עכשיו כשכמעט הגענו לירח - לא הגיע הזמן להקל דרמטית על הקשישים?

ישראל כמעט הגיעה לירח, אבל עדיין מבקשת מקשישים ובעלי מוגבלויות להתייצב פיזית במשרדי הממשלה לסידור העניינים שלהם ■ קיימת טכנולוגיה שיכולה לחסוך זאת מהם, לא הגיע הזמן להשתמש בה?

זאב שטח
זאב שטח
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בעלי מוגבלויות - אילוסטרציה
זאב שטח
זאב שטח

ב-2019, בעידן הבינה המלאכותית, כשחללית ישראלית כמעט הצליחה להגיע לירח, לא נמצא פתרון שיאפשר לאנשים עם מוגבלויות לבצע פעולות בסיסיות מרחוק, במשרדי הממשלה, בבנקים, במוסדות ובארגונים. הם נדרשים לצאת מביתם, בגשם או בשמש, להגיע אל המשרד או המוסד שהם זקוקים לו - בהנחה שהם מונגשים פיזית - להזדהות ולחתום בכתב ידם על מסמכים.

החלופה לכך נמצאת במרחק מקלדת ורגולציה פשוטה שתקבע: אנשים עם מוגבלויות יוכלו לקבל שירות באמצעות כרטיס אלקטרוני חכם, שיאפשר להם לשגר בלחיצת עכבר את החתימה האלקטרונית המאושרת שלהם, להיות מזוהים ללא שמץ של ספק וליהנות מהשירות לו הם זקוקים. כמו הרופאים במדינת ישראל, כמו עורכי הדין וכמו הרבה מנהלים במשק שנהנים מהשירות הפנטסטי הזה, ואין להם שום צורך לקום מהכיסא כדי להגיש טופס חתום.

צריך לעצום לרגע את העיניים ולדמיין איזו מהפכה דרמטית באיכות החיים ניתן לעשות עבור נזקקים, באמצעות תיקון פשוט כל כך של החקיקה, ההסדרים והמציאות. הסטטיסטיקה מלמדת כי יותר מ-20% מתושבי ישראל מוגדרים אנשים עם מוגבלויות. המגבלה אינה מפריעה לחיי היום יום של רבים מהם, אבל עדיין יש כ-500 אלף איש ואישה הסובלים ממוגבלות משמעותית, שדורשת התחשבות מיוחדת בהם ומחייבת פעילות שתכליתה הנגשה.

המחוקק הישראלי קבע כבר, כי כל המוסדות הרשמיים, כמו גם הארגונים והעסקים במדינה, חייבים להיות מונגשים לחלוטין, עד נובמבר 2017. בגרסת החוק הלא אלקטרונית מדובר בהנגשת מבנה, שירות, או אתר אינטרנט, לטובת אוכלוסייה עם מוגבלויות. פעולות שאי ביצוען עלול לחשוף עסקים ומקבלי החלטות בארגונים, להליכים פליליים ואזרחיים, לצווים להפסקת פעילות וגם לקנסות כספיים משמעותיים.

גם ההנגשה בהיבטים הדיגיטליים התאימה את עצמה לעידן המודרני וקבעה כללים מחייבים באשר להנגשת אתרי אינטרנט, באמצעות מגוון של כללים מחייבים, ובהם בין היתר: אפשרות לקריאה נוחה, התמצאות נוחה באתר, תכנים חליפיים המאפשרים קריאת טקסטים במקום צפייה בסרטונים, וכדומה. אלא שכאן פחות או יותר, הסתיימה היצירתיות של מקדמי הנגישות לנכים.

אפשר לרדוף אחר בעלי מבנים, שיבצעו שבילי גישה משופעים, אפשר להשקיע עשרות מיליוני שקלים במעליות ובמעלונים, אפשר לרדוף אחר בעלי עסקים ולהטיל עליהם את הקנס המותר בחוק ללא הוכחת נזק. אבל אפשר באותה מידה - במאמץ מינימלי, ביצירתיות חקיקתית ועם מעט רצון טוב - להוסיף תיקון לחוק, או להוביל לחקיקת משנה, שתחייב את המוסדות לאפשר שימוש בחתימה אלקטרונית לכל אדם עם מוגבלות, ומכאן קצרה הדרך לשיפור איכות חייה של אוכלוסייה מכובדת זו.

בימים אלה, כשמאות פוליטיקאים ונבחרי ציבור התעטפו בנוצות יפהפיות לקראת הכרעת הבוחר, אפשר להגיע בקלות רבה לקונצנזוס מקיר אל קיר, ללא הבדל ימין או שמאל, ללא הבדל דת ומגזר ולהתחייב על אמנה שקובעת: בעלי מוגבלויות יהיו זכאים לאפשרות שימוש בחתימה אלקטרונית מאושרת, שתוביל למהפכה של ממש באיכות חייהם.

הכותב הוא מנכ"ל חברת comsign המייצרת פתרונות טכנולוגים חכמים במגוון תחומים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker