הידד, עורכי הדין גילו את הדואר האלקטרוני

כבר לפני למעלה מעשר שנים הוכנסה לתקנות סדר הדין האזרחי האפשרות להעביר מסמכים בין עורכי דין בדואר אלקטרוני, אך נקבעו לכך כללים מחמירים

הילה סמורזיק
הילה סמורזיק
פקס
פקסצילום: בלומברג
הילה סמורזיק
הילה סמורזיק

"בפקס? את בטוחה שצריך לשלוח את זה בפקס? למה לא בדואר אלקטרוני?"

כך, בכל פעם שמתמחים חדשים מתחילים את תקופת ההתמחות שלהם במשרד, אני נאלצת להפנות אותם לתקנות סדר הדין האזרחי בנושא העברה של מסמכים בין עורכי דין, והתדהמה שאוחזת בהם למקרא האפשרויות הארכאיות לכך - בפקס או בדואר - משעשעת ומעציבה בו זמנית.

מערכת "נט המשפט", שבאמצעותה אנו מגישים מסמכים לבית המשפט באופן אלקטרוני, פועלת ביעילות רבה כבר יותר מעשור, ורק בהעברות בין עורכי הדין "נתקענו" אי שם בשנות ה-80 של המאה הקודמת, באופן המעורר חשד כי רק במשרדי עורכי דין ובמשרדי ממשלה עוד נותרו המכשירים הארכאיים האלה המכונים פקסימיליה.

כבר לפני למעלה מעשר שנים הוכנסה לתקנות סדר הדין האזרחי האפשרות להעביר מסמכים בין עורכי דין בדואר אלקטרוני, אך נקבעו לכך כללים מחמירים, כמו למשל התנאי שעורך הדין מסר את כתובת הדואר האלקטרוני שלו במפורש לשם כך, ומדובר בכתובת דואר אלקטרוני מאובטחת.

לכן, ובמשך שנים ארוכות, התמידו ומתמידים עורכי הדין על העברת מסמכים באמצעות פקס ורחמנא ליצלן גם באמצעות הדואר, שאטיותו וחוסר יעילותו ידועים לכל. גם בתי המשפט, על אף התקנות המאפשרות להם להעביר מסמכים לעורכי הדין באמצעות מערכת "נט המשפט", המשיכו וממשיכים לשלוח החלטות בפקס, ופסקי דין בדואר.

אולם, בפסק דין שניתן לאחרונה על ידי בית המשפט העליון, "מחבק" בית המשפט את התקנה המאפשרת לו העברה של מסמכים בדואר אלקטרוני, ובכך שולח מסר ברור כי הוא צועד עם הזמן.

עניינו של פסק הדין בעורך דין שקיבל הודעה אלקטרונית אודות פסק דין שנתן בית המשפט המחוזי בחיפה, ואף צפה בפסק הדין במערכת "נט המשפט", אך הגיש את הערעור על פסק דין זה לפי המועד שבו קיבל את פסק הדין למשרדו בדואר רשום.

בית המשפט העליון מצטט את התקנה שלפיה בית המשפט רשאי לשלוח לתיבת הדואר האלקטרוני של עורך הדין הודעה אודות פסק הדין והדבר מהווה "המצאה כדין", ומכיוון שהודעה כזו ובה קישור לפסק הדין נשלחה לעורך הדין – נדחה הערעור שהוגש באיחור.

לאור משמעותו האופרטיבית של פסק הדין – דחיית ערעור בשל אי הגשתו במועד לפי מועד משלוח ההודעה בדואר אלקטרוני, להבדיל ממועד קבלת פסק הדין בדואר רשום, נראה כי בית המשפט שולח כאן מסר ברור לעורכי הדין, כי גם הם נקראים להתקדם ולאמץ את ה"טכנולוגיה".

אם כן, חבריי עורכי הדין - זנחו את מכשיר הפקס המיושן והפסיקו לשלוח מעטפות עבות כרס בדואר, אמצו את הקידמה והשתמשו בדואר אלקטרוני. אם בית המשפט העליון יכול – גם אנחנו יכולים.

הכותבת היא עו"ד, שותפה ומנהלת מחלקת הליטיגציה במשרד קדוש ושות'

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker