החוקה החלשה בעולם

כבר כיום אין אף מדינה דמוקרטית שמעניקה לתושביה הגנה חוקתית חלקית כמו ישראל, ומעטות המדינות שבהן הגנה זו רופפת כמו בישראל ■ פסקת ההתגברות עלולה להפוך את ישראל לתופעה חריגה בעולם הדמוקרטי

בית המשפט העליון ומשכן הכנסת בירושלים
בית המשפט העליון ומשכן הכנסת בירושליםצילום: אמיל סלמן
יובל שני
יובל שני

תומכי פסקת ההתגברות מציגים אותה כאמצעי שנועד להשיג איזון מחדש ביחסי הכוחות בין הכנסת לבית המשפט העליון, כתגובה לכרסום ההדרגתי בסמכויות הכנסת מצד בית המשפט. ואולם ההשלכות של פסקת ההתגברות דרמטיות הרבה יותר. פסקת ההתגברות תאפשר לכנסת לקדם חקיקה המנוגדת לזכויות הבסיסיות של תושבי ישראל הקבועות בחוקי היסוד — ועל כן, יותר משהיא תשנה את יחסי הכוחות בין הרשויות השונות, היא תשנה את יחסי הכוחות בין השלטון לבין תושבי המדינה.

ברוב המדינות הדמוקרטיות בעולם קיימת חוקה המבטיחה את חירויות הפרט. בישראל יש אמנם הגבלות על כוח הכנסת לחוקק באופן הפוגע בזכויות התושבים, אך חוקי היסוד הישראליים — המהווים תחליף לחוקה — מגנים באופן מפורש רק על זכויות בסיסיות ספורות, כמו הזכות לחיים, חירות, קניין, פרטיות, וכבוד.

חוקים אלה אינם מתייחסים לזכויות אחרות הקיימות במרבית החוקות בעולם — כמו הזכות לשוויון, חופש ביטוי, חופש דת ומצפון, הליך משפטי הוגן, חינוך ותרבות. מעמדן החוקתי של חלק מזכויות אלה הוכר על ידי בית המשפט העליון באמצעות פרשנות של חוקי היסוד הקיימים, אך זוהי הגנה חלקית והיקפה המדויק שנוי במחלוקת גם בתוך בית המשפט עצמו.

בנוסף, חוק היסוד העיקרי — חוק יסוד כבוד האדם וחירותו — אינו כולל אפשרות לבטל חוקים הפוגעים בזכויות היסוד הקבועות בו, אם נחקקו לפני 1992. כך למשל, לא ניתן לבקר מכוח חוקי היסוד את החוק הקובע כי נישואים וגירושים בין יהודים יתקיימו בישראל אך ורק לפי דין תורה (שכן הוא נחקק ב–1953). כתוצאה מכך, ישראל היא המדינה הדמוקרטית היחידה בעולם שבה אין אפשרות להינשא בנישואים אזרחיים.

חוקי היסוד הישראליים קלים לשינוי: ניתן לתקן את חוקי היסוד ברוב רגיל, ורק בכנסת האחרונה בוצעו 14 תיקונים כאלה. זאת, בניגוד למקובל במדינות אחרות, שבהן נדרש רוב מיוחד, משאל עם או הליך פוליטי מורכב כדי לשנות את החוקה.

בנסיבות אלה, תוספת של פסקת התגברות, שתקנה לקואליציה אפיק פעולה משפטי נוסף שיאפשר לה להגביל את החירויות הבסיסיות של התושבים, משול לגזל כבשת הרש. קיום פסקה כזאת, והסבירות הלא־קטנה שתופעל בנושאים שנויים במחלוקת, כמו גיוס תלמידי ישיבות, יהפוך את ישראל לתופעה חריגה בעולם הדמוקרטי.

מצדדי פסקת ההתגברות מזכירים שלוש מדינות דמוקרטיות אחרות, שגם בהן יש הסדרים חוקתיים שונים המאפשרים חקיקה מנוגדת לזכויות יסוד: קנדה, בריטניה וניו זילנד. ואולם צריך לזכור שבמדינות אלה יש מגילת זכויות מפורטת בהרבה מזאת של ישראל. כמו כן, בקנדה מעולם לא נעשה שימוש בפסקת ההתגברות על ידי הפרלמנט הפדרלי, ובבריטניה וניו זילנד קיימת ציפייה כי יבוצעו תיקוני חקיקה בעקבות פסיקות הצהרתיות של בית המשפט על אי־חוקתיות של חקיקה קיימת.

כבר כיום אין אף מדינה דמוקרטית שמעניקה לתושביה הגנה חוקתית חלקית כמו ישראל, ומעטות המדינות שבהן הגנה זו רופפת כמו בישראל. החלשה נוספת של המשפט החוקתי הישראלי תהפוך את חוקי היסוד הישראליים למועמדים מובילים לתואר החוקה החלשה בעולם.

פרופ' שני הוא סגן נשיא למחקר, וחוקר במרכז לערכים ולמוסדות דמוקרטיים במכון הישראלי לדמוקרטיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker