כישלון מן היסוד: כך התבדו שוב סקרי הבחירות

הפשלות של סקרי בחירות 2019 מצביעות על כישלונות יסודיים יותר מטעויות דגימה גרידא

מיכאל בינסטוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני גנץ
בני גנץצילום: מוטי מילרוד

טעויות הדגימה של סקרי הבחירות גדולות מאוד - כי המדגמים קטנים וקמצניים מדי. כפועל יוצא, אמנם תוצאות האמת שונות מאוד מתחזיות הסקרים, אבל ההבדלים נופלים בתוך טעויות הדגימה. ואולם, לא כך היה בבחירות האחרונות: הטעויות היו כה גדולות כך שהם נפלו לרוב מחוץ לטעיות הדגימה.

לדוגמה, בסקר "הארץ" האחרון לפני הבחירות השתתפו 1,002 משיבים. לפי הסקר, מפלגת הליכוד היתה צפויה לקבל 30 מנדטים עם טעות דגימה של 4.7 מנדטים, כחול לבן היתה צפויה לקבל 27 מנדטים עם טעות דגימה של 4.5 מנדטים, העבודה היתה צפויה לקבל 10 מנדטים עם טעות דגימה של 3 מנדטים, וש"ס היתה צפויה לקבל 5 מנדטים עם טעות דגימה של 2.2 מנדטים. התוצאות בפועל חרגו מטעויות הדגימה שלהן ובעיקר במקרה של כחול לבן.

המצב דומה לגבי זהות והימין החדש, שלפי הסקר היו צפויים לקבל 5 מנדטים, אבל קיבלו 0 מנדטים. רק במקרים של מרצ, כולנו, איחוד הימין, ישראל ביתנו ומפלגות הערבים והחרדים נפלו תוצאות האמת לתוך טעויות הדגימה שלהן. היות שמפלגות "ההצלחה" הללו מנו 33 מנדטים ומפלגות "הכישלון" מנו 87 מנדטים, ציון ההצלחה של הסקר היה 27.5% בלבד.

בסקר חדשות 12 האחרון לפני הבחירות, השתתפו 1,202 משיבים. לפי הסקר, הליכוד היתה צפויה לקבל 26 מנדטים עם טווח דגימה של לא יותר מ-30 מנדטים ולא פחות מ-22 מנדטים. בפועל זכתה הליכוד ל-35 מנדטים, תוצאה שחרגה בגדול מטעות הדגימה. חוץ מזה טעויות הסקר היו דומות לטעויות סקר "הארץ", וציון ההצלחה של סקר חדשות 12 היה 27.5% בלבד אף הוא.

במקום להתנצל על כישלונות אלו, מבצעי הסקרים ומפיציהם התנחמו מכך, ואף חגגו, שהם הצליחו לנבא את נצחון הימין, וזאת בהנחה לא מובנת מעצמה כי "זהות" היתה מצטרפת לממשלת ימין. לפי סקר "הארץ", גוש הימין היה צפוי לקבל 67 מנדטים עם טעות דגימה של 3.7 מנדטים, ולפי סקר חדשות 12 גוש הימין היה צפוי לקבל 64 מנדטים עם טעות דגימה של 3.4 מנדטים. גוש הימין זכה בפועל ב-65 מנדטים.

"הצלחה" זאת דומה להצלחה המפוקפקת של חזאי מזג אוויר חסר מזל, שבממוצע מצליח לנבא את מספר ימי הגשם, למרות שכל תחזית יומית שגויה: השמש זרחה כשגשם היה צפוי לרדת, וגשם ירד כשהשמש הייתה צפויה לזרוח. אי אפשר להשוות את תוצאות הסקרים עם תוצאות של סקר אחר שעסק במספר המנדטים של הגושים במקום מספר המנדטים של המפלגות.

הפשלות של סקרי בחירות 2019 מצביעות על כישלונות יסודיים יותר מטעויות דגימה גרידא. ייתכן כי המשיבים לא היוו מדגם מייצג של כלל הבוחרים, כך שהתקבלו תוצאות מוטות. לדוגמה, היתה תת-דגימה בקרב מצביעי כחול לבן בסקר חדשות "הארץ" ותת-דגימה בקרב מצביעי הליכוד בסקר חדשות 12. ייתכן שהמשיבים נדגמו כראוי אבל חלקם לא הצביעו. לדוגמה, בשני הסקרים, מעדיפי ימין החדש לא טרחו להצביע. או שהמשיבים טרחו להצביע ונדגמו כראוי, אבל חלקם סתם שיקרו. על מבצעי הסקרים לנתח את הנושאים האלו אל מנת שבבחירות הבאות לא יישנו אותם כישלונות.

הכותב הוא פרופסור ומרצה לכלכלה באוניברסיטה העברית

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker