לפני שחותמים על הדו"ח הכספי לשנת המס 2018: מה שהיה הוא לא מה שיהיה

לרוב, בעלי חברות פרטיות קטנות ובינוניות אינם בקיאים ברזי החשבונאות ועל כן חותמים על הדו"חות הכספיים בפני רואי החשבון המבקרים מבלי לשאול שאלות ■ רגולציה חדשה הופכת באופן כמעט חסר תקדים את הדו"ח הכספי המבוקר של אותה חברה פרטית לבעל השלכה משמעותית על הטיפול השומתי

רועי כץ
רועי כץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רשות המסים
רשות המסיםצילום: ליאור מזרחי

לראשונה חוות דעתו של רואה החשבון על הדו"חות הכספיים עלולה להוות עילה לפגיעה בפטור מניכוי מס במקור של החברה, לטיפול שומתי מיידי ואף לנקיטת סנקציות פליליות כנגד החברה ובעלי מניותיה.

הוראת ביצוע חדשה המחייבת את פקידי השומה החל מהדו"חות הכספיים של שנת המס 2018, הופכת את תוכן חוות דעתו של רואה החשבון המבקר להרת גורל עבור בעלי המניות של חברות פרטיות. כך, בעוד שעד היום הדו"ח של רואה החשבון השפיע על החברה במקרים נדירים יחסית, הדו"חות הכספיים שייחתמו ויוגשו לרשויות המס החל מהשבועות הקרובים, ישפיעו באופן משמעותי על הנישום לצרכי מס כמעט בכל מצב בו לא יוגש דו"ח במתכונת הנוסח האחיד של דו"ח המבקר.

בניגוד לכל בעל מקצוע חופשי אחר, לרואה החשבון המבקר יש נוסח קבוע ואחיד לפיו הוא מחווה דעה. כלומר, בעוד חוות הדעת של עורכי דין, מבקרים פנימיים, מעריכי שווי וכדומה משתנה ותלויה בזהות איש המקצוע, תקני הביקורת מחייבים את רואה החשבון לתבנית דיווחית סטנדרטית ואחידה. יוצא אפוא, שכל סטיה מאותה תבנית אחידה הינה קלה ופשוטה לזיהוי באופן שמאפשר למשתמש בדו"חות הכספיים לקלוט בתוך רגע מהו מצבה של החברה נשואת הדו"ח.

סוג חוות הדעת המוכר מכולם לציבור הרחב הינו דו"ח עם הערת "עסק חי". הערה זו ניתנת במצבים בהם נמצאו סימני אזהרה המעלים ספקות בנוגע לעמידה במוסכמת "העסק החי" בעתיד הנראה לעין.

ידוע כי דו"ח כספי הנושא הערת "עסק חי" עלול להתגלות כנבואה שמגשימה את עצמה. אפקט הפיגמליון צפוי להתעצם כעת, שכן החל מהדו"חות הכספיים הקרובים שיוגשו, לרשויות המס תהיה הסמכות לבחון ואף לפגוע בשיעור הניכוי במקור שנקבע לחברה. סביר להניח כי חברה שנמצאת בקושי תזרימי ובוטל לה הפטור מניכוי מס במקור, תדרדר עוד יותר וברזי האשראי ייסגרו בפניה.

מצב שכיח נוסף שעליו יש לעמוד הינו הסתייגות של רואה החשבון המבקר. במצב בו רואה החשבון מסתייג מליקויים מהותיים בניהול ספרים, פקיד השומה עשוי לשקול לפסול את ספריה של החברה - סנקציה קשה ומשמעותית ביותר. במצבים בהם ההסתייגות מציפה נסיבות הקשורות בהכנסה החייבת של החברה, פקיד השומה ישקול להכניס את התיק לתוכנית העבודה, קרי לטיפול שומתי.

ידוע כי לאור המחסור החמור בכוח אדם ברשויות המס בישראל, אחוז מזערי מהחברות עובר טיפול שומתי. המהפכה הצפויה לאור האמור לעיל נובעת בין היתר מכך שחוות דעתו של רואה החשבון המבקר תשפיע על סיכויי כניסתה של חברה לבדיקה וביקורת שומתית של מס הכנסה.

זאת ועוד: חוות דעת שלילית מצדו של רואה החשבון שעילתה עשויה להשפיע על ההכנסה החייבת תביא, לפי ההנחיות החדשות, לטיפול שומתי מידי בדו"חות החברה. כלומר, במקום סיכוי נמוך מ-10% לביקורת של החברה מצד רשויות המס, הסבירות עולה ל-100% לאור סוג חוות הדעת בה בחר לנקוט רואה החשבון המבקר. חוות הדעת הקשה ביותר שרואה החשבון המבקר עשוי לתת לחברה הינה בנוסח של הימנעות. מצב זה יתרחש במקרים בהם רואה החשבון הוגבל בעבודתו באופן שלא אפשר לו לבצע ביקורת מלאה, בין אם ממניעים מוצדקים ובין אם ממניעים שאינם מוצדקים.

גם רשויות המס יתנהגו באופן אגרסיבי ביותר כלפי חברות להן צורפו דו"חות מסוג זה. דו"ח בנוסח של הימנעות, יתפס על ידי פקיד השומה כמצב בו לא הוגש דו"ח כלל, קרי עבירה על הנדרש בסעיף 131 לפקודת מס הכנסה. לאור זאת, פקיד שומה אזרחי ופקיד שומה חקירות ישקלו נקיטת סנקציות פליליות נגד החברה ובעלי מניותיה. האמור לעיל מעיד על החשיבות הרבה בהתנהלות מול רואה החשבון וחתימה מודעת על הדו"חות הכספיים רק לאחר קריאתם והבנתם.

הכותב הוא רו"ח במשרד עמוס כץ ושות', דוקטורנט לחשבונאות ומרצה לביקורת חשבונות במוסדות אקדמיים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום