מרוב ביג דאטה, הרופאים כבר לא רואים את הפציינטים

ההיצע של השירות הרפואי נפגע בגלל המחסור ברופאים, והביקוש עולה בגלל הזדקנות האוכלוסייה ועלייה בשכיחות המחלות הכרוניות

יואב יחזקאלי
יואב יחזקאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רופא
צילום: Pixabay

מערכת הבריאות במשבר: מחסור בתקצוב, בכח אדם ובמיטות. מערכת הבריאות מתהדרת בבריאות-טק, בביג דאטה, טכנולוגיות חדשניות, מכשור רפואי מתוחכם ובטיפולים תרופתיים פורצי דרך. אבל בזמן משבר מתבקש לקבוע סדר עדיפויות, ובניהול משבר חוזרים לבסיס: התמקדות בפונקצית היצור של המערכת: מפגש רופא-מטופל.

למרות החדשנות, הרפואה בבסיסה אינה היי-טק אלא לואו-טק. מפגש רופא-מטופל מייצר את רוב התשומות והתפוקות של המערכת, הן בקהילה והן בבתי החולים: את ההפניות לבדיקות ולאשפוז ואת התרופות. המפגש הזה כיום חולה במחלה קשה מצד הרופא, מצד המטופל ומצד המערכת. יותר מכל, זה המחסור בזמן והמפגש הקצר מדי: המטופל אינו מספיק לשטוח את מכאוביו, הרופא אינו יכול להתעמק באבחנה, בבדיקה ובהסבר, והמערכת מפסידה באבחון שטחי, בבדיקות מיותרות ובביקורים ובאשפוזים חוזרים.

הזמן העומד לרשות המפגש בקהילה יורד עם השנים. ההיצע של השירות הרפואי נפגע בגלל המחסור ברופאים, והביקוש עולה בגלל הזדקנות האוכלוסייה ועלייה בשכיחות המחלות הכרוניות, ובגלל תודעה צרכנית הדורשת הכל כאן ועכשיו. התוצאה היא עומס יתר על הרופאים הראשוניים (רופאי משפחה וילדים) בקהילה, והתקצרות זמן המפגש.

אם בעבר היו 20 דקות למפגש, כיום, עבור אוכלוסייה חולה ומורכבת יותר יש לעתים פחות מ-10 דקות. 10 דקות אולי מספיקות למפגש בעל אופי טכני של רישום תרופות קבועות או הנפקת אישור רפואי, אבל אינו מספיק לבדיקה, אבחון וטיפול בחולה המורכב.

מספר המשימות שעל הרופא לבצע ולתעד בזמן הקצר - ראיון יסודי עם המטופל, בדיקה, ניתוח הנתונים, הפעלת שיקול דעת מעמיק, הסבר ותיעוד - עצום ואינה עומדת בכל קנה מידה סביר של תהליך עבודה. למפגש עם חולה עם מחלות מורכבות או קשיש נדרש לעתים חצי שעה או יותר.

לקופות החולים ולרופאים משתלם לקצר את משך הביקור. הקופות דורשות מהרופאים המועסקים על ידם לראות יותר מטופלים בשעה, ובכך חוסכות בתשלום לרופאים (ועונות על דרישת הקהל), ושיטת התגמול שבה הן מעסיקות את הרופאים העצמאיים מאלצת את אלה לראות יותר מטופלים בשעה כדי להתפרנס. הסטנדרט הקצר שנוצר הנו תת מיטבי ותת איכותי, ומסכן את בריאות המטופלים.

הפער בין משאבי הזמן שמעמידה המערכת לרשות הרופא, לבין ערכי הליבה שעליהם התחנך והוכשר הרופא - מקצועיות, חמלה ובניית קשר ואמון - מעמיק. הפער הזה הוא הגורם עיקרי לשחיקת הרופאים, שחיקה שעל פי סקר משרד הבריאות הגיעה למימדים מסוכנים.

במאה ה-21 השירות הרפואי כבר ניתן במגוון ערוצים: נושאים טכניים מטופלים דרך האינטרנט, והתייעצויות נעשות ברפואה מרחוק. בעתיד נראה יותר ויותר מיון מקדים לרופא על ידי אחיות, ומשך מפגש דיפרנציאלי המותאם למורכבות הצפויה. אבל עדיין אין ולא יהיה תחליף למפגש הפיזי בדרך המסורתית, וחשיבותו תיוותר מרכזית.

הצורך הדחוף כיום הוא להגדיר משך מינימלי בן רבע שעה למפגש הממוצע, וזאת על מנת לשמר את איכות הטיפול, למנוע טעויות רפואיות, לחסוך באשפוזים יקרים, הפניות ובדיקות מיותרות, ולמנוע את שחיקת הרופאים.

ההקצאה הנדרשת ניתנת ליישום לאלתר. בנוסף, לנוכח מחלתו הקשה של המפגש הרפואי ושחיקת הרופאים, על תנאי העבודה של הרופאים ובכללם, על משך הביקור וזמני עבודה ומנוחה לעמוד במרכז הדיונים של הסכם הרופאים הבא, אפילו לפני השכר. על הרופאים והמטופלים להתאחד בדרישה שתיטיב עם כולם: רבע שעה בשביל המטופל.

הכותב הוא מומחה ברפואה פנימית ובמנהל רפואי, שימש כרופא מחוזי, מנהל מחוז ומנהל אגף בקופות חולים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker