אפילו בארה"ב ועדי העובדים הם כוח פוליטי חשוב

בעוד ארה"ב הקפיטליסטית חווה מעורבות גוברת ודומיננטית של איגודי עובדים - מדינת ישראל, שנוסדה על ידי תנועות ציוניות סוציאליסטיות, מנסה בעשור האחרון להתנער מכל סממן כזה ■ הגיע הזמן להבין: עובדים הם הגורם המאזן מול בעלי ההון

אורי וולמן
אורי וולמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כנס בוושינגטון של איגוד הכבאים שבו השתתף ג'ו ביידן
כנס בוושינגטון של איגוד הכבאים שבו השתתף ג'ו ביידןצילום: AFP

דמיינו לעצמכם את התסריט הבא: מנהיג ישראלי בעל ניסיון פוליטי רב ומרשים מכריז על מועמדותו לראשות המפלגה והמדינה, באירוע נוצץ וחשוב, כאשר משני צדדיו של המועמד ניצבים אלפי חברים בוועדי עובדים. נשמע מופרך, נכון? גדודים של יועצי תקשורת ואסטרטגיה היו לבטח מודיעים למועמד, ולכל הסביבה המקיפה אותו, כי מדובר בהתאבדות פוליטית וכי יש סכנה ברורה ומיידית לאיבוד ה"בייס" המפורסם תוך כמה ימים מרגע ההכרזה.

עכשיו בואו נטוס כמה אלפי מיילים מהביצה המזרח־תיכונית אל פנסילבניה שבארה"ב, שעל פי כל המומחים והסוקרים מהווה מדינת מפתח במאבק בין שתי המפלגות הגדולות על הנשיאות. לפני כשבועיים החליט סגן נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ו ביידן, להכריז באירוע רב משתתפים על מועמדותו לראשות המפלגה הדמוקרטית — כאשר הוא מוקף בעשרות אלפי עובדים מאוגדים. ביידן אף הגדיל וציין בנאומו כי "ארה"ב לא נבנתה על ידי בנקאים בוול סטריט או מנהלי קרנות גידור, אלא על ידי חברי איגודים".

ההבדל התהומי והבלתי נתפש בין שני התסריטים האלה מחדד שוב את השאלה לגבי משקלם של ועדי העובדים במערכת הפוליטית.

כיצד מדינה כמו ארה"ב, שמאמינה בכל ליבה ברוח הקפיטליזם של הסוציולוג מקס וובר, יכולה להכיל מעורבות גוברת ודומיננטית כל כך של איגודי עובדים, לא רק במהלך מערכת הבחירות, אלא בכל ימות השנה — ואילו מדינת ישראל, שנוסדה על ידי תנועות ציוניות סוציאליסטיות, מנסה בעשור האחרון להתנער מכל סממן של ועדי עובדים.

סרטון התעמולה של הליכוד בבחירות 2015, שעורר גלים לאחר שהציג ועדי עובדים באור בעייתי, והניסיונות של ראשי רשימת כחול לבן להחביא את יו"ר ההסתדרות לשעבר, אבי ניסנקורן, בבחירות האחרונות — רק ממחישים נקודה זו.

ברור כי מדובר בסוגיה מורכבת, הנושאת עמה שאלות רבות, אך על דבר אחד כנראה אין עוררין: עובדים בכל העולם מהווים גורם מאזן מול בעלי ההון — למרות הרצון הבסיסי של רוב בעלי החברות לשמור על עובדיהם חלשים ולא משפיעים. כניסתם של העובדים בצורה כזו או אחרת אל המשחק הפוליטי, גורמת למערכת לאתגר את עצמה ולהתחשב בהם כשחקן מרכזי — לא דרך מגאפונים וצמיגים בוערים, אלא בכנסת ובממשלה.

בדיוק כשם שחברות וארגונים רשאים לשכור לוביסטים שיילחמו עבור הזכויות והאינטרסים שלהם, כך גם שמורה למאות אלפי העובדים בישראל הזכות להיאבק על רווחתם ועל תנאי השכר שלהם. התפקדות למפלגות היא הדרך הנכונה, הבטוחה והיחידה למימוש היעד זה.

הכותב הוא יועץ תקשורת להתאגדויות ולוועדי עובדים בחברת פרו אסטרטגיה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker