האם פגיעה בזכויות עובדי הרכבת היא מוצדקת? - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם פגיעה בזכויות עובדי הרכבת היא מוצדקת?

השבתה או עבודה בלתי סדירה של תחבורה ציבורית ובנמלי הים והתעופה היא בעלת השפעות הרות אסון

תגובות
שביתה ברכבת
מוטי מילרוד

תחבורה ציבורית היא תשתית קריטית, בדומה לתשתיות אנרגיה, מים, נתיבי תחבורה ימיים ואוויריים. העובדים המספקים שירות על בסיס תשתיות אלו, מושג המוכר בעברית באופן חלקי כ"שירותים חיוניים" (המושג השלם כולל גם שוטרים וחיילים), נתונים בחלק מהמדינות למסגרת חוקית שונה בהיבטי זכויות וחובות עובד: אם העבודה קשורה לתשתיות לאומיות שעליהן נשענת כלכלתה וסדרה הטוב של המדינה, העובד אינו יכול להחליט מתי לעבוד ומתי לשבות.

מדינות יעילות, דוגמת ארה"ב וגרמניה, הצליחו בחקיקה ובאכיפה להפוך את הרכבות, האוטובוסים, נמלי הים והאוויר למוקדים המנוטרלים באופן יחסי מיכולתם של עובדים, בודדים או מאוחדים, להשביתם.

בארה"ב חל חוק ה-Railway Labor Act המונע מעובדי הרכבות והתעופה מלשבות. חוקים אלו מאפשרים לממשל המקומי והפדרלי להבטיח את פעילותם של מערכות אלו ללא חשש. בגרמניה עובדי ציבור בכלל, לרבות תחבורה ציבורית, אך גם מורים ומנקי רחובות עובדי מדינה, אינם יכולים לשבות מ-2014.

צרפת היא הדוגמה הבולטת והידועה ביותר בכל הנוגע למאבק הממשלתי הכושל בעובדי הרכבת, שמנהלים מאבקים ציבוריים מזה עשורים. המאבקים, קצרים או ארוכים, הפכו לאימתם של הצרפתים. הנושא הוא כה מהותי עד שהיה חלק מקמפיין הבחירות של ניקולה סרקוזי, שהצליח בסופו של דבר להעביר חקיקה המחייבת את עובדי הרכבות לתת התראה של 48 שעות לפני השבתה של הרכבת.

בהשבתות נרחבות שארעו באמצע שנות התשעים, גולחו 0.2% מהתוצר המקומי של צרפת באותה שנה (למעלה מ-300 מיליון דולר במונחי 1995). החקיקה של סרקוזי אמנם גילתה יעילות מסוימת בשנותיה הראשונות, אך עם הזמן הלך והתמעט כוחה ועובדי הרכבת הפרו בשנים האחרונות כמה פעמים את החוק והשביתו את הרכבת ללא התראה.

במהלך השנים, ועם כל השבתה, הצליחו עובדי הרכבת בצרפת להשיג לעצמם תנאי עבודה ושכר טובים יותר מהממוצע במשק, דוגמת קביעות לכל החיים, נסיעות חינם לכל בני המשפחה של עובד הרכבת, משכורת גבוהה מהממוצע, הפרשות סוציאליות ותנאים משופרים נוספים לפי ותק. בכל הוספה של קו חדש או שינויים טבעיים בעבודת הרכבת בגלל ההתפתחות האורבנית ושינויים אחרים, עובדי הרכבת בצרפת פונים מיד לכלי ההשבתה, שלא פעם העמיד את כלכלת צרפת בפני קטסטרופה.

ישראל היא מדינה קטנה וצפופה עם ריכוז כלכלי במוקדים ספציפיים, והיא תלך ותיעשה צפופה יותר בעתיד. השבתה או עבודה בלתי סדירה של תחבורה ציבורית בכלל ורכבות בפרט ושל עבודתם הסדירה של נמלי ים ותעופה היא בעלת השפעות הרות אסון, ככל שהכלכלה תהיה תלויה יותר במקורות חוץ, סחר עם העולם ומספר תושבים עולה והולך. לכן, הסדרה של החוקים הנוגעים ליכולתם של עובדים מאורגנים ויחידים לפגוע במערכות קריטיות, כגון הרכבת, טוב שתיעשה כעת, מוקדם מאשר מאוחר, אז יהיה קשה עד בלתי אפשרי לעצב מחדש את פניה.

אמנם, הטענה כי זכויותיהם של עובדי הרכבת ייפגעו אם לא יוכלו לשבות היא מוצדקת ונכונה. אבל גם בדמוקרטיות ותיקות וגדולות מישראל מכירים בפגיעה זו ובאופן ברור, חד ומובהק מצמצמים את יכולתם של עובדים אלו לשלוט בגורלם של אנשים, בכלכלה ובסדר הטוב. הפגיעה בעובדים וזכויותיהם במדינות אלו איננה זולגת לתחומים אחרים, כפי שטוענים בישראל, והיא מקובלת לאור החלופה של פגיעה במיליוני אנשים ובכלכלה, תוך שימוש במשאבים השייכים למדינה.

הכותב הוא שותף וראש החטיבה לייעוץ אסטרטגי בפירמת הייעוץ וראיית החשבון בייקרטיליתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות