אמזון מאיימת להכחיד את העסקים הקטנים

אמזון וענקיות אחרות יכולות להוציא משאבים כמעט אינסופיים כדי לשווק ולפרסם כדי להשיג לקוח אפילו בהפסד ■ עסק קטן שרוצה לצמוח ולהרוויח חייב להיות יקר ואיכותי

שקיות של אמזון פריים
חבילות שנשלחו באמצעות שירות אמזון פרייםצילום: John Minchillo/אי־פי
אבינועם שחר
אבינועם שחר

בסוף שנות ה–90, עם תחילת הפריחה של עולם הסטארט־אפים, רבים היו משוכנעים שאנו בפתחו של עידן עסקי חדש. הנה סוף־סוף גם העסק הקטן ביותר עם מחשב וגישה לאינטרנט יכול להתחרות על לבו של כל לקוח באמצעות שיווק דיגיטלי חכם. למשל, אם הייתי רוכש בגוגל אדוורדס (רשת הפרסום של גוגל) את מלת המפתח "מכונת קפה", הייתי יכול להציג את המודעה שלי מול ענקית כמו נספרסו. ועכשיו, לכאורה אני והענקית משחקים על אותו מגרש.

התופעה הזאת אולי היתה נכונה לסוף שנות ה–90 וחלק משנות ה–2000, אך כיום כולם מבינים שהעידן הדיגיטלי לא שיפר את מצבם של העסקים הקטנים והבינוניים המקומיים, אלא הרע אותו. מה שקרה הוא שהנגישות הנפוצה לאינטרנט (לפחות במערב) הורידה את החסמים של התאגידים הבינלאומיים. כך, במהירות יחסית, חברות ענק השתלטו על האינטרנט וכיום הן נוכחות בחיים של כל גולש בעולם.

הימים העליזים שבהם גלשנו באינטרנט — דפדפנו בהנאה מאתר לאתר — חלפו מהעולם. כיום התעבורה באינטרנט מרוכזת בידיים מועטות. כמשתמשים אנחנו מבלים את רוב הזמן באינטרנט באתרים ואפליקציות של חברות מדיה כמו פייסבוק, או חברות המספקות שירותים כמו גוגל.

קניות באמזון
קניות באמזוןצילום: Jeffrey Dastin / REUTERS

אותו הדין לגבי המסחר באינטרנט. על פי הערכות, אמזון מחזיקה 37% מהמסחר האלקטרוני בארה"ב. זהו נתח עצום בהתחשב בכך שיש יותר מ–30 מיליון עסקים בארה"ב. בל נחשוב שהעוצמה של חברה כמו אמזון פוסחת על השוק הישראלי. לעסק מקומי יהיה קשה להתחרות עם מה שיש לאמזון להציע ללקוחות שלה. לדוגמה, אם אני מזמין מוצר בסיסי כמו נייר טואלט, אמזון עם השירות המיוחד שלה — אמזון פריים (שכנראה יהיה זמין גם בישראל בשנה־שנתיים הקרובות) — מתחייבת להביא לי אותו עד הבית באותו יום. בניגוד לאמזון, עסק מקומי לא יכול להרשות לעצמו לספק משלוח עד הבית משום שהוא מפסיד כסף.

הדוגמה הזאת רלוונטית גם לזירת השיווק. אמזון וענקיות אחרות יכולות להוציא משאבים כמעט אינסופיים כדי לשווק ולפרסם כדי להשיג לקוח אפילו בהפסד. עסק מקומי חייב לדאוג שכל שקל שהוא משקיע בשיווק חוזר אליו — עם עוד שני חברים לפחות.

לכן השאלה היא אם תם עידן היזמות הפרטית? האם אנחנו לקראת סופם של העסקים הקטנים? אין ספק שהנוכחות של חברות רב־לאומיות בחיים שלנו רק תגדל. עם זאת, עסקים קטנים חייבים להבין שהם לא יכולים להתחרות במגרש של הענקיות הללו. הם חייבים למצוא לעצמם נישה רווחית שאליהן חברות ענק לא יכולות להגיע. ברוב השווקים, עסקים קטנים אינם יכולים להתחרות על המחיר. בעידן הדיגיטלי הרב־לאומי "אני הכי זול" יביא כל עסק קטן להפסדים ופשיטת רגל במהירות. במלים אחרות, עסק קטן שרוצה לצמוח ולהרוויח חייב להיות יקר ואיכותי.

הכותב הוא מומחה לשיווק דיגיטלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker