מפסידים 37 מיליארד שקל בשנה, בגלל שמונעים ממבוגרים לעבוד

על המדינה לעודד אזרחים בגיל הפרישה להמשיך ולעבוד: קיום בכבוד הוא לא רק בהשלמת הכנסה, אלא בראש ובראשונה מתן אפשרות לבני 62 ומעלה שיכולים ורוצים לעבוד - לעשות זאת

טלי ניר
טלי ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קשישים בתל אביב
קשישים בתל אביבצילום: אורן זיו

לפי התוכנית הלאומית "מזדקנים בכבוד", שעליה הכריז שר האוצר משה כחלון, השלמת ההכנסה לאזרחים ותיקים תגדיל את קצבת הזיקנה עד כ-4,300 שקל ליחיד וכ-7,050 שקל לזוג.מתייחסת רק לקצבאות של אזרחים הזקוקים להשלמת הכנסה, ומתעלמת מהפסד של יותר מ-37 מיליארד שקל למשק בכל שנה, בכך שכ-30% מבני יותר מ-62 שיכולים ורוצים לעבוד אינם עושים זאת. כך נוצר מצב שהתוכנית מענישה את מי שעובד בגיל השלישי.

התוכנית באה לתת מענה לקשישים שחיים בעוני, אך אינה מתייחסת לבעיה החברתית והכלכלית החשובה ביותר העומדת לפתחנו: 30 שנות פנסיה ללא עבודה עבור רוב המבוגרים. התוכנית אינה פותרת את הבעיה. להיפך, מצד אחד המדינה מרוויחה מעובדי הגיל השלישי משום שהקצבאות שאינן משולמות נותרות בכיסה, ומצד שני היא גם מענישה. כיום כבר יותר מ-128 אלף אנשים שעובדים אחרי גיל הפרישה נענשים בקיצוץ קצבאות הזיקנה, ונדחקים למלכודת עוני.

תוחלת החיים בישראל היא מהגבוהות בעולם. אנשים יוצאים לפנסיה בגיל צעיר וצפויים להם לפחות עוד 25 שנות פעילות בבריאות טובה. על המדינה לעודד אזרחים בגיל הפרישה להמשיך ולעבוד - קיום בכבוד הוא לא רק בהשלמת הכנסה אלא בראש ובראשונה מתן אפשרות לבני 62 ומעלה שיכולים ורוצים לעבוד - לעשות זאת.

הכנסות המבוגרים העובדים הוערכו ב-16-6.4 מיליארד שקל בשנה. אם אלו היו יוצאים לעבודה, הכנסות המדינה ממסים היו עולות בכ-10 מיליארד שקל. עם הכנסות אלה המדינה היתה יכולה לממן את העלייה בקצבאות הזיקנה. מדוע אם כך האזרחים הוותיקים אינם ממשיכים לעבוד? משום שהמדינה מערימה עליהם קשיים. ברגע שהמדינה תסיר את החסמים יוסר גם חלק גדול מהנטל הכלכלי על המדינה.

כיום, אם אדם בגיל הפרישה מעוניין לעבוד ומרוויח 5,900 שקל ומעלה, המדינה מקצצת לו 60% מקצבת הזקנה, שגם כך היא מצומצמת ומסתכמת בכ-2,300 שקל. המדינה בעצם דוחפת אנשים מחוץ לשוק העבודה. לא רק בקיצוץ של 60% מהקצבה אלא גם בכך שמעסיקים אינם מקבלים תמריצים ומחייבים את העובדים לפרוש. מדוע לאלץ עובדים לפרוש בעוד רבים מהם נמצאים בשיא הקריירה, הניסיון, המומחיות והידע המקצועי?

המדינה חייבת להתייחס ברצינות רבה להשלכות החברתיות והכלכליות של העלייה בתוחלת החיים. ניתן למנוע את המעמסה הכלכלית העצומה על המשק, למנוע משברים כלכליים כתוצאה מגירעונות כבדים הנצברים בחסכונות הפנסיוניים, למנוע את העלייה בתלות הפנסיונרים בקצבאות מהמדינה. איך? בכך שהמדינה תעודד מבוגרים לעבוד ולהגדיל את החסכונות לפנסיה. רק כך יגדל התמ"ג לנפש ותקטן ההסתמכות על קצבאות המדינה.

הכותבת היא עורכת דין ומנכ"לית עמותת 121 - מנוע לשינוי חברתי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker