אם לא בשם ההיגיון, אז בשביל שורת הרווח: נשים טובות לביזנס

אינספור מחקרים מצביעים על כך שלנשים יש תרומה משמעותית בתפקידי ניהול והנהגה ■ הוויתור עליהן בתפקידים אלו חורג מתחום העוולה החברתית לתחום הכישלון המסחרי

רוית כהן מיתר
רוית כהן מיתר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השבעת הכנסת ה-21. רק ראש מפלגה אחת
השבעת הכנסת ה-21. הפער הצורם נמצא לא רק בהנהגה הפוליטית – אלא גם לכל רוחבה ואורכה של החברהצילום: אמיל סלמן

מתוך 195 מדינות בעולם, רק בראשן של 17 ניצבת אישה. גם בסוף העשור השני למאה ה-21, בעידן המתהדר יותר מכל בקידמה טכנולוגית ובפתיחות מחשבתית, פחות מ-10% מסך הנשיאים וראשי הממשלה הן נשים. הדבר נכון גם לגבי כנסת ישראל, שבה מכהנות פחות מ-25% נשים (29 חברות כנסת מתוך 120, בכנסת שהושבעה אתמול). לא רק בהנהגה הפוליטית נמצא אותו פער צורם – אלא גם לכל רוחבה ואורכה של החברה, ובייחוד בעולם העסקים.

למעשה, שיעור הנשים בתפקידי הנהגה נמוך עוד יותר בעולם התאגידי. ברשימת Fortune 500, המדרגת חברות לפי הכנסתן, סך הנשים המנהלות עומד על 4% בלבד. בארה"ב מאיישות הנשים כ-14% מתפקידי הניהול, ו-17% מהמושבים בדירקטוריונים. בישראל, נשים מהוות קרוב ל-18% מסך המנכ"לים, ו-15% מחברות הדירקטוריונים. רק 5% מהעומדים בראש החברות הנכללות במדד ת"א 125 הן נשים. במחקר שפורסם בהרווארד ב-2017, ונערך בקרב אלפי ארגונים ברחבי העולם, נמצא כי שיעור המנהלות הבכירות היה 25%.

הנתונים אינם מעידים רק על סטיגמות, קיפוח ואפליה של נשים. הם מעידים גם על כישלון ניהולי וכלכלי, שכן אינספור מחקרים מצביעים על כך שלנשים יש תרומה משמעותית בתפקידי ניהול והנהגה. הוויתור על נשים בתפקידים אלו חורג מתחום העוולה החברתית לתחום הכישלון המסחרי.

אוניברסיטת קליפורניה היתה אחת מרבות שביקשו לבדוק את השפעת מקומן של נשים בעמדות מפתח בכירות בחברות על ביצועי החברה כולה. בתוצאות המחקר, עלה כי חברות שבהן היתה לפחות אישה אחת בהנהלה היו בעלות ביצועים גבוהים באופן משמעותי, לעומת חברות שבהן ההנהלות הורכבו מגברים בלבד. מחקר נוסף של קרדיט סוויס, שבדק לא פחות מ-3,000 חברות שונות, מצא שככל ששיעור הנשים בהנהלה היה גבוה יותר - ההחזר לבעלי המניות היה גבוה יותר.

הממצא במחקר היה כי הנשים הוסיפו מגוון דעות שונות וחדשניות, ועל ידי כך שיפרו את תהליכי קבלת ההחלטות והביאו לשינוי הנחות מחשבתיות מקובעות. חוקרת מנהיגות מטעם חברת "זנגר פולקמן" מצאה שנשים דורגו גבוה יותר בתכונות מנהיגות לעומת גברים ב-12 מתוך 16 תכונות. על פי המחקר, שתי התכונות שבהן נשים מובילות באופן משמעותי הן יוזמה והובלה לתוצאות.

מחקרים רבים מראים שהיכולות הבין-אישיות של מנהלות הביאו ליצירת סביבת עבודה הקשובה לעובדיה, שמתאימה את עצמה לצורכיהם האישיים ובכך משפרת לאין שיעור את המוטיבציה שלהם. בנוסף, בכך שידעו להניע עבודת צוות טובה ולבסס תקשורת חזקה ושיתופית, הביאו הנשים לביצועים גבוהים. בדומה לכך, מחקר ב-MIT מצא כי האינטליגנציה הצוותית עלתה כשנשים היו בצוות העבודה, וככל שהתווספו נשים לצוות כך ביצועי הקבוצה השתפרו.

אותן מסקנות ברורות עולות פעם אחר פעם בכל מחקר הנערך בטובות שבאוניברסיטאות - מקומן של נשים בדירקטוריונים תורם לתהליכי קבלת ההחלטות ומעודד את החברה להשקיע באחריות חברתית ובתהליכים המכוונים ליצירת אווירה שיתופית בארגון, שהביאה לשיפור שביעות הרצון, המוניטין והביצועים ובסופו של יום - נתנה אותותיה באופן ברור בביצועים ובהכנסות.

שיפור מקומן של הנשים בחברה שלנו הוא מטרה חשובה בפני עצמה. לנו הנשים מגיע להשתלב, מגיע להתפתח ומגיע להוביל. הדרישה לראות עוד נשים בעמדות מפתח היא קודם כל עמדה צודקת מוסרית. אבל גם מבלי להיכנס לענייני מוסר, כל הנתונים מראים כי קידום נשים לתפקידי מפתח הוא קריטי, חיוני, ומועיל כלכלית וארגונית. אם לא בשם ההיגיון, אז בשביל שורת הרווח – הגיע הזמן להבין שנשים חשובות לביזנס.

הכותבת היא מומחית לפיתוח ארגוני ומרצה בלהב פיתוח מנהלים, אוניברסיטת תל אביב

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker