להדק את הפיקוח על התביעה המשטרתית

לפני כ–20 שנה החליטה הממשלה, על בסיס עבודה מקצועית של כמה ועדות ציבוריות, לאחד את התביעה המשטרתית עם פרקליטות המדינה - אך עד היום הדבר לא נעשה

גיא לוריא
גיא לוריא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניידות משטרה. אפילו החקיקה הקובעת שתיקים של תקיפת שוטר ינוהלו על ידי הפרקליטות נעקפת
ניידות משטרה. אפילו החקיקה הקובעת שתיקים של תקיפת שוטר ינוהלו על ידי הפרקליטות נעקפתצילום: אילן אסייג

דו"ח מבקר המדינה שפורסם באחרונה כולל פרק חשוב על התביעה המשטרתית. בדו"ח האחרון לפני תום כהונתו, מפנה יוסף שפירא את הזרקור לבחינה מדוקדקת של הנעשה בגוף התביעה שפועל מטעם המשטרה, ואחראי על הטיפול בכ–90% מהתיקים הפליליים בישראל.

התמונה המצטיירת מדאיגה: בעוד שלפני כ–20 שנה החליטה הממשלה, על בסיס עבודה מקצועית של כמה ועדות ציבוריות, לאחד את התביעה המשטרתית עם פרקליטות המדינה, בשנים האחרונות נזנח היישום של ההחלטה הזאת. במקום זאת, המשטרה והפרקליטות פועלות על בסיס ההנחה שהתביעה המשטרתית תישאר במשטרה. ואולם דו"ח המבקר מראה שגם החלטות שנועדו לבסס את עצמאות התביעה המשטרתית במשטרה — במה שנתפש כתקופת ביניים עד להעברתה לפרקליטות — אינן מיושמות. הפיקוח של הפרקליטות על התביעה המשטרתית נרפה, אם הוא בכלל נעשה. איחוד כל יחידות התביעה במשטרה תחת מסגרת אחת, כפי שהוחלט עליו מזמן, לא יושם.

אפילו החקיקה הקובעת שתיקים של תקיפת שוטר ינוהלו על ידי הפרקליטות, מפני שברור שהמשטרה אינה יכולה להעמיד לדין בתיקים שבהם היא צד בעצמה, נעקפת על ידי הפרקליטות והמשטרה, תוך הסתמכות על חריג שהשימוש בו היה אמור להיות צר, אך הורחב כך שרוב התיקים האלה מוגשים על ידי התביעה המשטרתית.

כדי להגיע לתוצאות הוגנות יותר בבית המשפט, על רשויות התביעה לאמץ בהקדם את ההמלצות המבקר. יש להתניע מחדש את המהלך של הוצאת התביעה המשטרתית מהמשטרה ואיחודה עם פרקליטות המדינה. כפי שהראה המבקר, עצמאות תובעי המשטרה אינה נשמרת במסגרת המשטרה. לפיכך, יש איום מתמיד שלתובעים משטרתיים תהיה נטיית יתר לנסות להשיג הרשעות, במקום להפעיל שיקול דעת שיפוטי, תוך ייצוג האינטרס הציבורי של עשיית צדק והימנעות מהעמדה לדין של חפים מפשע. לשם כך, חשוב להקים ועדה ציבורית שתבחן שוב סוגיה זו.

המבקר המליץ על חיזוק עצמאות התביעה המשטרתית עד שתעבור לחזקת הפרקליטות. אחד הצעדים שהוצעו הוא הידוק הפיקוח והבקרה של הפרקליטות על התביעה המשטרתית. המבקר הצביע על כך שבניגוד להחלטות מפורשות בנושא, "הפרקליטות אינה משמשת גורם מפקח או מבקר על התביעה המשטרתית, ואינה עומדת בכל המצוי באחריותה". במציאות שבה איחוד התביעה המשטרתית עם הפרקליטות לא יושם, גובר נטל הפיקוח על פרקליטי המחוזות בפרקליטות המדינה.

אם פרקליטי המחוז כושלים בפיקוח על התביעה המשטרתית, על היועמ"ש להיכנס לתמונה. כמי שעומד בראש התביעה הפלילית במדינה, הוא אחראי על כל זרועותיה. עליו לבחון את שאלת הקמת יחידה ייעודית בפרקליטות, שתקבל אחריות לפיקוח ובקרה על התובעים במשטרה. המשאבים הדרושים לכך קטנים מהחלופה של הוצאת התביעה מידי המשטרה — ובכל מקרה, הגנה על זכויותיהם של חשודים ונאשמים מחייבת זאת.

הכותב הוא חוקר במכון הישראלי לדמוקרטיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker