יואב יחזקאלי
יואב יחזקאלי

ועדת החקירה הציבורית למערכת הבריאות, שתפרסם בקרוב את מסקנותיה, תמליץ כצפוי על תוספת תקציב משמעותית לבריאות. ואולם השאלה החשובה יותר שהוועדה נדרשת להתייחס אליה אינה אם דרוש תקציב נוסף, אלא במה יהיה נכון להשקיע אותו.

האם נשמע שוב את אותן הזמירות על המחסור במיטות ובכוח אדם? שכן לא נראה בעתיד הנראה לעין יותר מיטות, רופאים ואחיות, משאבים שמצריכים תכנון ארוך טווח בתוכניות בנייה ובתוספת מקומות ללומדי רפואה וסיעוד — תכנון שממשלות ישראל כשלו בו בעשורים האחרונים.

מי שקולם כמעט לא נשמע בוועדה הם אנשי השטח — אחיות ורופאי המשפחה, שהם ההתמחות הגדולה ביותר ברפואה והקו הראשון של הטיפול הרפואי. לו היו נשאלים, ללא ספק היו אומרים שהיו יכולים לעשות הרבה יותר אם עבודתם היתה יעילה יותר. בהינתן שהמחסור בכוח אדם, בתקנים ובמיטות ילווה אותנו עוד זמן רב, אין מנוס מליישם במערכת רפורמות משמעותיות בתהליכי העבודה כדי שניתן יהיה לתת מענה סביר לצורכי האוכלוסייה הגדלה והמזדקנת, ולקיים שירות ציבורי ברמה נאותה.

תוספת מיטות אשפוז להשכיב בהן את החולים שמחלתם לא טופלה בזמן זו רפואת האתמול. צריך להתקדם לרפואת המחר. רפואה מונעת היא הרפואה הזולה והמשמעותית ביותר ברמת כלל האוכלוסייה מבחינת יעילות והחזר השקעה: מחלות כרוניות וסיבוכיהן, המסתיימים באשפוזים בבתי חולים, ניתנים למניעה, אלא שהמחסור ברופאים ראשוניים בקהילה והמיצוי הלקוי של זמנם היקר אינם מאפשרים זאת כיום. יש צורך לחזק את הרפואה הראשונית, רפואת המשפחה והילדים, ולאפשר לרופאים את הזמן הדרוש עם כל מטופל כדי להעמיק במחלתו ולטפל בה בקהילה מבלי להזדקק להפניות, לבדיקות ולאשפוזים מיותרים — שעולים למערכת הון עתק.

יעקב ליצמןצילום: אוליבייה פיטוסי

כיום כל חולה מקבל אותו משך ביקור אצל הרופא: הצעיר עם הנזלת והקשיש עם המחלות הכרוניות. במסגרת הקאתון לאומי לתעשייה וניהול שהתקיים באחרונה במכללת שנקר, הציע צוות סטודנטים בהנחייתי מודל לניהול תורים גמיש ומיצוי הזמן הנתון של הרופאים באמצעות הפעלת בינה מלאכותית על נתוני העתק (ביג דאטה) התפעוליים והרפואיים.

אשפוז בבית המטופל אינו כורח המציאות ואינו חלום רחוק: הידע והטכנולוגיה ליישמו קיימים כבר כיום. רבים מהחולים המאושפזים כיום בבתי החולים ינוטרו ויטופלו בבתיהם, בעלות נמוכה ובלא שיסבלו מהזיהומים הנרכשים בבתי החולים. המשאב היקר והחסר של בתי החולים ישמש רק למה שלא ניתן לעשות בקהילה — טיפול נמרץ וניתוחים מורכבים. ברפואת המחר לא יהיה צורך בעוד מיטות אשפוז, היות והמטופל יוכל להיות במקום הטוב ביותר בשבילו — בבית. למרבה הצער, משרד הבריאות מציב כיום בפני יוזמי אשפוז הבית סטנדרטים שקשה לעמוד בהם, מחשש שחולים ימותו. הדאגה מובנת והאחריות רבה, אבל יש לי חדשות: חולים מתים בבית חולים וימותו גם באשפוז בית.

רפואה ראשונית חזקה ואשפוז בבית הם רפואת העתיד ההכרחית כדי להמשיך ולקיים את השירות הרפואי הציבורי, שלו אנחנו זכאים מכוח חוק ביטוח בריאות ממלכתי, ברמה גבוהה לאורך זמן. תנאי יסוד לקידום והטמעת השינויים היא מנהיגות רפואית אמיצה ובעלת עמוד שדרה המחוברת לשטח, שתדע לרכוש את אמון הצוותים הנפלאים שבמערכת ולהוביל אותם דרך המהפכה הדרושה, האנושית והטכנולוגית. גם אם לשר הבריאות החדש־ישן, יעקב ליצמן, יהיה חשוב תקציב הבריאות לכלל האוכלוסייה כמו הכספים הייחודיים לסקטור שבחר אותו, ותוספת תקציבית אכן תושג, הכרחי לוודא שהכסף היקר מפז יושקע ברפואת ההווה והמחר ולא ברפואת האתמול.

הכותב הוא מומחה ברפואה פנימית ובמינהל רפואי, לשעבר רופא מחוזי, מנהל מחוז ומנהל אגף בקופות חולים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker