוכניות הכשרה לסינגפורים בכל הגילאים ובכל שלבי הקריירה. אחת התוכניות היא תוכנית הקרדיט — בשווי 500 דולר סינגפורי (כ–370 דולר אמריקאי) לטובת קורסים המאושרים על ידה. ב–2016 התוכנית כללה יותר מ–18 אלף קורסים ו–126 אלף לומדים.

גם ישראל נערכת לעידן העבודה הדיגיטלי והאוטומטי. בין השאר הקימה המדינה את הפלטפורמה הלאומית ללמידה דיגיטלית, קמפוס, קידמה רפורמה במכללות הטכנולוגיות, ומעמידה מענקים מטעם רשות החדשנות ל–Boot camps ולעידוד פתרונות בתחום. ואולם הפעולות האלה לא נעשות בהיקף הנדרש או בבהילות המתבקשת, לנוכח האצת המגמה של השינוי בשוק העבודה.

הכותבת היא מנהלת תחום טכנולוגיות למידה, LearnIT, במכון הישראלי לחדשנות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker