הקשר בין משחקי כדור לפערי שכר גברים מול נשים

משחק הוא ביטוי לשלב נוסף בהתפתחות הקוגניטיבית של הילדים, והוא משמש כדרך להתנסות במציאות ■ עד גיל 11-10 הילדים אינם תחרותיים במטבעם, ולכן המשחק הקבוצתי מלמד ערכים חשובים כמו שיתוף פעולה ומציאת פתרונות יצירתיים

איריס בר-חוה
איריס בר-חוה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כדורסל נשים
כדורסל נשיםצילום: עודד קרני / מנהלת

לפני כשנה הצטרפתי לקבוצת כדורשת נשים. מעבר להנאה הכרוכה בללמוד לשחק עם כדור, הקבוצה הציבה לי ולנשים כמותי מראה, והיא אינה מחמיאה במיוחד. גיליתי שאנו לא מתורגלות באגרסיביות הנדרשת במשחק, מתקשות לתפוס מקום תחרותי בתוך קבוצה ובעיקר לא יודעות להפסיד. בחיינו המקצועיים אנו בונות את עצמנו בעמל רב, כנשים חזקות, דעתניות ומובילות. קבוצת הספורט משקפת לנו שיש עוד דרך ארוכה לעבור.

מחקרים רבים עוסקים בתרומה של ספורט הישגי לתפישת הערך העצמי ולרכישת תחושת ביטחון עצמי. בנות מגיל צעיר אינן מקבלות עידוד לקחת חלק בפעילות ספורטיבית קבוצתית, ולראייה מגרשי בתי הספר מלאים בבנים משחקים כדורגל וכדורסל, בעוד הבנות משחקות בקבוצות קטנות יותר וללא כדור.

לפי תיאוריות התפתחותיות, משחק הוא ביטוי לשלב נוסף בהתפתחות הקוגניטיבית של הילדים, אמצעי לעיבוד של פחדים וחרדות. המשחק אף משמש כדרך להתנסות במציאות, בלי לחוות את ההשלכות המפחידות שלה. עד גיל 11-10 הילדים אינם תחרותיים במטבעם, ולכן המשחק הקבוצתי מלמד ערכים חשובים כמו שיתוף פעולה ומציאת פתרונות יצירתיים.

כשאלמנט התחרות נכנס לתמונה, מתווסף למשחק רובד נוסף שישרת את הילדים בהמשך חייהם. הניצחון מקבל מקום משמעותי יותר, אפילו על חשבון לימוד כישור חדש. דהיינו, ככל שמתאמנים יותר בקבוצה הישגית והניצחון נהפך למטרה מרכזית, משתתפי הקבוצה ילמדו שעליהם לקדם את עצמם כדי שהקבוצה כולה תנצח. זהו כישור מורכב, שכן לומדים לנוע בקבוצה אבל כל פרט מקדם את עצמו קודם כל.

תכונה חשובה נוספת הנלמדת היא היכולת לזייף את יכולותיך עד שהן באמת קורות. קבוצת ספורט לא יכולה לחשוף את חולשתה למול היריב, ולכן האימונים כוללים תדרוך כיצד להפגין ביטחון גם אם לא חשים אותו. הביטחון המזויף מעניק עוצמה מול הקבוצה השנייה ולעתים מכריע את הכף, יותר מהיכולות עצמן.

קודם הקבוצה - ורק אז אני

על פערי השכר בין גברים לנשים אין צורך להרחיב. קיימים אינסוף מחקרים המנתחים את הסיבות המובילות לפער. ישנו גורם נוסף במשוואה שלא נלקח בחשבון: אף שנשים מתחילות את הקריירה במשכורת נמוכה יותר מהגברים המקבילים להן, הן פחות מבקשות העלאת משכורות בהמשך, וכשדרישתן נענית, הן מקבלות העלאות נמוכות יותר. ההשתתפות הנמוכה של ילדות ומאוחר יותר של נשים בקבוצות ספורט תחרותיות הן אחד הגורמים המובילים לתוצר זה.

בנות, ומאוחר יותר נשים, לומדות שעליהן לדאוג לטובת הקבוצה ורק אז לרווחתן. הן לומדות לעשות משא ומתן למען הקבוצה אך לא עבור עצמן, ולעתים משוכנעות שלא באמת מגיעה להן משכורת גבוהה יותר. שכלול כישורים אלו מתאפשר כשמתאמנים בקבוצה הישגית עם כדור. המרחב המשחקי בגיל צעיר משפיע ישירות על התפישות של עצמנו בחיינו הבוגרים. הימנעות ממרחב זה אינה מקרית ומשמרת את המצב לאושרו. אנשי חינוך ואף ההורים לא עושים את הקישור ולכן גם לא מנסים לשנות את המנהגים הוותיקים.

תפקיד משרד החינוך וגופי הספורט השונים לקחת על עצמם את משימת עידוד השתתפות בנות במשחקי כדור הישגיים. יש לתקצב, לקדם, לייצר שיח מדרבן ולקדם דמויות מפתח שתשננה את התרבות הקיימת. זה נעשה במדינות אחרות ונשא פרי בהתאם.

בואו נעודד את הבנות לקחת את הכדור בהפסקה ולהתחיל להתמסר בינן לבין עצמן ברצינות. בואו נדרבן את הספורט הקבוצתי מגיל צעיר לכולן. זה בטוח ישפר את הביטחון העצמי ותפישת הערך ובהמשך יסייע בצמצום פערים בחברה.

הכותבת היא יועצת ארגונית בכירה, פעילה חברתית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker